Saako asumuserossa tapailla muita. Avioeroa ei ole hakenut
Saako asumuserossa
16
615
Vastaukset
- klioy
Ei kai kukaan kiellä asiaa, mutta moraalinen puoli on toinen. Toisaalta myös pitää myös olla aikaa ajatella ja miettiä, miten eteenpäin.
Mikä on asumiseron tarkoitus teillä ollut. Uusi seurustelu ei nyt ole se tärkein asia, koska asia keskenänne on vielä kesken.
Sitä vastoin tarvitset kyllä ihmisiä lähellesi, turvallisinta olisi yrittää suvun kanssa pitää yhteyttä, jos olette sellaisissa väleissä tai sitten sen hyvän ystävän. Uskon monilla olevan samaa sukupuolta oleva hyvä ystävä.
Sitä vastoin huono asia on lähteä baareihin ja vastaaviin paikkoihin etsimään unohtamista.
Tuollainen asia täytyy käsitellä selvin päin ja ilman toisten ihmisten ohjausta heidän mieltymysten mukaan.
Kun tuo entinen on selvinnyt , sitten tiedät jatkuuko entisen kumppanin kanssa vai onko ero lopullinen. Vaikka saattaa tuntua, että pitää löytää uusi kumppani pian, uskon kuitenkin siihen, että on hyvä ensin opetella olemaan yksin ja huomaan pärjäävänsä.
Uskon silloin oleva jo sen verran omaa itsetuntoakertynyt, että ei nyt ihan mihin vain lähde mukaan.
Kerran eräs tokaisi, että ei pidä kuunnella "juoruja ja tehdä ennakkopäätöksiä ihmisestä.
Juu ja niinhän siinä kävi, että tuntemusta ei toisesta ollut lainkaan, alkoi tulla esiin jos vaikka minkälaista valhetta. Vaikea oli antaa periksi , että liian pikainen asia ja ero on ainut jatko tälle. Lisäksi tämä tyyppi olikin laskelmoinut,yritti "rahastaa" kaikin mahdollisin tavoin , eikä oikein meinannut lähteä , sillä ilmainen elätys meni samalla.
Joten harkintaa kannattaa aina käyttää. - MitäSeKenellekäänKuuluu
En ymmärtänyt kysymystä.
"Asumusero
Aikaisemmin voimassa olleen avioliittolain mukaan puolisoiden tuli hakea asumuseroa ja asua sen jälkeen erillään yksi vuosi tai asua erillään toisistaan kaksi vuotta saadakseen avioeron muulla kuin syyllisyysperusteella. Erillään asuminen tuli todistaa.
Nykyään voimassaolevan lain mukaan asumuseroa ei tarvitse hakea, vaan eroon tuomitaan joko kuuden kuukauden harkinta-ajan jälkeen tai ilman harkinta-aikaa, jos puolisot ovat asuneet ilman keskeytystä erillään kaksi vuotta. Eroa hakiessa tulee osoittaa, että puolisot ovat asuneet eri osoitteissa kyseisen ajan esim. talokirjanotteella (isännöitsijältä) tai kotipaikkatodistuksella (maistraatista)." - miksisitten
vastailet; "MitäSeKenellekäänKuuluu"
- MitäSeKenellekäänKuuluu
Jotta avaaja lukisi viestini ja yrittäisi ymmärtää lukemansa.
- miksisitten
MitäSeKenellekäänKuuluu kirjoitti:
Jotta avaaja lukisi viestini ja yrittäisi ymmärtää lukemansa.
et ymmärtänyt lukemaasi???
- MitäSeKenellekäänKuuluu
miksisitten kirjoitti:
et ymmärtänyt lukemaasi???
Niin rehellisesti laitoinkin, etten ymmärtänyt avaajan kysymystä.
Vuoden 1948 lain voimassa ollessa ymmärtäisin jotenkin avaajan mielenlaatua, mutta nykyisen lain puitteissa, minun on vaikeaa tajuta, mitä avaaja ajaa takaa. Pitääkö asiaa käsitellä moraalisesti, uskonnollisesti vaiko laillisesti? - ensinpitää
MitäSeKenellekäänKuuluu kirjoitti:
Niin rehellisesti laitoinkin, etten ymmärtänyt avaajan kysymystä.
Vuoden 1948 lain voimassa ollessa ymmärtäisin jotenkin avaajan mielenlaatua, mutta nykyisen lain puitteissa, minun on vaikeaa tajuta, mitä avaaja ajaa takaa. Pitääkö asiaa käsitellä moraalisesti, uskonnollisesti vaiko laillisesti?käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, eui elatusta-
- MitäSeKenellekäänKuuluu
ensinpitää kirjoitti:
käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, eui elatusta-
Eihän tuo liity milläänlailla avaukseen. Ihan se ja sama, mistä syystä on erottu ja tapaileeko toinen uutta, kun asutaan erillään tai aviossa.
Tai ehkä vahvemmilla on se, joka eron (tai asumuseron) jälkeen kykenee jatkaa elämäänsä, kuin se joka jää märehtimään surkeuttaan.
Ihanteellista tietysti olisi, että vanhemmat olisivat niin viisaita, että yrittäisivät selvittää ristiriitansa eivätkä heti laittaisi kantapäitä vastakkain ja katsoisi eri suuntiin. Tietysti se voi olla haastavaa, jos toisella puolisolla on ilmennyt vaikeita mielenterveys- tai päihdeongelmia. Rakkaus ei silloin aina riitä ja tulee ehkä tarve paeta tilanteesta.
Mutta siis loppukaneetiksi: lapsen huoltoon ei vaikuta millään lailla se, miten toinen puoliso on tapaillut muita.
Lapsen huoltoon vaikuttaa se, onko kykenevä huolehtimaan lapsesta vai pitäisikö itsenkin olla jo holhouksessa. Holhouksessa oleva ei voi toimia huoltajana.
- jlajljflksjlajflkjls
Eihän siihen mitään estettä ole.
Saahan avioliitossa ja avoliitossakin tapailla muita. Ei siitä linnaan joudu, mutta toki eron saa aikaan nopeasti, kun puoliso saa tietää.
Saati sitten miksi kysellä, jos on jo muutettu erilleen asumaan. :O Nykyään ei etsitä syyllistä erotilanteessa. :D- ensinpitää
käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, ei elatusta-
- KylläSaa
Mitä tarkoittaa etu- ? Eli mitä tuo viiva tuossa tarkoittaa? Etu- ja takaoikeudet? Etuhuolto? Etuasuminen?
No vastaan avaajan kysymykseen: Saa. - MitäSeKenellekäänKuuluu
Missä sanotaan, että ensin pitää diiipadaapa etu- ja takapuolet?
- miksisitten
MitäSeKenellekäänKuuluu kirjoitti:
Missä sanotaan, että ensin pitää diiipadaapa etu- ja takapuolet?
vastailet; "MitäSeKenellekäänKuuluu"
- TeinPäätelmän
Taidat olla raisiolainen abortinvastustaja kun argumentit ovat samaa luokkaa?
- KylläpäSaa
Kyllä saa tapailla muita. Siihen ei ole mitään laillista estettä.
- EIPÄSAA
ensinpitää
16.1.2018 13:39
käsitellä lapsen etu- ja oikeudet eli yhteishuolto, vuoroasuminen, ei elatusta-
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82718Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1632620- 1842471
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121994Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181975Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa541818Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691548Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http101113Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?681109Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta63960