Minne ulkomaille vaeltamaan 2vk?

vaellustaja

Elikkäs kaks 16 ja 17 vuotiasta tyttöä ollaan suunniteltu n.kahen viikon vaellusta Espanjaan. Onko kenelläkään antaa reittisuosituksia tms. erityisen näkemisen arvosia paikkoja? Vielä on epävarmaa minne mennään, joten vinkkejä saa antaa! Molemmat ollaan vaellettu pohjosmaissa useita kertoja, mutta nyt koukuttelis lähteä kauemmaksiki.

6

1752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväämatkaa

      Espanjasta en tiedä, mutta matkatoimisto Aurinkomatkat vie Itävallan Alpeille.
      Suosittelen. Olen ollut siellä 10 vuotena kesällä.
      Jos kiinnostaa, tiedustelkaa Aurinkomatkoilta lisää. Pakettiin kuuluu lento ja majoitus, ja opaspalvelut, ja lisämaksusta lentokenttäkuljetus. Serfaus'ssa opas on ollut kylässä, mutta esim. Söllissä vain puhelimella tavoitettavissa (nykyään). vain puhelimitse.
      Kannattaa itse nähdä!

    • rrrrrrrrrrrrrr

      kaksi viikkoa: menkää Pamplonaan ja lähtekää siltä Camino de Santiagolle, ei tarvitse edes telttaa ja turvallista kohtuullisen halpaa on

    • vaellustaja1

      Kiitos paljon varteenotettavista ehdotuksista!!

    • Tulperi

      Vastaukseni menee hieman kysymyksen sivuun, mutta menköön: Itävallan Alpeille on turha lähteä matkatoimiston kautta, otatte lennot Müncheniin, Innsbruckiin tai Salzburgiin ja menette omin nokkinenne - kattava esitys Alppien reittiverkosta löytyy täältä https://www.alpenverein.at/portal/berg-aktiv/wege-touren/index.php.
      Valitsette sopivan reitin (upeita paikkojahan on enemmän kuin yhdessä elämässä kerkeää katsomaan, ensimmäisinä tulevat mieleen Hohe Tauernin kansallispuisto sekä Stubaier Höhenweg Innsbruckin lähellä) ja yövytte ja ruokailette alppimajoissa (Hütte, Alpeilla ei juurikaan telttailla). Alpenvereinin jäsenyys kannattaa ottaa ehdottomasti, sillä saa tuntuvia alennuksia majoituksesta ja ruokailuista alppimajoissa sekä erittäin hyvän vakuutusturvan vuorilla tapahtuviin aktiviteetteihin kesällä ja talvella. Paras karttasarja Alpeille on Kompass Wanderkarte, selkeä, tarkka ja helppolukuinen. Saksan kielen taito on vähintään suositeltava, esim. alppimajoissa hämmästyttävän harva puhuu englantia. Ja vuorilla, olipa kyse Alpeista tai Pyreneistä, pitää aina varautua äkilliseen talven tuloon terv. nimim. kesäkuun lumimyrsky yllätti Pyreneillä ja sormet olivat hätää kärsimässä hiihtohanskojen kanssa.

    • LaPalma

      Kanarian saarista läntisin, La Palma on hieno vaelluskohde. Hyvin merkittyjä reittejä on paljon. Osa hyvinkin vaativia vuoristopolkuja, osa kevyempiä reittejä.
      Caldera de Taburienten reunoilla ja pohjalla on mahtavimmat reitit. Tekevät suoria lomalentoja Suomesta, ja pääsee myös katamaraanilla Tenerifan eteläkentän läheltä Los Cristianoksen. satamasta.

    • Talvicamino

      Suosittelen myös Camino de Santiagoa. Se on hyvin erilainen vaellus kuin lapinreissut. Camino eli vaellusreitti kulkee kylästä kylään ja tulette todennäköisesti majoittumaan jokaisena yönä sisätiloissa. Telttaa ei tarvita. Kylissä on kahviloita, ravintoloita ja kauppoja, ja majapaikassa (vaatimaton) keittiö, joten trangiaa ette tarvitse. Tapaatte ihmisiä eri puolilta maailmaa (talvella on hiljaisinta) ja jaatte heidän kanssaan yhteisen matkan. Kevyt kantamus, hyvät kengät ja avoin mieli ovat hyvät eväät caminolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      88
      3234
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      321
      2822
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1556
    4. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1282
    5. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1252
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1041
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1000
    8. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      997
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      970
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      924
    Aihe