Huomannut näitä palstan jakkaraongelmien parissa puuhastelevien viestejä lukiessa, että porukka tuntuu kuvittelevan päivitysten hidastavan.
No, ei ihan pidä paikkaansa. Tietokonelaitteet, kääntäjät ja käyttöjärjestelmä perusajatuksellaan tarjoavat alustan sille, että voidaan tehdä ohjelmia. Uutena ovat hitaita mutta päivitykset nopeuttavat.
Mutta, ihmiset vaan haluavat muutakin kuin nopeutta, ja näihin tarpeisiin ja täysin samaan perusasiaan mitä kotitietokoneilla tehty vuosikymmeniä, tehdään isompia muutoksia jotka tuo enemmän käsiteltävää. Uudempi tekniikka mahdollistaa samojen perusasioiden tekemisen paremmin.
Tuollaiset isommat muutokset käyneet yleensä samaan aikaan uuden tietokoneen hankinnan kanssa, että saadaan uuden laitteen ominaisuuksia hyödynnettyä.
Ja onhan näitä isoja muutoksia tulleet mitkä tuoneet raskautta toimintoihin. Esimerkiksi:
-Ihmiset haluavat vaihtaa ohjelmia käynnistämättä tietokoneita uudestaan.
-Ihmiset haluavat ruudulle muutakin kuin tekstiä
-Ihmiset haluavat kuviin värejä
-Ihmiset haluavat vaihtaa ohjelmista toiseen sulkematta ohjelmaa, ja haluavat ohjelmien toimivan samanaikaisesti
-Ihmiset haluavat, että tiedostoja voidaan ladata niin, että on muitakin ohjelmia käynnissä.
-Ihmiset haluavat, että voidaan tehdä verkkoyhteyksiä useisiin palveluihin samanaikaisesti, esim. yhtä aikaa Suomi24 ja Wikipedia
-Ihmiset haluavat suojausominaisuudet
-Ihmiset haluavat, että ei olisi joka ohjelmalla omia näytönohjain ja äänikorttiajureita.
-Ihmiset haluavat että ei tarvitsisi välittää teknisistä asioista kuten vaikka mikä arkkitehtuuri on käytössä
-Ihmiset eivät halua enää asentaa ohjelmia käyttääkseen niitä
-Ihmiset eivät halua itse hyysätä päivityksiä
-Ihmiset haluavat, että 15" läppärissä FullHD näytöllä tekstistä saa selvää
-Ihmiset haluavat, että ohjelmat toimisi 4K ja 8K näytöillä
-
Lista on jokseenkin loputon. Semmoiset parannukset tuovat lisäprosessointia joka toki hidastaa mutta isommat perusparannukset tuotu, päivitykset taas nopeuttavat.
Silti niillä koneilla tehdään samoja perusasioita. Kaikki käy vaan nopeammin ja on käyttömukavuuteen tullut paljon parannuksia. Ne parannukset vaan eivät ole itsestäänselviä, että kävisivät jotenkin itsestään raskautta lisäämättä.
Hidastavat päivitykset
6
86
Vastaukset
- norsunmurina_täh
Eiköhän 4K ja 8K näytöistä aleta ihmissilmin puhumaan koosta 200-800 tuumaa, seinällä. Ei ihmisen silmä vieläkään kaikkeen kykene, esim erottamaan kärpäsen poolsseja 10 metrin päästä lehmän persiistä. Nämä jotka kykenevät niin ovat älyltään lahjattomia joilta muut aistit puuttuvat ja pikseleiden näkeminen on ainoa "aisti" (tuokin vitsi).
Rahastusta koko homma että myydään aina vaan parempaa resoa vaikka rajapyykki on jo tullut vastaan... Sama kuin kuuntelisit jollain vehkeillä musiikkia jota et kuule, mutta kun luet manuaalista parannuksista niin jopa kohta käsi ojossa maksat siitä jota et koskaan edes voi kuulla...Kyllä 4K tekisi selvän parannuksen vaikka 30" näytöllä käsivarren etäisyydellä. Itse olen vielä FullHD ajassa.
- PLÖSÖwindows
Noh, siinäs huomaat vaihka itse toisin väität!
Windowsin hidatuminen on iso ongelma!
Kymppi on Plösö! Paljon hitaampi nykyään kuin w7!Mahdollisesti 4K ja 8K resoluutioiden valmiudet ja muut parannukset käyttöliittymässä voi viedä enemmän resursseja mutta ei sen enempää kuin Windows 8:ssa.
Jos nyt väittää Windows 10:n jotenkin hidastuneen kun Windowsia on nopeutettu kaiken aikaa niin se vihjaisi käyttäjään että on vaikka jotain vanhoja sotkuja plösöönnyttämässä.
- aslakkialatölviöstä
Kummasti Windows 10 hidastuu kun päivityksiä pökkää/asentaa, mitä isompi päivitys sen kauemmin hidastuminen kestää.
Asian voi ratkaista käyttämällä sen aikaa toista konetta, menemällä saunaan tai kaljalle tai elokuvateatteriin tai naapuriin kahville tai ......Nyt sekoitat asioita. Kyllä Windowsissa päivitykset tunnetusti kestää kauan mutta se ei tarkoita sitä, että päivitykset hidastaisi Windowsia.
Päivitys kun on kokonaisuudessaan tehty ja Windows on päivityksen jälkeen ajanut joutoajoilla kaikki ylläpitotoimet niin sehän nopeuttaa.
Jostain syystä hölmöläisille näyttä nyt olevan hankalaa käsittää että jos tietokone tekee jotain samanaikaisesti niin se vie resursseja. Windowsin koodi parantuessaan nopeutuu kuten ennenkin. Vain ne isommat rakenteelliset muutokset hidastavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064592Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293403No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 411438
- 361353
- 381206
- 141102
- 1591026
- 27998
- 6944