Rajua sairaiden kohtelua, kannattaa lukea tämä

ErkkiNimi

Turun Sanomien yleisönosastokirjoitus:


Olen toiminut yli 35 vuotta kliinisessä työssä ja tehnyt käytännössä päivittäin arvioita potilaiden työkyvystä.

Viimeisten vuosien aikana on tapahtunut ennenkokematon kiristyminen sairauspäivärahojen, kuntoutustukien (entinen määräaikaiseläke) ja työkyvyttömyyseläkkeiden myöntämisessä.

Tämän seurauksena terveydentilansa puolesta työkyvyttömät henkilöt sysätään ensin ansiosidonnaiselle työttömyysturvalle (jos heillä on sellaista, ja senkin kestoa on leikattu) ja sen jälkeen työmarkkinatuelle, peruspäivärahalle ja pahimmillaan toimeentulotuelle. Viimeksi mainittua voi saada, kunhan ensin on realisoinut kaiken mahdollisen omaisuutensa.

Kun terveysongelma joka tähän kierteeseen on sysännyt on usein parantumaton, tuloksena on ihmisen ja usein koko perheen ajaminen tilanteeseen, jossa ei ole mitään tulevaisuuden valoa näkyvissä.

Valitusprosessit kestävät vuosia ja johtavat harvoin terveytensä menettäneen voittoon, vaan kuluttavat loputkin voimat ja naulaavat arkkua kiinni yksi naula kerrallaan.

Hylkäävien päätösten perustelut ovat toistuvasti sellaisia, joista on vaikea tunnistaa kyseisen henkilön todellista tilannetta.

Vai mitä sanon 25-vuotiaalle miehelle, jolla on kaksisuuntainen mielialahäiriö ja aivovamman jälkitila, ja jota eri alojen lääkärit ja moniammatilliset työryhmät ovat pitäneet pysyvästi työkyvyttömänä ja jonka työkokeilut ovat epäonnistuneet?

Eläkeyhtiö ei enää kustanna työkokeiluja mutta ei myönnä kuntoutustukeakaan.

Samalla hallitus sanoo olevansa huolissaan nuorten syrjäytymisestä!

Tai mitä kerron nuorelle naiselle, joka on sairautensa takia ollut kuukausia sairaalahoidossa ja kotihoidossakin täysin autettavana, mutta joka on Vakuutusoikeuden mielestä kuitenkin ollut silloinkin työkykyinen?

Onko kukaan viitsinyt miettiä, mitä nykyinen politiikka maksaa terveydenhuollolle ja sosiaalihuollolle ja tälle yhteiskunnalle seurausvaikutuksineen, jotka eivät kohdistu pelkästään näihin ihmisiin vaan heidän koko lähipiiriinsä?

Hoitavana lääkärinä on surullista ja ahdistavaa nähdä, miten kuntoutumisensa kanssa taistelevat ihmiset lannistetaan epäämällä heiltä tarvittava toimeentulo ja samalla kuntoutumisen edellytykset.

Liian monien kohdalla nykyinen järjestelmä ei tuo kansalaisillemme turvaa, vaan päinvastoin sairastuttaa heidät.

Nyt on lisäksi otettu käyttöön ns. aktiivimalli, jossa on sanktioitu, jos ei kykene töihin.

Koskevatko sanktiot niitäkin, jotka ovat työttömien kirjoissa työkyvyttömänä?

Minkälaiseen rotankoloon yhteiskuntamme haluaa nämä ihmiset ajaa, jotka ovat tilanteessaan yleensä lisäksi ilman omaa syytään?

Olli Tenovuo

Ylilääkäri

Turku

10

790

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsdsfee

      En epäile etteikö pidä paikkaansa kiristyminen. Kiinnitin kuitenkin huomiota että kumpikin esimerkkitapaus oli nuoria ihmisiä jossa ymmärtääksen erityisesti on ruuvia kiristetty varsinkin pysyvän eläkkeen myönnössä.

    • KiitosJutusta

      Onhan tässä maassa ihmisiä sittenkin jotka osaavat ajatella...

    • Steinbec

      Paras oli omalta kohdaltani kauan sitten, kun jouduin liikenneonettomuuteen ja sen seurauksena kuukausiksi sairaalaan. Heti ensimmäisenä päivänä tuli vierailulle sosiaalityöntekijä, joka kertoi tehtävänsä olevan "laittaa sulta kaikki korvaukset poikki heti". Kysyin sitten luut palasina, että milläs mä sitten vuokraa maksan tässä maatessani? Vastaus oli että "voitte hakea sairaspäivärahaa, prosessi saattaa kestää ja saatte todennäköisesti hylkäyksen".
      Semmoista se on sairaalaan joutuminen jos on köyhä.
      Pahinta oli kyllä katsoa kun asunnottomia työnnettiin sairaalasta kadulle pahojen luunmurtumien jälkeen heti, kun vain kepeillä pysyi. Niin huonosti eivät asiat onneksi omalla kohdallani olleet, vanha äitini alkoi hyvyttään hoitaa asioitani ja sai vuokran hoidettua.

      • SairaanKaruTodellisuus

        Parasta/pahinta/oudointa mielestäni on se, että minä en vielä jokunen vuosi sitten, tuskin olisi uskonut kertomaasi todeksi.

        En tiedä, millaisen aivopesun tuloksena kuvittelin eläväni oikeudenmukaisessa hyvinvointivaltiossa. Enkä usko olevani ainoa, jonka hyvinvointivaltio-”kupla” on puhjennut, vasta kun nämä epäoikeudenmukaisuudet ovat ”osuneet” tarpeeksi lähelle.

        Vasta omakohtaisen kokemuksen ja useiden esim. erilaisten kuntoutus/tutkimus-laitoksissa tauko/kahvi/jne. paikoissa ihmisten kanssa jutellessa ovat minunkin ”silmäni vasta auenneet”. Kuulemani ”tarinat” ovat niin uskomattomia että jopa pohjois-korean ”virallinen totuus” kalpenee niiden rinnalla.

        Sairaan karu todellisuus mielestäni on, Suomi 100v on hyvinvointivaltio vain hyvinvoiville

        Kokemukseni perusteella, tämä oikeudenmukainen hyvinvointivaltio”kupla” puhkeaa itse kultakin viimeistään kun, joudut työttömäksi( köyhyys, rahat riittää tuskin elämiseen), sairastut(työkyvytön) tai vanhenet( esim. vanhuuseläkepalvelut). Ja sitten kun olet tässä tilanteessa, niin sinulla ei enää ole voimia vaatia sinulle kuuluvia oikeuksia. … ja hyvinvoinvaltio”kupla” saa edelleen julkisuudessa jatkua.

        En tiedä, mikä olisi oikea tapa yrittää muuttaa asioita, mutta itse tein blogin, jossa tulen tuomaan julki kaikki vuosien aikana kokemani epäoikeudenmukaisuudet. Kerron asioista vielä vain tyyliin ”KELA/työeläkeyhtiö tekivät päätöksen” jotta asia pysyisi yleisellä tasolla. Tulen aikoinaan(kunhan saan asiat ensin muotoon jotta asiasta mitään tietämätön ne myös ymmärtää) julkaisemaan samat myös ”yksittäistapauksena”, eli tuon julki päätösten tekijöiden nimet, ja heidän tekemänsä päätösten perustelut.

        Työeläyhtiöiden/KELAn sisäisistä muistioista on todettavissa miten mielivaltaisesti, he ovat ”tulkinneet/arvioineet/katsoneet/jne.” esim. erikoislääkäreiden B-lausuntoja

        Vakuutuslääkäreiden kanssa ”taisteleville”: KELAn/työeläkeyhtiön sisäiset muistiot(eli päätösten perustelut ja tekijät), on lakien mukaan, toimitettava jokaiselle joka niitä pyytää.

        Terveisin:
        Vakituisesta työsuhteesta sairaslomalla oleva, työkyvytön työkykyinen työtön työnhakija.

        ps.
        Kaikesta huolimatta, käykääpä ”äänestämässä” ja pistäkää jakoon:
        https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2787 Asiantuntijalääkärit pois Kelasta
        https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2745 Työkyvyn arvioinnin valta takaisin potiladen lääkäreille työkyvyn arvioinnissa


    • aika.pahan.pisti

      Kopio yleisöltä:
      Kuolleetkin ovat työkykyisiä eläkeyhtiöiden päätöksellä
      Eläkeyhtiöltä tuli päätös puoli vuotta entisen aviopuolisoni ja lasteni isän kuoleman jälkeen. Päätöksessä todettiin hänen olevan täysin työkykyinen. Ehkä hän on nyt työllistettynä Pyhän Pietarin portinvartijana.
      "Muumimamma" kirjoitti 14.1.2018 10:36

    • SairaanKaruTodellisuus

      Onneksi nämä Tenovuon kaltaiset lääkärit ovat "lisääntymässä".

      Aika karua lääkärin kirjoittamaa tekstiä,kuinka pitkälle nämä vakuutuslääketieteen lonkerot jo yltävät.
      http://lauricollan.fi/vakuutusyhtioiden-vallasta/

      Jos et vielä tiedä miksi vakuutuslääkäreiden valta totuudenvastaisiin lausuntojen tekoon on Suomen lakien mukaan mahdollista, niin jonkilainen kooste on luettavissa esim.:
      http://sairaankarutodellisuus.blogspot.fi/2018/01/vakuutuslaakari-lakiin-perustuva-valta.html


      Yritetään poistaa tämä vakuutuslääkäreiden mielivalta, eli käyppä ”äänestämässä” ja pistä jakoon:

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2787 Asiantuntijalääkärit pois Kelasta
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2745 Työkyvyn arvioinnin valta takaisin potiladen lääkäreille työkyvyn arvioinnissa


      Terveisin:
      Vakituisesta työsuhteesta sairaslomalla oleva, työkykyinen työkyvytön työtön työnhakija.

    • pay.back.time

      Nyt laitetaan vakuutuslääkärit oikeisiin töihin eli potilaita palvelemaan käytännön työhön, johon yhteiskunta on heidät kouluttanut.

    • Anonyymi

      jos sairaat menee lakkoon eikä osta todistuksia ja käy enää lääkärissä.firmat menee konkaan,siis yksityiset lääkärit.sairas systeemi.

    • Anonyymi

      Juuri niinhän se on. Ihmettelen, että esimerkiksi Terveyden ja Hyvinvoinninlaitos esittää kuinka työttömien aktivoinilla ja siihen liityvällä toimeentulon menettämisen uhalla saadaan asiakkaalle luotua parempaa elämänhallintaa ja työkykyä. Lisäksi samoja henkilöitä painostetaan vuosi toisen jälkeen. Ainoa ulospääsytie tästä ahdistuneisuudesta on joko työllistyä (saksalaisen tunnuslauseen mukaan) tai sairastua niin paljon että päätyy sairaslomien jälkeen työkyvyttömyyseläkkeelle. Iälläkään ei ole merkitystä.

      Kuntoutusta hakee jokainen aina itse. Toisia ihmiisiä ei kuntotuteta eikä varsinkaan uhkailemalla toimeentulon katkaisemisella. Työttömyys ei ole sairaus eikä rikoskaan, mutta sellaisena lainsäätäjä sitä pitää. Henkisellä työkyvyllä on nykyään suuri merkitys. Sen suhteen ei voi käyttää sanaa laiskuus. Ahdistuneisuus ja huolet lisäävät oppimisen ongelmia.

    • Anonyymi

      "Lisäksi samoja henkilöitä painostetaan vuosi toisen jälkeen"

      No miksi samat henkilöt ovat vuosi toisen jälkeen yhteiskunnan tuilla eläviä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe