Kysyinkin jo tuolta kannettavan puolelta tästä, mutta ajattelin josko pöytäkone olisi fiksumpi vaihtoehto.
Etsin siis uutta tietokonetta pääasiassa kuvankäsittelyyn ja nettikäyttöön.
Vaatimuksina on useiden ja suht raskaiden ohjelmien toiminta nopeasti samanaikaisesti.
Toiveena myös mahdollisimman hiljainen, mutta tämä on toissijainen seikka.
Hintaa saisi olla n. 1000e max.
Tehokas tietokone kuvankäsittelyyn
2
1144
Vastaukset
- talo53No1
Ei kai kuvankäsittely tarvitse tehokasta konetta, tarvitsee läppärin lisäksi hyvän näytön.
Oikeasti kuvankäsittelyssä pitäisi olla ulkoinen näyttö, 24" ja yli 300 euron. Riippuu kuinka isoja kuvia käsittelee. Jos omistat isokennoisen digijärkkärin ja kuvaat RAW-kuvia osta pöytäkone. Tehoa ei tarvitse olla paljoa jos käyttämäsi softa osaa käyttää näytönohjaimen laskutehoa. Kuitenkin mielellään 4 ydintä tai enemmän. Jos teet isoja kuvia niin muistia pitää olla tarpeeksi. Se ei ole kivaa jos yhden jpg-kuvan tallentaminen kestää minuutteja. Kun RAW-kuvalle tehdään terävöinti, kohinanpoisto ym... ja kuvassa paljon pisteitä tarvitaan sitä tehoa. Jos teet Nikon D800 kameralla otetuista kuvista panoraaman tarvitset muistia. Jos edioit vain jpg-kuvia kannettava riittää - paitsi kuvien editointi tuossa formaatissa ei ole järkevää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197