Pudasjärveläiset työttömät kepulaiset ja persut venkoilevat työttömyysavustuksilla, vaikka tekemätöntä työtä olisi vaikka kuinka paljon.Pääministeri sanoi sunnuntina uutisissa ,että kolemen tunnit työ ei rasita viikossa paljoakaan. On vain metävä virkeästi töihin. Pudasjärvellä on paljon yrityksia joissa on tekemätöntä tyotä vaikka kuinka paljon.
Työttömät töihi lain voimalla.
paljonkoon
14809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ja paljon yrityksiä joilla on entuudestaankin paljon maksamattomia laskuja rästissä. Mistä ne palkkarahat sitten kolomen tunnin työläisile saadaan?
Hallituspuolueide politiikka on kurjistanut tätäkin seutua niin paljon,että on protestin paikka. Äänestäkää vain Väyrystä, jotta hän pääsisi toiselle kierokselle.
Sipilä piti viti viimme sunnuntaina puheen, jossa hän sanoi sellaisia yrittäjiä lampaiksi, jotka ei palkkaa aktiivimallin työttömiä. Minä olen lammas ja äänestän Väyrystä.
Minäkin Niinistöä aikaisemmin äänestäneenä en aio antaa ääntäni Niinistölle vaan äänestän Väyrystä.
Niinistöä äänestämällä täällä on pian koko Afrikan " sarven " väki koska Niinistö väittää, että kun henkilö tulee rajalle häntä ei voi käännyttää takaisin. Mitä samaan aikaan tehdään Ruotsissa, Tanskassa, Norjassa, Ranskassa ym. monissa euroopan maissa joissa ollaan estämässä elintasopakolaisten pääsy maahan. Heillä ei ole kohta muuta kohdetta kuin Suomi.
Meidän on otettava rajavalvonta käyttöön ja sehän ei sovi Niinistölle.
Joille ei sovi Väyrynen niin vaihtoehto löytyy numerosta 5.
Koko ajan puhutaan työstä suu vaahdossa, kertaakaan ei mainita palkkaa. Kaikilla on töitä, mutta niistä ei makseta palkaa. Jopa itselläni on töitä, en niistä kyllä palkkaa maksa, enkä kerkeä tekemään itse, kun pitää käydä siellä töissä.
Sodassa kaatuneet ovat syyllisiä häviöön, samoin kuin työttömät ovat syyllisiä Suomen jatkuvaan velkaantumiseen.
Poliitikoillahan ei ole mitään vastuuta tekemisistään, tulee se sitten miten kalliiksi tahansa Suomelle, he ovat aina syyttömiä joka toilaukseensa.
Ei kotihommista tarvikkaa itelle maksaa palkkaa.mutta työttömistä..onhan niitä jotka haluavat oikeesti töihin mutta eivät pääse.sitte on niitä jotka eivät vaan kehtaa tehä mitää.saavat päivärahan ja sossusta tukea.näille pitäs joku työpaikka keksiä väkisellä ja jos ei mee/kiinnosta tehdä niin tuet pois vaan raakasti.tälläki kylällä niitä hamppeja..ja osa muka menee töihin ni sitte notkutaan saikulla jos milläki syyllä..osa valittaa sitte että ei jää ku 1700e käteen kuussa..paska palakka..en mee/tee töitä.
En minä puhukkaan kotihommista, niiden lisäksi olisi muutakin tekemistä, jotka jäävät tekemättä kun ei töiltä ja kotihommilta kerkeä eikä jaksa.
Valitettavasti näitä toimia ei kohdisteta hamppeihin, he saavat jo minimin mistä ei voi ottaa pois. Nyt rangaistaan kaikkia muita, eli niitä jotka ovat joutuneet työttömäksi syystä tai toisesta, eivätkä löydä heti uutta työtä.
Niin..on niitä..tai ois itselläkin mitä tehdä mutta aika rajallinen kun töissä käyn..
Tuohon pitäs joku järkevä systeemi et työttömäksi joutuneet ja oikeesti työtä haluavat olis turvassa...
No miten mamut...toimiiko aktiiivimalli heidän kohdalla???
ei täällä mikään toimi.
Tekemätöntä työtä on maailmassa suurin piirtein saman verran kuin on maksamatonta palakkaa. Kuukkeloikaa "seura juha sipilä".
Palkatonta työtä on valtavasti ja lisää tulee sitä mukaa kun löytyy palkattomia työntekijöitä.
Alottaja on aika natsihenkinen.
Pudasjärven työnantajat istuvat ilmeisesti peukalot persiissään tujottaen tekemätöntä työtä, ja toivovat että joku työtön sattuisi kävelemään ohi ja tekisi ne työt. Saattasivat ilmeisesti maksaa jopa palkkaa sen työn tekemisestä, kun nyt vaan sattusi joku työtön eksyyn paikalle.
Se on tuo bisneksen pyörittäminen varmaan siellä Pudasjärvellä päin sellaista, että työt voivat odottaa tekijäänsä niin kauan, kunnes tämä työtön sitten joskus joutaa ja viittii ilmaantua paikalle.
Oma kokemus työnantajista on kyllä täysin erilainen, silloin kun töitä alkaa kertyä yli äyräiden, haalitaan kaikki kynnelle kykenevät töihin, siis kaikki jotka vaan löydetään, ja jos ei muu auta, hajetaan ukko töihin vaikka sieltä kotisohvalta ihan omatoimisesti. "Nyt ei jouda makkoileen kotona! On töitä ja niillä on kiire!"
Työnantajilla on valtava paine saada työt valmiiksi ennen määräaikaa, se heidän bisnes kun ei muuten toimi. Työt on pakko jonkun tehdä!
Mutta auta armias kun töitä ei olekkaan, tästähän syytetään sitten työttömiä! Tämä työttömien syyttely on vaan taas yksi hallituksen juoni saada köyhiltä tukia pois, ja tämä juonihan uppoaa Suomen kansaa kuin häkä! Suomalaisten perisynti, eli kateus, nostaa päätään niin huimiin korkeuksiin, että ollaan kateellisia työttömille! Siis työttömille!?!
Seuraavaksi varmaan kajehditaan sairaita.
Siis menkää itteenne, mutta eläkää käyttäkö siihen peukaloitanne, niin kuin Pudasjärven työnantajat ilmeisesti tekevät.