Tuleva pääsykoe, mielipiteitä?

argh

eli mitä mieltä ootte seuraavasta pääsykokeesta, lukion kirjoilla? Oon hakemas ilman ensikertalaisuutta, tuleeko olemaan vaikeeta? lukio arvosanat niin huonot että niillä ei ole väliä.

7

2081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olehuoleti

      Ensikertalaisena ja ei-ensikertalaisena on tasan yhtä helppoa tai vaikeaa. Suunnilleen samoilla pisteillä mennään sisään tai jäädään ulos.

      Mutta siis suuri osa sekä ensikertalaisista että ei-ensikertalaisista jää ulos. Näille se oli liian vaikeaa tai sitten ei ollut edes kunnon yritystä. Tai yksinkertaisesti muut olivat parempia. Tämä on se oleellinen juttu, on oltava parempi kuin suurin osa muista. Se ei ole kovin vaikeaa, sillä kauppiksiin hakee keskinkertaista väkeä, huippulahjakkuuksia ei joukossa juuri ole.

      • argh

        Mutta ei ensikertalaiselle tämä on kumminkin vielä haastavempaa, koska 70% paikoista(kokeen mukaan) menee ensikertalaisille?


    • kauppisfuksi2016

      Ihan totta - helppo sinne kouluun on päästä. Itse hain kauppikseen kahden viikon lukemisella ja heittämällä sisään..Plus olin vielä kauheassa krapulassa pääsykokeessa. Ja siis puhun etelän kauppakorkeista, en niistä pohjoisen "korkeakouluista", johon alempaa keskivertoälykkyyttä edustavat hakijat saattavat päästä :D

    • Rössökintäälä

      Hei!

      Onko hakukohteissa väliä missä järjestyksessä hakee? Saako lisäpisteitä siitä ensimmäisestä valinnasta? Vai miten nämä menee? Help!

      • Kiintiö

        Tänä vuonna ei saa lisäpisteitä ensisijaisuudesta hakujärjestyksessä.


    • econtier1

      Kuulin aallon rehtorilta että pääsyrajat kuulemma nousee tänä vuonna

      • Pimpelispompelis

        No pakkohan niiden on. Onko pistemaksimi kokeesta sama 40p? Jos on, niin pakko sen rajan olla 37,5-38 vähintään, siis oikeisiin korkeakouluihin.

        Nuo aihepiirithän ovat aivan liian helpot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      173
      2115
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1475
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1164
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      922
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      856
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      252
      825
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      792
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      723
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      200
      668
    Aihe