Juonnan podcast eli nettiradio-ohjelmaa nimeltä “Ei niin Ajankohtainen Ohjelma”. Kyseessä on komedinen ohjelma missä keskustelen monenlaisen julkisuuden henkilön, kirjailijan ja muutenkin kiinostavien ihmisten kanssa kaikesta ajankohtaisesta, sekä tietenkin kaikesta ei niin ajankohtaisesta.
Uusimassa jaksossa minä, Topi Linjama ja Pasi Huttunen pohdittiin millainen on miehen rooli perheen arjessa ja lasten kasvattamisessa. Voiko isä olla muutakin, kun töitten jälkeen kaljaa litkivä sohvaperuna? Entä miten vanhemmuuden roolit jakautuvat lasten kasvattamisessa? Tästä aiheesta löytyy tälläinen pätkä
https://www.youtube.com/watch?v=RcQv7EuRz_w
Ohjelmassa pätkin meidän keskustelua ja soitin sitä jakson mittaan. Lisää samanlaisia klippejä löytyy samasta youtube kanavasta. Keskustelu ei vain rajoittunut isyyteen ja vanhemmuuteen vaan puhuttiin hyvin laajasti monennäköisestä aiheesta, kuten Twitteristä, Soldiers of Odinista ja ilmastonmuutoksesta. Koko jakso on myös kuunneltavissa iTunesista, Soundcloudista ja nettisivuiltani. Linkit alla:
https://itunes.apple.com/us/podcast/ei-niin-ajankohtainen-ohjelma/id1330309625?mt=2
https://sakke.net/podcast/2018/1/8/2-uusi-mies-ja-uusi-vanhempi-topi-ja-pasi
https://soundcloud.com/sakari-hukka-362319890/2-uusi-mies-ja-uusi-vanhempi-topi-ja-pasi
Topi Linjama on kirjailija, bloggari ja kokenut isätoimija. Kirjoittamisen lisäksi Topi järjestää myös isä-luentoja.
Pasi Linjama on joensuulainen toimittaja ja kirjailija. Sivuhomminaan hän tutkii kuinka isyyttä nyky-yhteiskunnassa tuotetaan ja kuinka kahleistaan voisi päästä.
Yhdessä Janne Riihiläisen kanssa he ovat toimittaneet isille suunnatun opas kirjan "Isän Kirjan". Heidän tekstejään voi myös lukea "Lapselliset Miehet" blogissa.
Millainen isän ja vanhemman pitäisi olla ?
1
117
Vastaukset
- TurhaOhjelma
Isiä ja ylipäätään miehiä on moneen junaan, mutta itse en onneksi tunne tämän kuvauksen mukaisia miehiä. Olenko sitten vain tavattoman onnekas naisihminen?
"... millainen on miehen rooli perheen arjessa ja lasten kasvattamisessa. Voiko isä olla muutakin, kun töitten jälkeen kaljaa litkivä sohvaperuna?"
Kyllähän nykypäivän isät osallistuvat lastenkasvatukseen samalla panoksella kuin äiditkin. Muistakaa myös se, että äidit käyvät työssä ja ovat perheen elättäjiä siinä missä isätkin!
Yhteen hiileen puhalletaan, yhdessä hoidetaan lapset. Aamulla isät herättelee mukulat, auttaa pukemisessa ja sillä aikaa äidit tekevät aamupalaa tai ehkä päinvastoin. Viedään hoitoon, kouluun ja kuka minnekin. Käydään kaupassa yhdessä, tehdään ruokaa yhdessä tai erikseen, kone tiskaa astiat ja pyykit, eikä kummallakaan vanhemmista ole niin peukalo keskellä kämmentä ettei näitä koneita osaa täyttää ja tyhjentää. :D
Isät lukee iltasatuja, nukuttaa lapset. Äidit on ehkä tehneet jo oman osuutensa valvoen iltapesuja ja tehden iltapalaa tai sitten päinvastoin. En todellakaan tiedä yhtään lapsiperhettä, jossa isät eivät osallistu omien lastensa hoitoon. Jos tämmöinen maailmanihme löytyy, niin hän on aika pian ulkoruokinnassa tai sitten hänellä on vaimo, joka on täysin alistettu harmaa, pieni hiirulainen.
Ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin olla herra ja hidalko ja käydä vain laskemassa lapset töiden jälkeen! Ehkä kebab-pizzerian toimitusjohtaja toimii näin? En tiedä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831798Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791307- 391270
- 791090