Millainen isän ja vanhemman pitäisi olla ?

SakariHukka

Juonnan podcast eli nettiradio-ohjelmaa nimeltä “Ei niin Ajankohtainen Ohjelma”. Kyseessä on komedinen ohjelma missä keskustelen monenlaisen julkisuuden henkilön, kirjailijan ja muutenkin kiinostavien ihmisten kanssa kaikesta ajankohtaisesta, sekä tietenkin kaikesta ei niin ajankohtaisesta.

Uusimassa jaksossa minä, Topi Linjama ja Pasi Huttunen pohdittiin millainen on miehen rooli perheen arjessa ja lasten kasvattamisessa. Voiko isä olla muutakin, kun töitten jälkeen kaljaa litkivä sohvaperuna? Entä miten vanhemmuuden roolit jakautuvat lasten kasvattamisessa? Tästä aiheesta löytyy tälläinen pätkä

https://www.youtube.com/watch?v=RcQv7EuRz_w

Ohjelmassa pätkin meidän keskustelua ja soitin sitä jakson mittaan. Lisää samanlaisia klippejä löytyy samasta youtube kanavasta. Keskustelu ei vain rajoittunut isyyteen ja vanhemmuuteen vaan puhuttiin hyvin laajasti monennäköisestä aiheesta, kuten Twitteristä, Soldiers of Odinista ja ilmastonmuutoksesta. Koko jakso on myös kuunneltavissa iTunesista, Soundcloudista ja nettisivuiltani. Linkit alla:

https://itunes.apple.com/us/podcast/ei-niin-ajankohtainen-ohjelma/id1330309625?mt=2
https://sakke.net/podcast/2018/1/8/2-uusi-mies-ja-uusi-vanhempi-topi-ja-pasi
https://soundcloud.com/sakari-hukka-362319890/2-uusi-mies-ja-uusi-vanhempi-topi-ja-pasi

Topi Linjama on kirjailija, bloggari ja kokenut isätoimija. Kirjoittamisen lisäksi Topi järjestää myös isä-luentoja.

Pasi Linjama on joensuulainen toimittaja ja kirjailija. Sivuhomminaan hän tutkii kuinka isyyttä nyky-yhteiskunnassa tuotetaan ja kuinka kahleistaan voisi päästä.

Yhdessä Janne Riihiläisen kanssa he ovat toimittaneet isille suunnatun opas kirjan "Isän Kirjan". Heidän tekstejään voi myös lukea "Lapselliset Miehet" blogissa.

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurhaOhjelma

      Isiä ja ylipäätään miehiä on moneen junaan, mutta itse en onneksi tunne tämän kuvauksen mukaisia miehiä. Olenko sitten vain tavattoman onnekas naisihminen?

      "... millainen on miehen rooli perheen arjessa ja lasten kasvattamisessa. Voiko isä olla muutakin, kun töitten jälkeen kaljaa litkivä sohvaperuna?"

      Kyllähän nykypäivän isät osallistuvat lastenkasvatukseen samalla panoksella kuin äiditkin. Muistakaa myös se, että äidit käyvät työssä ja ovat perheen elättäjiä siinä missä isätkin!

      Yhteen hiileen puhalletaan, yhdessä hoidetaan lapset. Aamulla isät herättelee mukulat, auttaa pukemisessa ja sillä aikaa äidit tekevät aamupalaa tai ehkä päinvastoin. Viedään hoitoon, kouluun ja kuka minnekin. Käydään kaupassa yhdessä, tehdään ruokaa yhdessä tai erikseen, kone tiskaa astiat ja pyykit, eikä kummallakaan vanhemmista ole niin peukalo keskellä kämmentä ettei näitä koneita osaa täyttää ja tyhjentää. :D

      Isät lukee iltasatuja, nukuttaa lapset. Äidit on ehkä tehneet jo oman osuutensa valvoen iltapesuja ja tehden iltapalaa tai sitten päinvastoin. En todellakaan tiedä yhtään lapsiperhettä, jossa isät eivät osallistu omien lastensa hoitoon. Jos tämmöinen maailmanihme löytyy, niin hän on aika pian ulkoruokinnassa tai sitten hänellä on vaimo, joka on täysin alistettu harmaa, pieni hiirulainen.

      Ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin olla herra ja hidalko ja käydä vain laskemassa lapset töiden jälkeen! Ehkä kebab-pizzerian toimitusjohtaja toimii näin? En tiedä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13222
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3675
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      123
      2978
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1339
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1214
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe