Nyt heräsin! Nyt tein virheen.
Yök mua rupesi ällöttämään koko raskauteni. Kun kerroin lähipiirille niin jotenkin konkretisoitui. Mutta mä en jaksa kun alkoi heti alkoi hössötykset jota olen tässä yrittänyt välttää.
Kadun tätä kyllä nyt ja myöhemmin. En kestä että muut ohjaa "neuvolaan". Jotta saa "neuvoja",rahaa ja avustukset.
Olenko kiittämätön? Minulla olisi ollut omaelämäkin edessä ja nyt kaikki sivuuttaa sen ja on vauva,vauva,vauva. Vaikka mietin kaikki vaihtoehdot, adoptiot sun muut.
Ja tämä kohtalo. Pitiki olla niin ylimielinen. "Muille suominaisille käy näin, ei minulle". Mulla on nyt ongelmia..
Raskauteni ällöttää
2
287
Vastaukset
- Ensimmäinenpisara2018
Lisää pähkäiltävää
-Muilta olen oppinut ettei saa todellista apua. Kuvittelee että "auttaa" ja sen jälkeen vaatii vastapalvelusta TAI johtaa tarkoituksella harhaan.
-Neuvolan tuskin on tarkoituskaan hyödyttää odottajaa ja kuinka voisikaan?
-Lisäksi en pidä muista naisista jotka yrittää vedota tunteisiin. Ja syyllistävät. Ei kiitos.
-Ratkaisu: Peitän raskauden enkä erityisesti luo mitenkään keinotekoisesti tunnesidettä vauvaan (ultrakuvilla yms muiden hehkutuksilla jotka ei todella välitä).
-Ongelmana aivopestyt sukulaiseni jotka nyt sai tietää ja vetoaa "tunteisiini". Maailman kivoin virhe itseltäni taas.. loppu lampaana olo..
*Parasta tässä varmaan kuitenkin että nöyristyy luojalle.. - Ensimmäinenpisara2018
-Nyt kysyisin ja minulla on oletus että neuvolassa tuskin puhuu tai säästää ällöttäviltä puheilta jotka ei lisäksi hyödytä?
Tarkoitan että käyttää ällöttäviä termejä ja yleensä ei välitä äidin tahdosta. Ehkä saan kristityn hoitajan tai sitten olen hullu jos yritänki.
Koska aina kun soittaa virastoihin ja selventää mikä on asia. He haluaa nimet ja kaikki eikä yritä hyödyttää mitenkään odottajaa vaan järjestelmää.
-Näistä ei puhuta siksikään koska äidin on vaikea puolustautua tuollaista vastaan kun on jo ansassa. Varsinkin jos ei ole naimisissa.
Ja kyllä haluan säilyttää sieluni puhtaana tuolta kaikelta. Luoja minkä synnin tein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude19814980Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12610480Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy779481Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089311Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k519139Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1806490Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri315571Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1585368Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump145049