Olen nähnyt nyt kahdesti metsän viereisellä pellolla tosi suuren linnun. En tänäänkään onnistunut saamaan linnusta kuvaa. Kun sain auton pysähdyksiin, niin lintu lähti. Lintu on kokonaan musta, mutta muutoin variksen näköinen. Kooltaan vaan tosi paljon isompi. Onko kyseessä joku poikkeus yksilö.. liian hyvin syönyt ja värivirheellinen varis?
Jättivaris?
6
195
Vastaukset
- Fkfig
Korppi
- kaisakoHän
Oisko se ollut Kaisa?
- Jasmis92
Kiitti vastauksesta. Korppi ehkä voisi olla.. googletin kuvahaulla, mutta onko korpit suuria? Pitäisi saada napattua kuva, niin siinä näkyisi kuinka pullea ja kookas lintu on kyseessä.
- vanhajääräpää
On korppi varista selkeesti suurempi.. variksessa on harmaata aikalailla.. tuu tänne kuvaamaan merikotkia.. ne on suuria..
- Fkfig
Variksesta on myös musta värimuoto, mutta suomessa ja itä-euroopassa siis yleensä tuo tuttu mustaharmaa. Korppi on reilusti varista isompi niinkuin tuossa jo edellä mainittiin.
- Jasmine.92
Naapurin sedän kanssa tänään juttelin ja hän tuumasi, että kyseessä ehkä nuori kotka. Kotkista kuulemma täällä jonkun verran havaintoja. En usko, että kotkaa sekottaisin varikseen... kotkallahan pääkin on valkoinen ja nokka oranssi. Todennäköisesti siis korppi on tää lintu jonka olen pari kertaa nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1723375Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732161Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542097- 421988
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3941091Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1151015- 46889