Tervehds,
Nissan mies olis aikeissa vaihtaa 90-luvun lopun erittäin luotettava Primera johonkin uudempaan Japanilaiseen perheautoon...
Nissanin mallisto ja luotettavuus koki kovan kolauksen v. 2001 Renault omistuksen jälkeen, joten P12 Primera ei tule missään nimessä kysymykseen, ruma kuin rullatuoli sekä laatu koki huiman pudotuksen sekä moottoripuolella että sähkälaitteissa ym.
Toyotaa en huoli huonon ajettavuuden sekä järkyttävän hintatason vuoksi, toyotan jälleenmyyntiarvo ei ole perusteltua.
Jäljellee jäävät Mazda, Mitsubishi sekä Honda.
Mazda 6 kiehtoisi ulkonäön sekä ilmeisen hyvän ajettavuuden vuoksi, malli tulisi olemaan 2002-2004.
Kiikarissa olisi edullinen 120tkm ajettu -03 1.8 Mazda, ruosteongelmista olen tietoinen, mutta kuinka on tekniikan laita, moottori, sähköt, sisusta ym?
Mallihan pohjautuu ilmeisesti Mk3 Mondeoon ja siinähän onkin vikoja vaikka muille jakaa, ruoste, moottoriongelmat ym...
80-90-luvun pomminvarmoihin japanilaisiin tottuneena kysyisin, kuinka on sisarmalli Mazda 6:n kohdalla tilanne, vanhaa kunnon Japanilaista laatua, vaikko Euro-Japan roskaa?
Rehellisiä vastauksia kiitos, tästä ei ole tarkoitus tehdä juupas-eipäs keskustelua, vaan tarvitsen tietoa kyseisen auton luotettavuudesta.
Kiitos etukäteen!
Mazda 6 -02-04 Luotettavuus/Kestävyys?
6
352
Vastaukset
- petu000
Itsellä -04 vuosimallia oleva kutonen. Aivan järkyttävät ruostevauriot. Paikattu sieltä ja paikattu täältä ja silti aina vaan jostain puskee uutta ruostetta. Sinänsä harmi sillä se on auton ainoa vika. Ajettavuus on hyvä, mitään muuta ihmeellistä korjattavaa ei ole ollut. Ei mitään moottoriongelmia. Koskaan ei ole jättänyt tienvarteen ja omasta kokemuksesta voin sanoa että luotettava peli noin muuten.
Kun uuden auton osto joskus on edessä, on hyvin mahdollista että kaadun uudestaan mazdan puoleen. Uuden auton tulen tosin ajamaan liikkeestä suoraan ruostesuojaukseen, sitä ei tälle kyseiselle yksilölle ilmeisesti aikaisemmista omistajista kukaan ole tehnyt. - fghgfhgfh
Lähinnä vain outoja pikkuvikoja kuten ikkunan nostimen moottori ei kestä ja imusarja vuotoa ja käynti aaltoilee.Akkujakin saattaa kulua samoin ajovalon polttimot palaa vähänväliä.Myös kyllä uutenakin kiinnostaisi vaikka kojelaudan käyttöliitymät ole ihan kuuminta hottia kuten volkkarisssa ja lcd mittaristokin voi olla vasta seuraavassa mallissa.
- 4565654654
Oma -03 uudehkona ruostesuojattu eikä vielä tarvinnut hitsailla eikä ulospäin näkyvää ruostetta. Mutta kyllähän ruoste selvästi suurin ongelma näissä. En edes harkitsisi suojaamatonta ja mitä uudempana suojattu sitä parempi.
-Tyyppivikana esim valojen korkeussäätö ei toimi jos manuaalinen, vaatii uudet umpiot joka ei kaikista halvin homma.
-Kaasuläppä jumittuu kun auto seisonut, riittää puhdistus.
-Jotkut valitelleet etupyörien laakereita, omassa kestäneet hyvin jo 190tkm. Kannattaa kuunnella ääniä mutkissa
-huohotusventtiili voi hajotessaan nostaa öljynkulutusta, kallis homma vaihtaa, omassa kuitenkin kestänyt 190tkm eikä juuri vie öljyä
2.0 sinäänsä fiksumpi valinta koska ero virallisessa keskikulutuksessa vain 0,2l/100km 1.8 verrattuna, kuitenkin reilusti enemmän tehoa ja vääntöä. 2.0 ei ole mikään ripeä sekään joten 1.8 varmasti tuntuu laiskalta. - Volvo.nainen
Jos kone vie öljyä,älä osta.Silloin on öljyrenkaat jumissa ja pakoventtiilin palovaara.Moottoriin ei saa esim. männänrenkaita,yläpääntiiviste sarjaa.Sama moottori löytyy myös volvo v40 ja v50 muistaakseni vm 04-12.
- presidenttii
Melko kakki vehkeitä, molemmat!
- sgsrgsrgrs
1.8 ei käytetty Volvoissa, 2.0 löytyy
2006–2010 Volvo C30
2007–2010 Volvo S40
2007–2010 Volvo V50
2008–2010 Volvo V70
2007–2010 Volvo S80
Yleisin syy öljynkulutukseen Mazdoissa ainakin on huohotinventtiili, halpa osa mutta työläs vaihtaa.
Muuten Mazdan 1.8-2.0 koneet erittäin kestäviä ja vähävikaisia. 2.3 pahin ongelmakone mistä menee kampiakselin laakereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3632842SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8942- 39821