mietipä ite loput...kjä kjä kjä.
500.000 työtöntä
14
143
Vastaukset
- Lawetorder
Ehei, suomaliassa todellisuudessa noin 725 000 työtöntä eli melkein 1/5 osa koko väestömäärästä on työttömiä, tiedot perustuu uutiseen jossa oli eriteltynä ansiosidonnaista, työttömyysturvaa, että työttömyystukea nauttivat erikseen jokainen ja koska kahta eriä turvamallia ei saa samaan aikaan, niin tarkoittaa se sitä, että yllä oleva luku niiden määrien osalta pitää paikkansa ja siihen lisätään vielä ne, jotka ei saa työttömyysturvaa ollenkaan eli noin 100 000 toimeentulotuella ja asumistuella elävät.
Eli karu luku kun on työttömiä 825 000 - 850 000, mutta tuo lukuhan ei haittaa ollenkaa loistukia nauttivaa yrittäjää, kunhan pihassa vain on kalliimman luokan yritystuilla ostettu menopeli jolla voi pilluilla työttömille. kjäh kjäh, näin se menee. - vbnvn
Enemmistö työikäisistä on kuitenkin työssä. Työttömät voisivat vilkaista peiliin, että mikä heissä on vikana.
- Lawetorder
Ahaaa, eli kun firma a menee konkurssiin tilauksien ja täten rahattomuuden vuoksi konkurssiin, syy löytyy peilistä työttömäksi jääneen kotona?
Ahaa, eli kun firma b ottaa halpaa ulkomaanvelkaa ja konklaavikoivisto pitää vahvaa markkaa kassakaappisopimuksella voimassa ja kun viimein tajuaa, että väärin meni ja devalvoi markan kellumaan ja firma b menee konkurssiin, niin syyllinen löytyy, kuinkas muuten, niin työttömäksi jääneestä?
Ahaa, eli kun firma c, vakavarainen, mutta tulos huono ja osakesijoittajat rutisee huonosta tuotosta, nii vakavarainen firma c päättä saneerata ja puolet porukasta lomautetaan/irtisanotaan, niin vikaha taaskin löytyy, kuinkas muuten, työttömäksi jääneestä.
Valtio omistaa hyvin menevän ja työllistävän firmansa ja päättää kilpailuttaa, myy firmansa d sijoitusyhtiölle joka katsoo, että liian paljon työntekijöitä, niin irtisanoo valtaosan työntekijöistä, niin kuinkasollakkaan, syyllinenhän löytyykin taas samasta paikasta kuin aikaisemminkin?
Eikö vain, siis sinun järjelläsi ajateltuna? - vbnvn
Jos työpaikka menee alta, niin sitten mennään muualle töihin. Niin se useimpien kohdalla toimii. Jos kukaan ei huoli, niin sitten on miehessä vika. Sinun järjelläsi, kun työpaikka menee alta, niin sitten ollaan lopullisesti työttömiä.
- Lawetorder
"vbnvn
17.1.2018 4:22
Jos työpaikka menee alta, niin sitten mennään muualle töihin. Niin se useimpien kohdalla toimii. Jos kukaan ei huoli, niin sitten on miehessä vika". Ahaa, siis ku.n valco lopetti toimintansa salossa, niin omakotitalovelkaisen pitää muuttaa muualle tuubittaan kuvaputkia??
Onnistuiskohan silloin, jos uudelleenkouluttaa itsensä 3v uuteen ammattiin ja sinä aikana velkaantuu lisää, omakotitalo meni vasaran alle, piti muuttaa muualle vuokralle ja mahdollisimman lähelle koulutuspaikkaa, saloon jäi muut sukulaiset ja itse rakennetussa omakotitalossa asuu kihlakunnanvoutin tuttu, joka osti talon halvalla..
Sitten mennään muualle töihin, eli kertoisitko minne?
Sen jätit kertomatta, koska tiedät itsekkin varsin hyvin, että nykyään ei tuosta vain mennä muualle töihin ja siksi et kirjoittanut edes, että minne.
Hienoa kun löytyy sinun kaltaisia pikkuhomovartiaisia - vbnvn
Useimmat kuitenkin Valcoltakin työttömiksi jääneistä pääsivät ajan kanssa muualle töihin. Jokuhan niissä on vikana, jotka töihin eivät muualle päässeet. Osaamisen puute, laiskuus, alkoholismi tjtn. Kyllä pätevä, ahkera ja raitis kaveri aina töitä jostain saa.
- Lawetorde
vbnvn kirjoitti:
Useimmat kuitenkin Valcoltakin työttömiksi jääneistä pääsivät ajan kanssa muualle töihin. Jokuhan niissä on vikana, jotka töihin eivät muualle päässeet. Osaamisen puute, laiskuus, alkoholismi tjtn. Kyllä pätevä, ahkera ja raitis kaveri aina töitä jostain saa.
Esitä edes yksikin työpaikka johoņ pääsee pätevä, ahkera ja raitis heti töihin, uskon ja tiedän, että esittämääsi työpaikkaa kohden löytyy kymmenentuhatta työtöntä jotka täyttää sinun esittämäsi kriteerit.
Luletko sä alkoholisti, että kaikki työttömät on kaltaisiasi kaappijuoppoja??
Eli esitä nyt sanojesi tueksi edes yksikin työpaikka!
Hyvä muuten ettet maininnut ehdoiksi lisänä ja joka alle 30 ja omaa vähintään 20v työkokemuksen sen alan töistä - kusetuskos
vbnvn kirjoitti:
Jos työpaikka menee alta, niin sitten mennään muualle töihin. Niin se useimpien kohdalla toimii. Jos kukaan ei huoli, niin sitten on miehessä vika. Sinun järjelläsi, kun työpaikka menee alta, niin sitten ollaan lopullisesti työttömiä.
Aivan hyvä esim. Paula "paskalaki" Lehtomäki, kepu. Tosin nyt tienaa 8000 euroa kuukaudessa mistä? Varmaan siitä et sijoitti lapsien rahoja 300 000 euroa talvivaaran ihmeseen, herää vain yksi kysymys nämä lapset ovat syntyneet kultaisina.
- segh
Joo nää on just näitä. Pikavippejä otetaan ja sitten muille pilluillaan paskaansa.
- dytdytyt
Ei mennä kyllä millää sossu rahoilla yhtää mihinkää.
- seontätäpäivää
Juu Suomi tarvitsee lisää työvoimaa ulkomailta,kun entisiä työttömiä on liian vähän:
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000005393607.html
Puhuvatteen kohdanto ongemasta ,mutta vaatimuksista ei tingitä .Kattelee kunnan vaatimukisiakin ,nii entisiin ammattikoulupohjalal tehtyhin hommiin on korkeakoluvaatimuksia ja usein mutterivääntöhomiin pitäs olla monikieli osaaja .Tippuukohan vaatimukset jos ei pyydä palkkaa?
Helpostusta tilanteeseen on haluttu työvoima tuonnin helpottamisella ,et ei tarttis ottaa Suommalaista ensisijaisesti töihin ,tuo helpottais työvoimapulaa ja osaavan työvoiman saantia kuulemma. Tosin Suomeen tullaan hakemaan koulutusta muualta maailmasta kun toi koulutustaso on korkeampi kuin useessa muuss maassa,mutta ei kai tuolla ole sitten mitään tekemistä osaavan työvoiman saatavuuden kanss,mitä ny lienee harrastuksekseen sitte täällä pimeessä pohjolassa lukevaat aikasa kuluksi työ ku ei meitä kuulemma kiinnosta, opintovelka kyllä .
https://www.lansivayla.fi/artikkeli/553931-tyo-ei-kiinnosta-suomalaisia-usu-kolme-puoluetta-haluaa-vapauttaa-eun-ulkopuolisen
Työttömät on tässä maassa kateellisuuden keskustassa ja toimien valokiilassa,heiltä odoitetaan löytyvän tähän työvoimapoliittiseen tilanteeseen ratkasu. Maan viisaita elittiä ja kokeneinta väkeä kun ovat on toimet oletusarvoisesti paikallaansa. Aktiivitoimiin mars .. kotitöitä kun ei työttömillä ole riittävästi .harrastukset ei käy ,niistä voisi tulla liian hauskaa ,kun nyt jo maha kippurassa nauraa rehottavat näille toimille. Näämä näkkärille työtä kokeilemaan miltä se maittaa kun ei sitä ole tarpeeksi vielä tehnyt .muutama kymmen vuotta vahentunutta tietoa pitää päivättää ja ihmiset tähä todellisuutee herättää. - drshtshrt
Saattas se äänensävy kateellisuudesta muuttua kun olet 8 v ilman töitä. Et sä tolla 500 kovin kauas ainakaan enää MENE.
- seerhre
Ei nuo homo pikku vartiaiset itsekään minnekää mene kuitenkaa !!!!!!! Aukoo sitä leipäläpeänsä niin kauan kun joku tempasee luun kurkkuun kun vittuuntuu tarpeeks paska jauhajiin. Ne menemiset aina kattokaas maksaa ja ne pitäs ihan itte myös maksaa.
- drthrts
Menkää, hirteen. Kiitos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "904219Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293203No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10939
- 134931
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770