Onko Riitta valepukki

turpaan.tulee.vw

Onko Riitta mielestäsi täysin rehellinen vai laittaako omiaan sekaan. Tekniikan Maailma avasi samanlaisen moottorin syksyllä 2017, mistä kerrotaan seuraavassa jutussa joka julkaistu 2015. TM löysi moottorista tyyppivian joka siis löytyy jokaisesta tuollaisesta moottorista jota ei vielä ole korjattu.

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/maahantuoja-nama-vw-moottorit-syovat-oljya-nain-korjataan

1. Riitta väittää että vikaa ei ole havaittu läheskään kaikissa autoissa
- kyse oli tyyppiviasta joka oli varmuudella kaikissa moottoreissa joihin ei oltu jo asennettu korjausta eli kaikissa joita ei oltu korjattu. Ja ties kuinka monissa muissa.

2. VV-Auto Group kuitenkin muistuttaa, että vastaantulot edellyttävät valmistajan huolto-ohjelman noudattamista. Lisäksi havaitusta viasta on reklamoitava kohtuullisessa ajassa vian havaitsemisesta.
- että anteeksi kuinka, siis tyyppivikaa ei korjata jos ei ole noudattanut huolto-ohjelmaa, kyse on valmistus- / suunnittelu virheestä, mitä tekemistä huolto-ohjelman noudattamisella on tämän kanssa, ei huolloissa koskaan vaihdeta mäntiä tai männänrenkaita, ne vaihdetaan korjaamolla vasta kun kone poksahtaa.

3. Korjaus tiedossa
"Moottoreihin on olemassa korjausratkaisu ja se toimii hyvin", kertoo Karjalainen.

"Ensisijainen korjaustoimenpide on kampikammion huohottimen vaihtaminen ja moottorin ohjainlaitteen päivittäminen. Jos tämä ratkaisu ei riitä, vaihdetaan myös männät. Viimeisimpien vuosimallien yhteydessä ei ole havaittu enää öljynkulutusongelmia."

-mutta kun tyyppivika oli juuri niissä männissä ja männänrenkaissa, niin miksi niitä ei vaihdeta heti vaan pelleillään joillakin huohotin ja öljynkulutuksen mittaus leikeillä ja aiheutetaan asiakkaille runsaasti ylimääräisiä huoltokäyntejä ja sitä kautta töistä poissaoloja joita kukaan ei asiakkaalle tai työnantajille korvaa.

Itse siis vastustan kaikkein eniten kunnollisten korjausten laiminlyöntiä VV Auton taholta, se juoksuttaa asiakkaita vuosikaudet erilaisissa tutkimuksissa eikä korjausta tahdo irrota millään vaikka tyyppivika ja oikea korjaus on tiedossa, pelkkä vittuilua sanon minä.

Nyt kun tuo tyyppivika on tiedossa, niin miksi ei ole takaisinkutsua jossa kaikki moottorit korjataan tehtaan piikkiin, siksi koska Volkswagen haluaa käyttää rahaa ralleihin ja muuhun humpuukin asiakkaiden sijaan, asiakas on lähtökohtaisesti lypsylehmä jolle ei anneta mitään mitä ei ole pakko. Jopa tyyppivikojen korjauskustannuksista pitää tapella kuluttajaviranomaisten kautta, eli suosiolla eivät tulee euroakaan vastaan korjaamolaskuissa.

11

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toisenlainen.kokemus

      "siis tyyppivikaa ei korjata jos ei ole noudattanut huolto-ohjelmaa, kyse on valmistus- / suunnittelu virheestä, mitä tekemistä huolto-ohjelman noudattamisella on tämän kanssa, "

      Tämä on lakiin perustuva asia ja kaikki valmistajat noudattavat tätä. Ei ainoastaan auto-alalla vaan kaikkien tuotteiden kohdalla. Jos kuluttaja ei noudata valmistajan määrittämää huolto-ohjelmaa niin takuu ja virhevastuu raukeaa. Tämä on elämän ikäviä perusasioita ja jokaisen oma valinta. Jos tekee valinnan olla huoltamatta autoa niin sen seuraukset joutuu kantamaan itse. Tällaisista asioista on turha mussuttaa. Siinä tekee itsensä vaan itkupilliksi, ja tyhmäksi sellaiseksi. Ruikuttajaksi jolla ei ole selkärankaa vastata tekojensa seurauksista vaan yrittää vierittää vastuun toiselle osapuiolelle joka vain pitää lainsuomista oikeuksistaan kiinni.
      Ei valmistajan kuulu maksaa kuluttajan laiminlyönnin seurauksista. Se on paskarasti tällaisissa tapauksissa joissa moottorissa on suunnitteluvirhe, mutta silti valmistaja voi maksattaa kaikki kulut asiakkaalla, siihen ei ole mitään nokan koputtamista.

      "Itse siis vastustan kaikkein eniten kunnollisten korjausten laiminlyöntiä VV Auton taholta, se juoksuttaa asiakkaita vuosikaudet erilaisissa tutkimuksissa eikä korjausta tahdo irrota millään vaikka tyyppivika ja oikea korjaus on tiedossa, pelkkä vittuilua sanon minä."

      VW:n tapauksessa tiedän omasta kokemuksesta että asia ei ole noin surkeasti. Mulla on surullisen kuuluis 2008 TSI Golf venyvällä ketjulla. VW tarjosi siihen ilmaisen tarkastuksen huollon yhteydessä. Ennen tarkastusta kävimme 7 vuotiaan auton huoltohistorian läpi. Yksi huolto oli mennyt pitkäksi, mutta vähemmän kuin 3.000 km joka on VW:n sallima poikkeama.
      Kun huollot oli ok, niin VW kertoi että jos jakopäähän joutuu jotain tekemään niin VW maksaa kaiken 100%. Ja niinhän siinä kävi että koko jakopää vaihdettiin vahvistettuun konstruktioon, vaihdon ajaksi sain sijaisauton veloituksetta.
      Kysyin huollossa mitä olisi tapahtunut jos huolto olisi mennyt yli 3.000 km pitkäksi. Silloinkaan VW ei olisi pessyt käsiään kokonaan korjauskustannuksista vaan silloin olisi harkittu kuinka paljon laiminlyönti on vaikuttanut asiaan ja silloin asiakkaalle olisi tullut osa remontin kustannuksista. Todennäköisesti aika iso osa, mutta ei kuitenkaan kaikki.

      Että tällaista. Uskon että tällä Polo-kaverilla on ollut vaikea case, mutta halusin kertoa omat kokemukseni koska muunlaisiakin asiakaskokemuksia VW:stä on kuin Polo-miehen kokema.

      • eimerkkiliikeVW

      • osssss_sotkee_asioita
        eimerkkiliikeVW kirjoitti:

        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/08/30/pitaako-uusi-auto-huoltaa-merkkiliikkeessa

        MERKKILIIKE EI VOI SITOA ASIAKASTA KÄYTTÄMÄÄN PALVELUITA!

        LUKEKAA TARKKAAN-TÄMÄN TAKIAHAN SINNE IHMISILLÄ OLI KIIRE eu HÖTTÖÖN ETTÄ DIKTAATTORIT EI OLIS VALLALLA.

        Ei huoltoja olekaan laiminlyöty jos huoltokirjasta löytyy merkinnät ajallaan suoritetuista huolloista riittävän pätevyyden omaavien huoltoliikkeiden leimoilla varustettuina.
        Mikä tahansa pärnäsen huolto-ja korjausyritys ei ole riittävän pätevä tekemään huoltoja oikein, joka on asiassa avainkysymys.
        Lisäpalveluiden (esim. ajoturva) saanti sen sijaan edellyttää useimmiten merkkihuollon käyttöä, eikä ole ristiriidassa EU:n ryhmäpoikkeusasetuksen kanssa.


      • Toisenlainen.kokemus

        Merkkihuolloista hokeminen on jo varmaan toistakymmentä vuotta sitten vanhentunut asia. Ei pitäisi olla kenellekään epäselvää että auton voi huollattaa muuallakin kuin merkkihuollossa, ei takuu eikä virhevastuu raukea siihen. Omakin Golf on aina huollettu Das Auto-huollossa. Ei vaikuttanut mitään siihen että Volsu maksoi koko lystin.


    • ZkodaKyykmanHolistiTaas

      ZkodaKyykmanHolistille riittää ihan millainen ongelma-aihio tahansa ja hän vääntää siitä vaikka maailmanlopun ja toistaa sitä vuosia ja vuosia näillä palstoilla. Toyota-palstalla hän kehuu Toyotaa maailman pelastajaksi.

    • öljypoltinVWskodaudi

      Takuukorjaus merkkiliikkeessä

      Hyvästä huollosta huolimatta uuteen autoon tulee toisinaan vika. Jos myyjä on velvollinen korjaamaan vian, saa myyjä myös määrätä, missä korjaus tehdään.
      - Usein se on hänen oma korjaamonsa, ja siihen kuluttajan on myös tyydyttävä, sanoo lakimies Juha Eerikäinen Kuluttajavirastosta.

      Autojen vikatietoja lukevat tietokoneohjelmat ovat avainasemassa. Autotehtaat olisivat halunneet pitää ohjelmat oman myyntiketjunsa omaisuutena, mutta EU:lle tämä ei käynyt. Tehtaiden on annettava tiedot myös muille korjaamoille, joten tässä mielessä merkkiliikkeiden ja muiden korjaamojen pitäisi olla samalla viivalla.

      ei voi VWskodaseataudi myyjä vedota vaikka huollot tehty muualla

      taitais tulla ruuhka jos kaikki menis pyytämään öljynlisäystä merkkiliikkeeseen-eikös sitä pidä viikottain litroja lorotella audinVW 1,8 ja 2,0 TSI TFSI koneisiin?

      https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201710182200469303_oa.shtml

      TEHDASVIKA ON TODETTU

    • faktat.puhuu

      Ainoa oikea vaihtoehto on olla ostamatta volkkareita audeja seatteja ja skodia, en itse ole koskaan kuullut että muilla maahantuojilla olisi samantyyppistä vastaantuloa kuin volkkarilla, vw trolli ei voi tietää koska ajaa vain konsernin autoilla ja pitää jatkuvaa auton korjaamista normaalina ja oikein tykkää siitä. me muut varoitellaan toisiamme ettei kaverit mene samaan halpaan. ruoho on todellakin vihreämpää aidan tällä puolen.

      itsellä oli uutena ostetussa peugeotissa THP moottorille tyypillinen jakopään ajoitusongelma kun tietyt osat kului liian nopeasti, huolto paikansi ja korjasi vian oma- aloiiteisesti vuosihuollon yhteydessä, itse en vikaa ollut edes huomannut kun olin tottunut pikku hiljaa muuttuneen moottorin käytökseen, korjauksen jälkeen auto oli heti pirteämpi kun ajoitus oli taas kohdillaan.

      edellä mainittu kertoo kuinka vastuullinen valmistaja hoitaa vikojen korjaukset, vv autolta ja volkswagenilta on turha odottaa samaa.

      • tylyä.on.vw

        Mulla on myös sellainen epäilys (pelkkää spekulaatiota), että suomen vw maahantuoja ei välttämättä ole tehtaan suuntaan rehellinen näissä korjausasioissa. Tehtaalla saatetaan luulla, että autot korjataan oma-aloitteisesti ja maahantuoja käärii tehtaan maksamat rahat ilman että asiakkaan autoon tehdään oikeaa korjausta, aika kaukaa haettu, mutta mitään muuta syytä en keksi sille että miksi Volkswagen ei toimi samalla tavalla kuin muut valmistajat, valmistusvirheitä ei autoissa saa olla, joten ne pitää korjata ilman mitään lakipykäliä, jos autossa on tiedossa oleva vika johon on korjaus, niin aivan järjetöntä jos asiakas joutuu siitä itse maksamaan ja tappelemaan että saa korjauksen, sitä voi kutsua jo kusettamiseksi maahantuojan taholta, ei haluta korjata.

        Toinen juttu että sehän on vain pelkkää öljyä, jos lasketaan että 10 miljoonat volkkarit kuluttaa kymmeniä litroja öljyä, niin kallista uusiutumatonta luonnonvaraa tuhlataan säälimättömästi ja se taas ei sovi yhteen VW markkinoinnin lauseiden kanssa jossa VW vakuuttaa että se toimii ympäristöä ja luonnonvaroja säästäen.

        Ei siis missään nimessä pidä hyväksyä edes öljyn kanssa läträämistä vaikka se tuntuisi vähäiseltä ostaa litra öljyä joka toinen kuukausi tai kahden viikon välein kuten joidenkin kohdalla on, rahallahan sitä saa lisää, satoja ja jopa tuhansia euroja ylimääräistä kulua auton omistajalle tai työnantajalle jos maksaa työsuhde auton käyttömenoja bensaa lukuun ottamatta. Pienistä puroista kasvaa valtavat vuolaat virrat ja siksi tälle pelleilylle pitää laittaa stoppi. Öljynkulutusta on todettu muissakin autoissa kuin 2.0 TSI tai 1.8 TSI, myös 1.2 ja 1.4 TSI samassa veneessä, vielä odotellaan kun 1.5 TSI alkaa oireilla ja saadaan saamoja juttuja lukea. Jos ihan uusimmat moottorit ei öljyä enää hörpi, niin silloinhan jopa puolen litran kulutus tonnilla on kaikkea muuta kuin normaalia, käytännössä jos moottori kuluttaa öljyä yli litran per huoltoväli, niin siinä on jokin vika, jos puhdistettavissa oleva, mutta volkswagenin tapauksessa suunnitteluvirheestä tai valmistusvirheestä johtuva vika joka vaatii asiallisen korjauksen ja johon asiakkaan ei pitäisi joutua osallistumaan.

        Jos vika on kuten volkkareissa männänrenkaiden virheellinen suunnittelu, niin huolimatta siitä miten autoa on huollettu, tulee ne männänrenkaat vaihtaa ilman muminaa. Tosin vaihtaa pitää myös männät ja sitten on kallista lystiä ja sitähän VW ei halua maksaa.


    • tyytyväinenasiakas

      Mullekin on vaihdettu autooni männät, Maksaa en tiedä, mutta en maksanut itse mitään.
      Onko joillakin ollut ongelmia? Minulla ei ollut.

      • kuitit.missä

        näytä kuitit niin ehkä uskotaan, vw kun ei suosiolla korjaa mitään, pitää kuluttajaviranomaisten avulla pakottaa korjaamaan ja harvoin sekään onnistuu kun aina keksivät jonkin tekosyyn. mutta jos on rahaa korjailla uutta volkkaria niin eiku kaupoille vaan, ei me kielletä olemasta urpo.


    • pariasiaa

      Kuitit löytyy, mutta ei niitä täällä muutkaan ole postailleet, kun on kyselty.
      Alotukseen sen verran, että tuo Riitta puhuu työnantajansa suulla. Eli ei siten kuin jotkut täällä haluaisi.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe