Hauskaa sakkia nuo keskustan

Sot.otk.sak

Sipilä haukkuu työnantajia lampaiksi ja vartiainen työttömiä rikkaruohoiksi, no nyt on sitten lampaille ruokaa ja paljon. Vai mitä mieltä on asiasta luvian keskustan ämpärien jakaja.

3

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takdatraktori

      Jos vaikka eläkeiän saavuttaneet eläkeläiset jäisivät ansaitsemalleen eläkkeelle , koko Suomen mittakaavassa työpaikkoja vapautuisi valtava määrä työttömille. Pitäisi muistaa, kukaan ihminen ei ole korvaamaton ja uusi työntekijä oppii työn vain tekemällä sitä ja samalla pääsee kerryttämään omaa tulevaa eläkettään. Ahneus ja itsekkyys tuntuu olevan nykyään vallassa kaikissa ihmisen toimissa, ei ainoastaan perinnönjaossa.

      • Kes.....kusta

        Ajatus siittä että eläkeiän saavuttaneet jäisivät eläkkeelle kuulostaa järkevältä, mutta luuletko että työttömät ihmiset voivat astua suoraan ammattiin josta ei ole mitään käsitystä. Toiseksi, tuosta eläkeläisten muodostamasta joukosta yli puolet on vuoden kahden päästä siinä mallissa että terveyskeskusten ovet on kovassa käytössä, ensin pitää yhteiskunnan olla valmiina ottamaan vastaan tuo eläkeläisten joukko, ja toinen puoli eläkeläisistä rupeavat tekemään ns pimeitä hommia ahneille yrittäjille, ja se taas johtaa siihen että yrittäjä antaa vakituiselle työnekijälle lopputilin, ja taas syntyy yksi työtön.


    • takdatraktori

      Osuit naulan kantaan , ei kukaan ole koulun jälkeen ammattilainen työhön ja eri töihin vaikka olisi maisterin paperit ja tulisi vanhuksia hoitamaan , työ opitaan tekemällä kuten aina ennenkin ja nämä (eläkeläiset) voisivat opettaa ja siirtää tietotaitoa nuoremmille , mutta pelkäänpä että ahneuksissaan he sitä pihtaavat kun oma ura on katkolla jo jos nuoremmat vaikka oppivatkin ja ovat jopa tehokkaampia ja nopeampia työssään. Kyllä yhteiskunta on valmis ottamaan vastaan tuon eläkeläisten joukon josta mainitset , he saavat varmaan saman palvelun ja hoidon jota itse nyt tarjoavat nykyisille vanhuksille , siis eutanasia vaikka alkoholin avulla on varteenotettava vaihtoehto kotihoidolle jos vain on varaa siihen. Ja mitä taas tulee yrittäjien ahneuteen , verotus on mainio keino suitsia eläkeläisten työintoa , jos vaikka eläkeläisillä olisi oma veroluokka työnteossa vaikka 60% uskoisin että se purisi työintoon kohtalaisesti ja jos ei pannaan eläkeläisiä palkkaavalle yrittäjälle sakkomaksu kuten työttömillekin nyt tulee sanktioita jos ei ole aktiivinen työnhakija. Pimeät työt ovat nytkin kiellettyjä ja paheksuntaa herättäviä , kaikkien rehellisten ihmisten keskuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3860
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      341
      2993
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1892
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      761
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      751
    Aihe