Ei vastaa, miksei

aikaa.menee.hukkaan

Mozilla Firefox (ei vastaa)

Tätä herjaa aika usein, komentosarja hidastaa selainta, näyttö haalistuu ja kestää tovin kunnes palautuu.

9

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasdsss

      uudelleen asenna

      • foxtrotteri

        Voi sen myös asetuksista ohje-kohdasta tietoja ongelmatilanteisiin palauttaa uudeksi jolloin se esim. poistaa kaikki paskat asennetut lisäosat.


    • epäileväinen

      Nettisivujen tekijät ja testaajat ei tykkää niistä käyttäjistä, joilla on "mopokone". Jos ei löydy tehoja tarpeeksi, niin sitten jumittuu. Helpottaa ongelmaa hiukan, jos kytkee kaikki turhat lisäosat pois päältä. Lisäksi JavaScriptin estäminen vähentää kuormaa entisestään.

      Harmi vain, että kaikki sivut ei halua toimia ilman lisäpalikoita...

    • rergergerg
    • Vaihtoehtoja on se, että:

      1. On jotain lisäosia ja plugineja selaimessa sotkemassa
      2. Tietokonetta hidastaa jokin
      3. Sivustossa on vika

      Vaihtoehdon 3. voi rajata pois kokeilemalla nykyaikaisella tietokoneella mitä ei ole sotkettu, että jos sillä toimii niin sitten voi haarukoida tarkemmin.

      • Mä-olen-Ilpo

        Puska kemisti, tietää taas asiasta yhtä paljon kuin sika satelliiteista, voisit haarukoida ittes helvettiin trollaamasta.


    • Jos teet uuden käyttäjätilin ja kokeilet siellä. FF käynnistyy silloin "puhtaalta pöydältä". Toinen tapa on tietysti siirtää FF asetukset pois väliaikaisesti. Kysymyksissä olisi hyvä mainita käyttöjärjestelmä ja FF versio. Itse en ole vielä siirtynyt uusimpaan.

    • koneEipyöritäSaastunuEh

      Uudelleen asenna FF.

      Jos senkin jälkeen kaatuu, niin uudelleen asenna käyttis. Tai vaihda selainta. Asenna ublock origin lisäosa selaimeen.

    • sxdc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5575
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4531
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4474
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      72
      4295
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4252
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      159
      3752
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      89
      3078
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3025
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3021
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2130
    Aihe