Onkohan täällä auton ilmastointijärjestelmästä tietäviä? Ongelma on vuoden 2007 Kia jossa ilmastointi ei toimi. Järjestelmä on täynnä kylmäainetta, eikä vuotoa ole, mutta kompura ei lähde käyntiin. Kompurassa itsessään ei ole vikaa, koska sen saa pakottamalla (ohittamalla releen) käyntiin. Painekytkin on myös kokeiltu vaihtaa. Kummallista on myös se, että kun poistaa ilmastoinnin sulakkeen ja laittaa takaisin, niin silloin kompura käynnistyy sekunniksi. (eli järjestelmä ikään kuin resetoituu -> havaitsee vian > sammuu).
Onko ideoita mistä lähteä seuraavaksi selvittämään ?
Onko ideoita mistä lähteä seuraavaksi selvittämään ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Esim. sisäkennon lämpöanturi voisi olla viallinen. Mutta ei osia kannata sattumalta vaihdella, tietokone kiinni, niin vika selviää.
Ei välttämättä, jos kyseessä on "manuaali-ilmastointi", niin ilmastoinnin komponentit ei välttämättä ole itsediagnoosin piirissä.
Auto on kuitenkin 11 vuotta vanha ja silloin ei vielä diagnoosi yltänyt joka paikkaan, varsinkaan jos kyseessä on joku manuaaliohjattu järjestelmä.
No jos ei ole diagnosointimahdollisuutta, niin sitten ihan vaan yleismittarilla mittaamaan, jokatapauksessa osia ei kannata kokeilun vuoksi vaihtaa. Jos kyseessä on täysin manuaali järjestelmä, on tuo anturin vika hyvin todennäköinen.