Onko kenelläkään kokemuksia tästä lääkäristä? Olen siis ravannut työterveyslääkärillä nyt vuoden, ja sain lähetteen endokrinologille. Valitettavasti pääkaupunkiseudun Terveystaloissa ei kuitenkaan näköjään ole yhtään endokrinologia, joten minut ohjattiin tälle Hannu Jonssonille. Valitettavasti google ei osannut kertoa mitään positiivista, ja vähän jo valmiiksi itkettää että meneekin tämä käynti nyt ihan hukkaan... :( Minulla on siis kilpirauhasessa kyhmystruuma, vasta-aineet reippaasti koholla ja olo kamala; väsyttää, struuma painaa ja menkat on ihan sekaisin. Kuitenkin kilppariarvot toistaiseksi viiterajoissa.
Laitan alle nuo arvot ja niiden kehityksen.
S-T4-V P-T3-V TSH TPOAg TglAb Ferritiini
9.6 14.85 5.29 1.17 >1300 188 21.7
20.6 18.52 - 1.94 - - -
20.9 - - - - - 36.9
2.1. 16.59 6.06 2.86 - - 28.8
'Jos tämäkin lääkäri osoittautuu vesiperäksi, en enää tiedä mitä tehdä :(
Hannu Jonsson, lääkäri Terveystalo Tikkurilassa?
9
2636
Vastaukset
- Juustokumina
Kokeillaas uudestaan laittaa nuo labrat, kun tuo mun tekstimuotoilu ei näköjään toiminut tässä:
S-T4-V: 9.6: 14.85, 20.6: 18.52 ja 2.1: 16.59
P-T3-V: 9.6: 5.29, 2.1: 6.06
TSH: 9.6: 1.17, 20.6: 1.94 ja 2.1: 2.86
TPOAg: 9.6: >1300
TglAb : 9.6: 188
Ferritiini: 9.6: 21.7, 20.9: 36.9 ja 2.1: 28.8.- ferritiini_yli_80-100
> S-T4-V: kesäk6: 14.85, -- kesäk20: 18.52 -- tammik2: 16.59
> P-T3-V: kesäk6: 5.29, -- tammik2.1: 6.06
> TSH: kesäk6: 1.17, -- tammik20: 1.94 -- tammik2: 2.86
> TPOAg: kesäk6: >1300
> TglAb : kesäk6: 188
> Ferritiini: kesäk6: 21.7, -- syysk20: 36.9 -- tammik2: 28.8.
"Vapaat" hyvät vaikka viitealueita ei olekaan kerrottu
Ferritiiniarvot sellaisia että tuskin voi olla oireeton, luepa sivu 25:
http://www.kilpirauhasliitto.fi/julkaisut/kilpi_2015_1.pdf
Älä odota liikaa lääkäriltä. Osaavia endoja on kaksi: Vesa Ilvesmäki ja Matti Välimäki.
Liian hyviä ja €ndokrinologiyhdistys heitä syrjii kuten osaavia paria tusinaa muutakin.
Ei-endoille e-yhdistys tilaa valviralta lääkärinoikeuksien rajoituksia. On jo viisi.
TPOab näyttää että on autoimmuunityreoidiitti.
Hyökkäyksiä lieventävät: tiukka gluteenittomuus, seleeniä 200ug/vrk ja TSH alas.
- piiloleikki_käynnissä
Potilaiden yhteisen edun vuoksi pitää visusti piilotella osaavien lääkärien nimiä.
Tuttu sai vasta monivuotisen FB-ryhmän jäsenyyden jälkeen hyväksi osoittautuneen vihjeen.
Huhutaan apteekin joskus kertoneen niistä parempia lääkkeitä määräävistä lekureista.
Varmempi tieto että MDD:ltä on saatu tietoa osaavista lääkäreistä.
CFS-listasta löytyy myös kilppariosaajia: http://cfs.gehennom.org/?hoitopaikat - Juustokumina
Ja se käynti oli tosiaan turha. Lääkärin mielestä kaikki arvot erinomaiset, myöskin ferritiini. Totesi että oireille ei löydy somaattista selitystä, ja jätti ilmaan epäilyn että olen vain ole luulosairas. Ehkä se sitten on niin. En enää tiedä mitä tehdä.
- ferritiini_yli_80-100
Toivottavasti olen oikeassa että nollakäynti nollaendolla meni työterveyden piikkiin.
Seuraa arkaluontoinen pohdinta taloudellisista resursseista. Varastorauta vaatii kolme mittausta Transferriinin saturaatio eli TrFeSat, ferritiini eli ferrit, ja transferriinireseptorit eli TfR.
B12- ja D-vitamiini ja folaatti ainakin Englannissa ovat potilaiden vakiomittauksia.
Cityterveydessä näitä potilaat mittauttavat
Ferritiiniongelmien ekspertti Soppi Eiran sairaalassa ei välttämättä ole ihan halpa. Vähän kiistelty eli toisen mielestä antaa töykeän vaikutelman.
Aloituksessa ollet feriitiiniarvot ainakin ovat kelvottoman HUONOT vaikkakin viitealueen alarajoilla ja lääkäreiden mielestä "hyvät". Viitealueen raja on kohta jonka ulkopuolelle jää 2½ prosenttia terveistä eli todennäköisesti merkitsee sairautta.
Eräs jatkokokeilu ovat supplementit:
https://drive.google.com/open?id=1Fruw2yqdpfJY3_JJsSGY4SfZPnmwxoQW - mediaani_ja_std-dev
>> Viitealueen raja on kohta jonka ulkopuolelle jää 2½ prosenttia terveistä
Läpimätä käytäntö pitäisi korvata uudella: ilmoitetaan mediaani JA standardipoikkeama.
Potilas näkisi kummalla puolen mediaanin on ja kuinka kaukana.
Lääkärit valehtelevat itselleenkin että "viitealueella" on yhtäkuin "terve".
Sitten kymmenyksen yli tai alle muuttuu yhtäkkiä "sairaaksi"? Naurettavaa.
(Tämähän ei poista TSH:n kumpaakaan epäkohtaa.
Ensinnäkin että viitealue on puolisairaan väestön arvoista päätelty.
Ja toisekseen että TSH-arvo menettää merkityksensä lääkittynä.) - Anonyymi
Sama kokemus ko. lääkäristä. Tyly ja välinpitämätön vaikutelma. Pitkään jatkuneiden vatsavaivojen vuoksi lähete gastroskopiaan. Siitä ei löydöksiä, mutta Jonsson ei mitenkään ollut aktiivinen jatkamaan tutkimuksia esim. kolonoskopialla. Jätti potilaan oman onnensa nojaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama kokemus ko. lääkäristä. Tyly ja välinpitämätön vaikutelma. Pitkään jatkuneiden vatsavaivojen vuoksi lähete gastroskopiaan. Siitä ei löydöksiä, mutta Jonsson ei mitenkään ollut aktiivinen jatkamaan tutkimuksia esim. kolonoskopialla. Jätti potilaan oman onnensa nojaan.
Miksi pitäisi kolonoskopiaan päästä? Mitä sinulta pitäisi löytyä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi pitäisi kolonoskopiaan päästä? Mitä sinulta pitäisi löytyä?
Voiko/saako tämä lääkäri vielä jatkaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815