Niin kuin otsikossa. Vieläkö se ....Melpuri vai Mulperi tai jotain sinne päin on hengissä?
Ei ainakaan äkkiä sattunut silmiin sen vuodatuksia. Aikoinaan vuosia sitten luin niitä ja säälin. Jotenkin jäi ressukkamieliala niistä.
Vieläkö se Mulperi vai Melpuri....tjsp....?
12
138
Vastaukset
- MutilBerry
Hienoa, että kaipaat suorasukaista julistajaa!
- Taivaan_tien
matkaaminen todellakin tuntuu vähän puisevalta, jos ei ole ympärillä koko ajan räksyttäviä rakkeja.
Melperi hiljeni kuin seinään noin kuukausi sitten. OLisiko sattunut jotakin lopullista, kohtalokasta? Ihan syyttä suotta, koska olisihan sovituksen sana armonaikana ollut tarjolla Melperillekin. - näinonasianlaita
Taivaan_tien kirjoitti:
matkaaminen todellakin tuntuu vähän puisevalta, jos ei ole ympärillä koko ajan räksyttäviä rakkeja.
Melperi hiljeni kuin seinään noin kuukausi sitten. OLisiko sattunut jotakin lopullista, kohtalokasta? Ihan syyttä suotta, koska olisihan sovituksen sana armonaikana ollut tarjolla Melperillekin.melperillä oli terve evankeliumi toisin kuin teillä siellä hyvävelisysteemissänne, jossa tosin hyviä veljiä ollaantilanteen mukaan.
- Vanhatuttunnevuosientaka
näinonasianlaita kirjoitti:
melperillä oli terve evankeliumi toisin kuin teillä siellä hyvävelisysteemissänne, jossa tosin hyviä veljiä ollaantilanteen mukaan.
Joo melperin terveen evankeliumin ydin oli auton alle jäänyt rämemajava.
- pyri.parempaan
Vanhatuttunnevuosientaka kirjoitti:
Joo melperin terveen evankeliumin ydin oli auton alle jäänyt rämemajava.
Miksi olet noin katkera?
- Tässä_seli-
tys:
Melperi lähti viime vuoden joulukuussa yksin pyöräilemään Israeliin. Aikeena oli viipyä maassa viisi viikkoa. Semonilogina työskennellyt melperi tunnettiin hartaana kristittyjen vainoajana, ja hän halusi nähdä "Pyhän maan".
Joulukuun lopussa Melperi katosi vaelluksella Negevin autiomaassa, lähellä pientä Mitzpe Ramonin kylää. Miehen kannettava tietokone, lompakko, kengät , pyörä ja tennismaila löytyivät vaellusreitiltä. Puhelinta tai kännykkää ei löytynyt. Reitti, jota Melperi kulki, on nimeltään Israel National Trail, yli 1000 kilometriä pitkä vaellusreitti. Aluksi poliisi uskoi miehen eksyneen reitiltä, mutta uudet todisteet viittaisivat siihen, että Melperi halusi eksyä.
Revittyjä sivuja Raamatusta ja Päivämiehestä
Miestä on nyt etsitty useita viikkoja, ja Israelin poliisin johtamiin etsintöihin on osallistunut paljon vapaaehtoisia.
Ryhmä löysi hiljattain Raamatusta ja Päivämiehestä revittyjä sivuja, joita Melperi oli jättänyt jälkeensä. Melperi oli asetellut sivut huolellisesti painavien kivien alle. Autiomaasta löysi myös käsin kirjoitettuja papereita, joissa oli lainattu Raamatun säkeitä. Niissä painotettiin muun muassa, että Jeesus paastosi erämaassa 40 päivää. Melperi oli myös tehnyt kivistä muodostelman, joka muistutti kappelia.
Ryhmä uskoo Melperin kärsivän Jerusalem-syndroomasta. Siinä Jerusalemissa vieraileva turisti kokee vahvoja uskonnollisia elämyksiä, jotka johtavat toisinaan siihen, että turisti kokee olevansa joku Raamatun henkilö. Jerusalem-syndrooma ei itsessään ole mielisairaus vaan oireyhtymän laukaisee aiemmat mielenterveysongelmat.
Jerusalem-syndroomasta kärsivät usein sellaiset ihmiset, joilla on ennen syndroomaa ollut mielenterveysongelmia. Melperillä tiedetään olleen ainakin masennusta. Hän matkusti viime vuoden muun muassa Meksikossa ja Euroopassa ja taisteli masennusta vastaan.
Israelin terveysministeriön mukaan Jerusalem-syndroomasta kärsii noin 50 ihmistä vuodessa. Usein sairastuneet tarvitsevat lääkärin apua.
Äidin kuolema järkytti
Melperin alakuloisuus ja suru johtuivat äidin kuolemasta. Melperin siskon mukaan veljellä oli erityisiä vaikeuksia päästä surun jälkeen eteenpäin.
Sisko kertoo Telegraphille saaneensa hiljattain käsiinsä valokuvia veljen matkalta. Hän kuvailee niitä huolestuttaviksi ja uskoo, ettei veli ollut Israelin-matkalla oma itsensä.
- Hänen telttansa ympäristö oli täynnä roskia ja jätettä. Sellainen sotkuisuus ei ole hänen tapaistaan.
Ystävät kuvailevat Melperiä ujoksi, syvälliseksi ja suurisydämiseksi ihmiseksi. Melperi matkusti paljon ja teki matkoillaan hyväntekeväisyystyötä.
Melperiä etsitään edelleen helikopterien ja koirien avulla. Apuna on myös Interpol ja Britannian viranomaisia sekä Jumalan valtakunnasta lähetettyjä vapaaehtoisia. Mitään vaihtoehtoa ei ole vielä suljettu ulkopuolelle. On hyvin mahdollista, että Melperi on edelleen elossa.- ppa1000
Mistä tämä kirjoitus on peräisin?
- Kempeleestä
ppa1000 kirjoitti:
Mistä tämä kirjoitus on peräisin?
Jussufin ajatuksia.
- Muistaakseni_se
ppa1000 kirjoitti:
Mistä tämä kirjoitus on peräisin?
oli viime- tai toissa viikolla Päivämiehessä.
- jossainsurisee
kyllä voikin olla lapsellisia kirjotuksia j a kirjottajia samalla, ei voi uskoa aikuisten tekeleiksi.
- Se_on_varmaan
Joona, joka tuollaisia kirjoittelee.
- Aivan_selvästi
Se_on_varmaan kirjoitti:
Joona, joka tuollaisia kirjoittelee.
tuo on hullujenhuoneen Jupen tekstiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770