Onko kohtalotovereita. Päässä on koko ajan kauhea paineen tunne. Päästä on otettu magneettikuvat, joissa ei mitään hälyyttävää. Pitäisikö otattaa vielä selkäydinnestenäyte? Voiko tässä olla taustalla kohonnut aivopaine?
Päässä paineen tunne
5
1065
Vastaukset
- KUHINA
Koko ikäni vaivannut ja aivan vaan kroonistuu ikääntymisen takia. O LIN viipalekuvissa mutta ei ainakaan sieltä mitään löytynyt. Olisin sinuna kysynyt lääkäriltä aivopaine asiaa. Liittyykö sulla muita oireita ja onko vaivannut pitkäänkin?
- Kawaii_neko
Minulla on lisäksi huimausta ja jonkinlaista näköhäiriötä. Ja tuntuu niin kuin en olisi oma itseni. Vaiva on ollut noin 5 vuotta.
- Lannix
Googleta aivopaineen oireet,,siihen liitty aamupäänsärkyä ,ym...olisin sinuna kyllä kysynyt lääkäriltäsi tai radiolgilta kuka sen kuvantamisen laittoi lähetteeseen ja tutkinut.
- Marttara
Hei mulla on toi sama tunne ollut n 3 vuotta.
Olen jotenkin ”päässä” koko ajan.
Ei ole särkyä, mutta tuntuu. Tällä selityksellä lääkäri ei oikein tee mitään. Sanoo vain että masennuksen aikan saatta olla tällaisia oireita.
Tsemppiä! - rrpaine
Usein koholla oleva verenpaineeni aiheuttaa minulle samalta tuntuvaa tunnetta. Outo tunne, kuin ei olisi ihan tässä maailmassa.
Kuin olisi painetta päässä tai ilmaa ja silloin usein huimaakin ja on epämiellyttävä olo.
Jouduimme hankkimaan perheeseen verenpainemittarin ja tulin mitanneeksi itsekin verenpainettani muuten vaan ja huomasin yhteensattuman pään olon ja kohenneen verenpaineen välillä.
Kävin lääkärillä, joka neuvoi seuraamaan verenpainetta ja sykettä.
Sykekin on ajoittain korkealla. Sain beetasalpaajaa tiheään sykkeeseen.
1/4 pilleriäkin tasaa oloja.
Verenpaine ei ole säännöllisesti niin korkealla, että lääkitys olisi aiheellista lääkärin mielestä.
Se on kuitenkin nousussa tasaisen hitaasti.
Voisiko jollain muulla olla kysymys samasta asiasta ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837