Onko tarkoitus sysätä asiaviestit pois näkyvistä?
Joku suoltaa tänne pullshittiä koko ajan.
Mikä_on_tarkoitus
11418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Esikoiset ry:n tiedotus tapahtuu tiedotusvaastaavan kautta. Ja me jäsenet kerromme täällä niille joilla on asiallisia kysymyksiä.
Liikkeen ulkopuoliset eivät tiedä mitään liikkeen toiminnasta ja agendasta yleensäkään. Panettelu ja valehtelu liikkeestä jota ei tunne, on paitsi hyödytöntä, myös sopimatonta uskoville.
Esikoislestadiolaiset ry:n asioista meillä monilla on yli 50 vuoden kokemus, joten me tiedämme sen liikkeen strategian pohjia myöten. Esikoiset ry:n toiminnasta ei täällä ole monella mitään faktatietoa, vai vihapuhetta ja panettelua, jota myös esikoislestadiolaiset ry:kateedereilta syötewtään estoitta liikkeen sisäpuolisille nykyisin.
Niin sinä luulet, jos olit tuntenut esikoislestadiolaisten oikean seurakunta opin olisit pysynyt heissä. Itse viisaat eksyivät opissaan vapaa kirkollisiin eksytyksiin. Eipä ollut voimaa taistella riettaan oppia vastaan maailman rakkaus voitti.
Eikö esikoislestadiolaisilla sitten ole luterilainen seurakuntaoppi?
Kun LLL sai kuulla, että jotkut heräyksen jäsenet olivat eronneet kirkosta ja liittyneet vapaakirkkoon, niin hän totesi:
"Luterilaisen kirkon pappina en kehota ketään eroamaan kirkosta, mutta he ovat tehneet sen vilpittömässä mielessä ja ovat saman Suuren Lammaspaimenen lampaita."
Miksi me emme voi sanoa samaa Esikoiset Ry:n jäsenistä?
Ymmärrän, että on erikseen jotkut, ns. "kuumakallet", molemmilla puolilla, joiden käytös ei ole ollut sopivaa, mutta heitä lienee enemmän täällä vanhan yhdistyksemme puolella.
ei edes teuta maksa vaivaa vastailla enään, on niin laihaksi mennyt
Seurakuntaoppi Esiukoislestadsiolaiset ry:ssä on täysin Raamatun vastainen
Vanloillisissa identtinen, Jumalan valtakunta molemmissa, uskotan kuin pässi suuriin sarviinsa ajatelematta yhtään mitä on muualla.
Ajattelematta ja uskomatta mitä Raamattu sanoo.
Eihän Jeesus tullut jonkun pienryhmän pelastajaksi, vaan niiden jotka tiedostavat sokeutensa tunnustavat syntinsä ja ottavat USKOSSA vastaan syntiensä sovittajan Jeesuksen Kristuksen.
KAIKKI joilla on usko Kristukseen syntiensä sovittajana kuuluvat KRISTUKSEN SEURAKUNTAAN.
Mikään yhdistys ta kirkko itsessään ei ole Kristuksen seurakunta. Kaikista vähiten sellainen yhteisö on Kristuksen seurakuntaan kuuluva, joka keskittyy evankeliumin julistamisen sijasta riistämään Kristuksen evankeliumin pois kaikilta muilta Jeesukseen uskovilta ja rajaavat evankeliumin yhdistyksensä yksityisomaisuudeksi johon muilla ei ole osaa eikä arpaa. Tällainen oppi on paholaisesta.
Jeesus on maksanut kaikkien ihmisten syntivelat ja käskenyt viemään tätä ilosanomaa kaikkeen maailmaan.
"suurinharhaheil"
-
Ja se ilosanoma on evankeliumi .
Eikä liity musiikkiin mitenkään. . .
-
Virret ja hengellisetlaulut voivat todellakin olla ilosanomaa.
Jesus soitti kitaralla ja lauloi kuorossa jossai evakelumiissa
"lueitsä"
-
No ei todella,
-