Sipilä haukkuu työnantajia lampaiksi ja vartiainen työttömiä rikkaruohoiksi, no nyt on sitten lampaille ruokaa ja paljon. Vai mitä mieltä on asiasta luvian keskustan ämpärien jakaja.
Hauskaa sakkia nuo keskustan
3
239
Vastaukset
- takdatraktori
Jos vaikka eläkeiän saavuttaneet eläkeläiset jäisivät ansaitsemalleen eläkkeelle , koko Suomen mittakaavassa työpaikkoja vapautuisi valtava määrä työttömille. Pitäisi muistaa, kukaan ihminen ei ole korvaamaton ja uusi työntekijä oppii työn vain tekemällä sitä ja samalla pääsee kerryttämään omaa tulevaa eläkettään. Ahneus ja itsekkyys tuntuu olevan nykyään vallassa kaikissa ihmisen toimissa, ei ainoastaan perinnönjaossa.
- Kes.....kusta
Ajatus siittä että eläkeiän saavuttaneet jäisivät eläkkeelle kuulostaa järkevältä, mutta luuletko että työttömät ihmiset voivat astua suoraan ammattiin josta ei ole mitään käsitystä. Toiseksi, tuosta eläkeläisten muodostamasta joukosta yli puolet on vuoden kahden päästä siinä mallissa että terveyskeskusten ovet on kovassa käytössä, ensin pitää yhteiskunnan olla valmiina ottamaan vastaan tuo eläkeläisten joukko, ja toinen puoli eläkeläisistä rupeavat tekemään ns pimeitä hommia ahneille yrittäjille, ja se taas johtaa siihen että yrittäjä antaa vakituiselle työnekijälle lopputilin, ja taas syntyy yksi työtön.
- takdatraktori
Osuit naulan kantaan , ei kukaan ole koulun jälkeen ammattilainen työhön ja eri töihin vaikka olisi maisterin paperit ja tulisi vanhuksia hoitamaan , työ opitaan tekemällä kuten aina ennenkin ja nämä (eläkeläiset) voisivat opettaa ja siirtää tietotaitoa nuoremmille , mutta pelkäänpä että ahneuksissaan he sitä pihtaavat kun oma ura on katkolla jo jos nuoremmat vaikka oppivatkin ja ovat jopa tehokkaampia ja nopeampia työssään. Kyllä yhteiskunta on valmis ottamaan vastaan tuon eläkeläisten joukon josta mainitset , he saavat varmaan saman palvelun ja hoidon jota itse nyt tarjoavat nykyisille vanhuksille , siis eutanasia vaikka alkoholin avulla on varteenotettava vaihtoehto kotihoidolle jos vain on varaa siihen. Ja mitä taas tulee yrittäjien ahneuteen , verotus on mainio keino suitsia eläkeläisten työintoa , jos vaikka eläkeläisillä olisi oma veroluokka työnteossa vaikka 60% uskoisin että se purisi työintoon kohtalaisesti ja jos ei pannaan eläkeläisiä palkkaavalle yrittäjälle sakkomaksu kuten työttömillekin nyt tulee sanktioita jos ei ole aktiivinen työnhakija. Pimeät työt ovat nytkin kiellettyjä ja paheksuntaa herättäviä , kaikkien rehellisten ihmisten keskuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038