Onko kenelläkään kokemusta Nilan VP18C/EK9 poistoilmalämpöpumpusta. Miten viilennys pelaa kesä aikaan 160m2 taloon. Riittääkö lämminkäyttövesi 5 henkiselle perheelle saunomiseen. Onko äänekäs.
poistoilmalämpöpumppu Nilan
kevät05
42019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikös siinä ole 9kWh:n sähkövastukset, pitäisi ainakin lämminvesi riittää kun säiliötäkin on 180litraa.
Viilennystehoa jotku moittivat riittämättömäksi, tiedä sitten...
" siinä ole 9kWh:n" tarkoitin 9kW
Normien mukaisesti talon sisäilma pitää vaihtaa kerran kahdessa tunnissa, johon PILP:t on suunnilleen mitoitettu. Tämä määrä on niin vähäinen, että ei sisääntuleva viileämpi ilma paljon ehdi jäähdyttää. Nilanin jäähdytysteho on vissiin noin 1kW. Se jaettuna 160 m2 ei tee juuri mitään per nelio. 2.5 kW:n ILP:n jäähdytystehon mainos väittää riittävän noin 60 m2:lle.
"Viilentäminenkin" on vähän siinä ja tässä varsinkin hintaan nähden (kalliimpi PILP eristetyt tuloilmaputket yms.).
Jos haluaa oikein jäähdytystä, niin ILP lienee järkevin vaihtoehto paikallisesti. Tai sitten jäähdytyslaite isommalla ilmamäärällä.
Meillä on ko. Nilan puksuttamassa talossamme. Talonne koko on kyllä sen verran kookas että Nilan taitaa mennä kyykkyyn? Meillä on 135 neliötä asionpinta-alaa ja siihen riittä hyvin. Kysy myyjältä riittääkö potku.
Lämminvesi varmaan riittää vaikka varaajan koko saattaa alussa kuulostaa kovin pieneltä. Kannattaa koje kuitenkin ohjelmoida siten että esim. saunapäivinä nostaa lämpötilan vähän korkeammaksi ja samalla hoitelee vaikka tuon legionell-toiminnan eli bakteereiden käräyttämisen.