Työttömät töihi lain voimalla.

paljonkoon

Pudasjärveläiset työttömät kepulaiset ja persut venkoilevat työttömyysavustuksilla, vaikka tekemätöntä työtä olisi vaikka kuinka paljon.Pääministeri sanoi sunnuntina uutisissa ,että kolemen tunnit työ ei rasita viikossa paljoakaan. On vain metävä virkeästi töihin. Pudasjärvellä on paljon yrityksia joissa on tekemätöntä tyotä vaikka kuinka paljon.

14

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putitin

      Ja paljon yrityksiä joilla on entuudestaankin paljon maksamattomia laskuja rästissä. Mistä ne palkkarahat sitten kolomen tunnin työläisile saadaan?

    • vahvaa

      Hallituspuolueide politiikka on kurjistanut tätäkin seutua niin paljon,että on protestin paikka. Äänestäkää vain Väyrystä, jotta hän pääsisi toiselle kierokselle.

    • pässinä

      Sipilä piti viti viimme sunnuntaina puheen, jossa hän sanoi sellaisia yrittäjiä lampaiksi, jotka ei palkkaa aktiivimallin työttömiä. Minä olen lammas ja äänestän Väyrystä.

      • Suunnanonmuututtava

        Minäkin Niinistöä aikaisemmin äänestäneenä en aio antaa ääntäni Niinistölle vaan äänestän Väyrystä.
        Niinistöä äänestämällä täällä on pian koko Afrikan " sarven " väki koska Niinistö väittää, että kun henkilö tulee rajalle häntä ei voi käännyttää takaisin. Mitä samaan aikaan tehdään Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Ranskassa ym. monissa euroopan maissa joissa ollaan estämässä elintasopakolaisten pääsy maahan. Heillä ei ole kohta muuta kohdetta kuin Suomi.
        Meidän on otettava rajavalvonta käyttöön ja sehän ei sovi Niinistölle.
        Joille ei sovi Väyrynen niin vaihtoehto löytyy numerosta 5.


    • muutostatarvittastosiaan

      Koko ajan puhutaan työstä suu vaahdossa, kertaakaan ei mainita palkkaa. Kaikilla on töitä, mutta niistä ei makseta palkaa. Jopa itselläni on töitä, en niistä kyllä palkkaa maksa, enkä kerkeä tekemään itse, kun pitää käydä siellä töissä.

      Sodassa kaatuneet ovat syyllisiä häviöön, samoin kuin työttömät ovat syyllisiä Suomen jatkuvaan velkaantumiseen.
      Poliitikoillahan ei ole mitään vastuuta tekemisistään, tulee se sitten miten kalliiksi tahansa Suomelle, he ovat aina syyttömiä joka toilaukseensa.

      • Eiooniikuennen

        Ei kotihommista tarvikkaa itelle maksaa palkkaa.mutta työttömistä..onhan niitä jotka haluavat oikeesti töihin mutta eivät pääse.sitte on niitä jotka eivät vaan kehtaa tehä mitää.saavat päivärahan ja sossusta tukea.näille pitäs joku työpaikka keksiä väkisellä ja jos ei mee/kiinnosta tehdä niin tuet pois vaan raakasti.tälläki kylällä niitä hamppeja..ja osa muka menee töihin ni sitte notkutaan saikulla jos milläki syyllä..osa valittaa sitte että ei jää ku 1700e käteen kuussa..paska palakka..en mee/tee töitä.


      • muutostatarvittastosiaan

        En minä puhukkaan kotihommista, niiden lisäksi olisi muutakin tekemistä, jotka jäävät tekemättä kun ei töiltä ja kotihommilta kerkeä eikä jaksa.

        Valitettavasti näitä toimia ei kohdisteta hamppeihin, he saavat jo minimin mistä ei voi ottaa pois. Nyt rangaistaan kaikkia muita, eli niitä jotka ovat joutuneet työttömäksi syystä tai toisesta, eivätkä löydä heti uutta työtä.


      • Eiooniikuennen

        Niin..on niitä..tai ois itselläkin mitä tehdä mutta aika rajallinen kun töissä käyn..
        Tuohon pitäs joku järkevä systeemi et työttömäksi joutuneet ja oikeesti työtä haluavat olis turvassa...


    • Kohmelo

      No miten mamut...toimiiko aktiiivimalli heidän kohdalla???

      • mamupeikko_ja_pikkumamu

        ei täällä mikään toimi.


      • Änkyräpaavo

        Tekemätöntä työtä on maailmassa suurin piirtein saman verran kuin on maksamatonta palakkaa. Kuukkeloikaa "seura juha sipilä".


      • appelsiinijuice

        Palkatonta työtä on valtavasti ja lisää tulee sitä mukaa kun löytyy palkattomia työntekijöitä.


    • Alasnazit

      Alottaja on aika natsihenkinen.

    • kaikki_töihin

      Pudasjärven työnantajat istuvat ilmeisesti peukalot persiissään tujottaen tekemätöntä työtä, ja toivovat että joku työtön sattuisi kävelemään ohi ja tekisi ne työt. Saattasivat ilmeisesti maksaa jopa palkkaa sen työn tekemisestä, kun nyt vaan sattusi joku työtön eksyyn paikalle.

      Se on tuo bisneksen pyörittäminen varmaan siellä Pudasjärvellä päin sellaista, että työt voivat odottaa tekijäänsä niin kauan, kunnes tämä työtön sitten joskus joutaa ja viittii ilmaantua paikalle.

      Oma kokemus työnantajista on kyllä täysin erilainen, silloin kun töitä alkaa kertyä yli äyräiden, haalitaan kaikki kynnelle kykenevät töihin, siis kaikki jotka vaan löydetään, ja jos ei muu auta, hajetaan ukko töihin vaikka sieltä kotisohvalta ihan omatoimisesti. "Nyt ei jouda makkoileen kotona! On töitä ja niillä on kiire!"

      Työnantajilla on valtava paine saada työt valmiiksi ennen määräaikaa, se heidän bisnes kun ei muuten toimi. Työt on pakko jonkun tehdä!

      Mutta auta armias kun töitä ei olekkaan, tästähän syytetään sitten työttömiä! Tämä työttömien syyttely on vaan taas yksi hallituksen juoni saada köyhiltä tukia pois, ja tämä juonihan uppoaa Suomen kansaa kuin häkä! Suomalaisten perisynti, eli kateus, nostaa päätään niin huimiin korkeuksiin, että ollaan kateellisia työttömille! Siis työttömille!?!
      Seuraavaksi varmaan kajehditaan sairaita.

      Siis menkää itteenne, mutta eläkää käyttäkö siihen peukaloitanne, niin kuin Pudasjärven työnantajat ilmeisesti tekevät.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe