Nuorten aika

LexaWirkistys

Olen katsellut paikkakuntani rauhanyhdistyksen tapahtumakalenteria. Ihan vain mielenkiinnosta, sillä olen joskus nuorena itsekin joutunut kuluttamaan seurapenkkiä. Voi kauhistus, miten ohjelmat on järjestetty. Ei ole ihme, että niin paljon nuoria lähtee pois vanhoillislestadiolaisuudesta. Heidät ajetaan pois. Jos pitää pahimmillaan kolmena iltana viikossa käydä seuroissa, plus raamattuluokka, plus nuortenilta, plus ompeluseurat, plus pyhäkoulu, plus lauluilta, , plus ja plus.

Kyllä näkee, että ohjelma on tehty niin, että sisarilla ja veljillä ei jää vahingossakaan aikaa mihinkään muuhun harrasteeseen tai maalliseen mielenkiintoon. Kuulemma edelleen on tapana kysellä, että "missä sinä Pirkko olet ollut, kun ei ole seuroissa näkynyt". Jos on jäänyt Pirkolta viikon seurat väliin.

Nuori tarvitsee aikaa omalle kasvulleen, kotona oloa, läksyjen lukemista, jne. Laskeskelin, että jos yhdistyksen tapahtumissa kävisi jokaisessa, jäisi koulunkäynti kyllä aika huonolle. Ei nuori sellaista jaksa.

Itse lähdin pois jo teininä. Ja olen ikionnellinen, että lähdin.

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlaviVelisesi

      Kyllä SRK siionissa on ihan oikein ajateltu että parattujen varat menee ziionin hyväksi eikä turhiin ja lihottaviin herkkuihin ja turhaketavaroihin vaan puhujaveljien hja rouvien mersukulujen maksuihin ja ry-varojen kartuttamiseen.

    • ErilaisinSilmin

      Olet tullut vanhaksi!

    • AikanaanEhkäVanhus

      Hienoa, että sait jo nuorena lähtemisen armon.

      Vl-touhussa on silmiinpistävää, että vanhukset ja vaivaiset unohdetaan puheissa ja teoissa.

      • NimiErkkiVeli

        ...ja sinkut unohdetaan kun eivät ole lisäännyttämässä ylpistynyttä ja kaikkia muita helveksivaa porukkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1726
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1723
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1635
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1416
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1372
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      472
      941
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      934
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      896
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      297
      869
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      823
    Aihe