Saako asumuserossa

Hpp1777

Saako asumuserossa tapailla muita. Avioeroa ei ole hakenut

16

621

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • klioy

      Ei kai kukaan kiellä asiaa, mutta moraalinen puoli on toinen. Toisaalta myös pitää myös olla aikaa ajatella ja miettiä, miten eteenpäin.
      Mikä on asumiseron tarkoitus teillä ollut. Uusi seurustelu ei nyt ole se tärkein asia, koska asia keskenänne on vielä kesken.
      Sitä vastoin tarvitset kyllä ihmisiä lähellesi, turvallisinta olisi yrittää suvun kanssa pitää yhteyttä, jos olette sellaisissa väleissä tai sitten sen hyvän ystävän. Uskon monilla olevan samaa sukupuolta oleva hyvä ystävä.
      Sitä vastoin huono asia on lähteä baareihin ja vastaaviin paikkoihin etsimään unohtamista.
      Tuollainen asia täytyy käsitellä selvin päin ja ilman toisten ihmisten ohjausta heidän mieltymysten mukaan.

      Kun tuo entinen on selvinnyt , sitten tiedät jatkuuko entisen kumppanin kanssa vai onko ero lopullinen. Vaikka saattaa tuntua, että pitää löytää uusi kumppani pian, uskon kuitenkin siihen, että on hyvä ensin opetella olemaan yksin ja huomaan pärjäävänsä.
      Uskon silloin oleva jo sen verran omaa itsetuntoakertynyt, että ei nyt ihan mihin vain lähde mukaan.
      Kerran eräs tokaisi, että ei pidä kuunnella "juoruja ja tehdä ennakkopäätöksiä ihmisestä.
      Juu ja niinhän siinä kävi, että tuntemusta ei toisesta ollut lainkaan, alkoi tulla esiin jos vaikka minkälaista valhetta. Vaikea oli antaa periksi , että liian pikainen asia ja ero on ainut jatko tälle. Lisäksi tämä tyyppi olikin laskelmoinut,yritti "rahastaa" kaikin mahdollisin tavoin , eikä oikein meinannut lähteä , sillä ilmainen elätys meni samalla.
      Joten harkintaa kannattaa aina käyttää.

    • MitäSeKenellekäänKuuluu

      En ymmärtänyt kysymystä.
      "Asumusero

      Aikaisemmin voimassa olleen avioliittolain mukaan puolisoiden tuli hakea asumuseroa ja asua sen jälkeen erillään yksi vuosi tai asua erillään toisistaan kaksi vuotta saadakseen avioeron muulla kuin syyllisyysperusteella. Erillään asuminen tuli todistaa.

      Nykyään voimassaolevan lain mukaan asumuseroa ei tarvitse hakea, vaan eroon tuomitaan joko kuuden kuukauden harkinta-ajan jälkeen tai ilman harkinta-aikaa, jos puolisot ovat asuneet ilman keskeytystä erillään kaksi vuotta. Eroa hakiessa tulee osoittaa, että puolisot ovat asuneet eri osoitteissa kyseisen ajan esim. talokirjanotteella (isännöitsijältä) tai kotipaikkatodistuksella (maistraatista)."

    • miksisitten

      vastailet; "MitäSeKenellekäänKuuluu"

      • MitäSeKenellekäänKuuluu

        Jotta avaaja lukisi viestini ja yrittäisi ymmärtää lukemansa.


      • miksisitten
        MitäSeKenellekäänKuuluu kirjoitti:

        Jotta avaaja lukisi viestini ja yrittäisi ymmärtää lukemansa.

        et ymmärtänyt lukemaasi???


      • MitäSeKenellekäänKuuluu
        miksisitten kirjoitti:

        et ymmärtänyt lukemaasi???

        Niin rehellisesti laitoinkin, etten ymmärtänyt avaajan kysymystä.

        Vuoden 1948 lain voimassa ollessa ymmärtäisin jotenkin avaajan mielenlaatua, mutta nykyisen lain puitteissa, minun on vaikeaa tajuta, mitä avaaja ajaa takaa. Pitääkö asiaa käsitellä moraalisesti, uskonnollisesti vaiko laillisesti?


      • ensinpitää
        MitäSeKenellekäänKuuluu kirjoitti:

        Niin rehellisesti laitoinkin, etten ymmärtänyt avaajan kysymystä.

        Vuoden 1948 lain voimassa ollessa ymmärtäisin jotenkin avaajan mielenlaatua, mutta nykyisen lain puitteissa, minun on vaikeaa tajuta, mitä avaaja ajaa takaa. Pitääkö asiaa käsitellä moraalisesti, uskonnollisesti vaiko laillisesti?

        käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, eui elatusta-


      • MitäSeKenellekäänKuuluu
        ensinpitää kirjoitti:

        käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, eui elatusta-

        Eihän tuo liity milläänlailla avaukseen. Ihan se ja sama, mistä syystä on erottu ja tapaileeko toinen uutta, kun asutaan erillään tai aviossa.
        Tai ehkä vahvemmilla on se, joka eron (tai asumuseron) jälkeen kykenee jatkaa elämäänsä, kuin se joka jää märehtimään surkeuttaan.

        Ihanteellista tietysti olisi, että vanhemmat olisivat niin viisaita, että yrittäisivät selvittää ristiriitansa eivätkä heti laittaisi kantapäitä vastakkain ja katsoisi eri suuntiin. Tietysti se voi olla haastavaa, jos toisella puolisolla on ilmennyt vaikeita mielenterveys- tai päihdeongelmia. Rakkaus ei silloin aina riitä ja tulee ehkä tarve paeta tilanteesta.

        Mutta siis loppukaneetiksi: lapsen huoltoon ei vaikuta millään lailla se, miten toinen puoliso on tapaillut muita.
        Lapsen huoltoon vaikuttaa se, onko kykenevä huolehtimaan lapsesta vai pitäisikö itsenkin olla jo holhouksessa. Holhouksessa oleva ei voi toimia huoltajana.


    • jlajljflksjlajflkjls

      Eihän siihen mitään estettä ole.
      Saahan avioliitossa ja avoliitossakin tapailla muita. Ei siitä linnaan joudu, mutta toki eron saa aikaan nopeasti, kun puoliso saa tietää.
      Saati sitten miksi kysellä, jos on jo muutettu erilleen asumaan. :O Nykyään ei etsitä syyllistä erotilanteessa. :D

      • ensinpitää

        käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, ei elatusta-


      • KylläSaa

        Mitä tarkoittaa etu- ? Eli mitä tuo viiva tuossa tarkoittaa? Etu- ja takaoikeudet? Etuhuolto? Etuasuminen?

        No vastaan avaajan kysymykseen: Saa.


      • MitäSeKenellekäänKuuluu

        Missä sanotaan, että ensin pitää diiipadaapa etu- ja takapuolet?


      • miksisitten
        MitäSeKenellekäänKuuluu kirjoitti:

        Missä sanotaan, että ensin pitää diiipadaapa etu- ja takapuolet?

        vastailet; "MitäSeKenellekäänKuuluu"


      • TeinPäätelmän

        Taidat olla raisiolainen abortinvastustaja kun argumentit ovat samaa luokkaa?


    • KylläpäSaa

      Kyllä saa tapailla muita. Siihen ei ole mitään laillista estettä.

    • EIPÄSAA

      ensinpitää
      16.1.2018 13:39
      käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, ei elatusta-

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      120
      1319
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      230
      1077
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      990
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      916
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      860
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      37
      798
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      700
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      66
      688
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      116
      556
    15. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      82
      556
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      523
    17. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    18. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      498
    19. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      494
    20. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      487
    Aihe