Rinteen kampanja

enkannata

SAK:n mielenilmaus on SDP:n vaalikampanja. Ay-Rinne on saanut SAK:n hallituksen manipuloitua lähtemään suurmielenosoitukseen. Sellainen nähtiin myös syyskuussa 2015. Sekin oli SDP:n agitoima. Kiky lopulta hyväksyttiin ja työttömyys on sen ansiosta vähentynyt. Nyt heilutetaan punalippuja jo hyväksyttyä lakia vastaan. Ei yhteyttä asiasisältöön, pelkkää hallituksen vastaista SDP:n uhoa. SDP:n uhosta lähti sisällissota 100 vuotta sitten. Omien ojentamiseen on todella tarvetta. Ehkä tämä prosessi johtaa Rinteen erottamiseen. Tätäkö SDP haluaa, vastakkaisasettelua 1918 tyyliin? Lainsäädäntö kuuluu Eduskunnalle. Aktiivimalliin liittyvä kansalaisaloite on tulossa käsittelyyn. SAK:n mielenilmaus on turhaa peitsien kalistelua. Lakoissa ei ole voittajia. Jäsenkunta laskee. YTK kutsuu!

18

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhyt_kommentti

      Voi persu parka.

    • Äänestäjäsaarelta

      Demaripressa on Kotkan pelastus

    • työttömilleapua

      Aktiivimalli aiheuttaa keskustelua. Hyvä niin, koska konseptissa on korjattavaa. Kansalaisaloite lain korjaamiseksi on aivan oikea tapa edetä. Asia otetaan Eduskunnassa uudelleen esille. SAK:n poliittinen toiminta ei ole hyväksyttävää. Viimeinen Insinööriliiton ilmoitus osallistua mielenosoitukseen on naurettava. Ensiksikin ei ole lakialoitetta, on jo ihan oikea laki olemassa.

      TE-toimistoissa on työntekijämäärä ajettu alas vuoden 2013 jälkeen. Se tapahtui SDP:n, Vasemmistoliiton ja Vihreiden ollessa hallituksessa. Työministerinä oli entinen SAK:n pitkäaikainen puheenjohtaja SDP:n Lauri Ihalainen. Lauri Ihalainen markkinoi myös nuorisolle tarkoitettua Senssi-korttia, jonka piti poistaa nuorisotyöttömyys. Saman tuotteen oli jo Vihreiden Anni Sinnemäki tuonut työministerinä aikaisemmin. Nuorisotyöttömyys ei näillä tempuilla pienentynyt kummankaan aikana.

      Antakaa ihmisten mennä töihin. Tilastot ovat osoittaneet, että työttömän aktiivinen toiminta auttaa työpaikan läytämisessä. On ihmeellistä, että SAK osoittaa mieltä työllistämistä kohtaan. SAK onkin ollut yksi suurimmista työttömyyden aiheuttajasta vuosien varrella. Lakkoilu ja uho eivät saa työnantajia lisäämään työpaikkoja. Vain kannattavat jha tulevaisuuteen uskovat yritykset työllistävät. Politiikka sikseen, auttakaa työttömät töihin. Se on paras tapa ehkäistä syrjäytymistä.

    • epäilyttävää

      Rakennusliiton, AKT:n ja SAK:n päättävien elimien johtohenkilöiden Venäjä-yhteyksien tutkinta on tarpeen.

    • EIYlesissitovuutta

      Työnantajien tulisi sak:n yleslakkoon vastauksena järjestää työsulku yleissitovuutta vastaan. Tämä saisi työnantajien keskuusessa varmasti laajaa osallistumista kautta maan.

    • katsepeiliinSAKjaSDP

      Tämäkö on SDP:n haluama suunta? Rinne on uhonnut julkisuudessa hallituksen vastatoimilla ja nyt ollaan ajautumassa laittomiin lakkoihin. Lakon nimen muuttaminen ei tee laittomasta laillista, Työrauhavelvoitteen voimassa ollessa työstä kieltäytyminen on laiton teko. Työt eivät ole lakossa, vain vastuuttomat työntekijät. Sen tietää lakimies Rinnekin. Aina löytyy ääriryhmiä, jotka ovat valmiita sekasorron aiheuttamiseen syystä tai toisesta. Joskus niitä johdetaan rajamme ulkopuolelta. Onko demarit tyytyväisiä nyt aikaansaamaansa hässäkkään? Presidentin käyttämä ilmaisu on sopiva: laittakaa omat ojennukseen!

    • Sosdem

      Riistäjäkapitalistit kyykkyyn. Kotkassa mennään ainakin lakkoon!

      • Kerrostalonmies

        Täällä keskustelupalstoilla ne puupääpersut riehuu kun mitään muuta ei ole, valtaa oli mutta se meni lopullisesti. Vaikka eipä tuo mölötys normaali-ihmisiä mitenkään häiritse, heh.


    • Pyörätpyörii

      Voi hevon kukut!!ensiksi elätetään työttömät ja sitten pitäs vielä heidän puolesta lakkoilla.!menkää sinne mielenosoitukseen itse työttömät.olisi varmaan vaihtelua jokapäiväiseen kaljapaarissa istumiseen.noh liitto suurin häviäjä.ytk saa lisää jäseniä.

      • Tukilakkoa

        Älä valita. Lakkokaljatkin jo ostettu ja nyt odotellaan rauhassa. Liitolla on varaa maksaa.


    • KOK.vie.nahatkin.selästä

      Aktiivikyykytys on hanurista ja väärin. Rinne on oikeassa.

    • Äänimerjalle

      Kyllönen saa Kotkasta lisää ääniä jos demarit vielä enemmän säheltävät.

    • Kyllösenkannattaja

      Sosialismi Suomeen! Työväki yleislakkoon marksismin ja leninismin hengessä, pankit ja yritykset sosialisoitava työläisten omistukseen..

      • HaminanRouva

        Punikille on aina tilaa saunan takana.


      • Sosialistidemari
        HaminanRouva kirjoitti:

        Punikille on aina tilaa saunan takana.

        Ja porvarirouville Kouvolan veripelloilla.


      • ValkoinenSuomi
        Sosialistidemari kirjoitti:

        Ja porvarirouville Kouvolan veripelloilla.

        Voi reppanaa etkö tiedä mite siinä uhoomisessa oikein viimeksi kävikään haahhaaaaaaa


      • Repe

        Kyllöselle lähtee ääni täältä Karhulastakin


      • Hyvinvointisuomi

        Toivottavasti kaikki pressa ehdokkaat katsoivat Huomenta Suomen..ja näkivät miten 2.500 ihmistä jonotti tuulessa tuiskussa leipää!!!! enpä usko että niitä ihmisiä paljoakaan kiinnostaa Kyllöset ym.. toivottavasti maailmalle leviää kuva meidän hyvinvointi yhteiskunnasta leipäjonojen myötä. Aivan yks monta onko kuka meidän pressana istuu. Tosin päämiestä ei pysty juurikaan yhteiskuntaan vaikuttamaan, mutta hallitus ja eduskunta pystyy jos tahtoo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10506
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4070
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3612
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2664
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1582
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe