Puhdistukset

kehvahva

Tervehdys,

näin ilmastointiasentajan näkökulmasta voin kertoa että ilmastoinnin puhdistukset ovat hyvin suurelta osin pelkkää rahastusta. Koska:

a) niille ei ole tarvetta; hyvin harvoin kanavat ovat todellisuudessa puhdistuksen tarpeessa. Tuloilma asuntoon tulee suodattimen läpi ja tulokanavat ovat yleensä lähes täysin puhtaita. Poistokanavissa tavaraa voi löytyä mutta kestää aivan minimissään 5 vuotta että 2-5 hengen taloudessa poistokanavat ovat puhdistuskunnossa. Yleensä venttiilit keräävät suurimmat paskat joten näitä kannattaa puhdistaa. Tämäkään "likainen" ilma ei päädy siis huoneeseen vaan koneen poistosuodattimeen.,

b) ne ovat rahastusta. Esim koneen puhaltimien siivet jätetään usein siivoamatta vaikka juuri ne olisi tärkeintä puhdistaa. Maksat juipille joka pesee venttiilisi, homma jonka osaat tehdä itsekin. Venttiilit irtoavat pääosin kiertämällä.

Miettikää..

8

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeiiiin

      Tämä on nähty jo aiemmin. Muut huoltotyöt, patteriventtiilien uusinta ym. on halvempaa vaikka osia vaihdetaan...
      -Likainen kanava on jauhemaalausuunin poisto,

      pitserian uunin huuva,

      ei mummonmökin huonepölyt.

    • Kyllä tuo liesituulettimen putki on silloin tällöin hyvä putsata. Voi tulla muuten flambeerauksen yhteydessä aika jännä hormipalo, kun rasvat kärähtävät...

      Noin muuten, kerran viiteentoista vuoteen voi olla ihan hyvä hoonata röörit ja tarkistaa samalla, ettei ole oravat kaivautuneet missään kohtaa pelleistä läpi tai muuta vastaavaa. Ei niin, että niitä tarkistettaisiin...

      • puhdasilma-parempimieli

        Ohjeistushan on koneellisen tulo- ja poistoilman kohdalla puhdistus 7 vuoden välein ja jos on pelkästään koneellinen poisto niin 10 vuoden välein?

        Ihan aiheellista putsata jo ennenkuin katossa tuloilmaventtiilien ympärystät on mustanharmaana moskasta (näitäkin näkee).

        Omakohtainen kokemus edellisestä putsauksesta oli oikein positiivinen, nuoret kaverit tekivät huolellisesti ja siististi hommansa. Putsaten myös ne iv-koneen moottorien siivet hyvin; niihinhän tapaa lika jumittua tiukasti kiinni.


    • InsinööriX

      Venttiilit (sekä tulo että poisto) täytyy asukkaan toimesta puhdistaa muutaman kerran vuodessa. Aina kun niissä näkyy likaa tai alkavat suhista tai vinkua.

      Poistokanavat tarvitsevat puhdistusta lähinnä paloturvallisuuden vuoksi, esim. 10 vuoden välein. Liesituulettimen kanava ehkä useammin (jopa kerran vuodessa, jos rasvasuodatin puuttuu tai on viallinen).

      Tuloilmakanavia on vain koneellisessa tulo/poisto/LTO-ilmanvaihdossa ja niiden puhdistuksen tarve on jokaisen helppo itse määritellä: irrottaa pari tuloilmaventtiiliä/hajottajaa ja katsoo taskulampun avulla sinne kanavaan. Sitten voi kysyä itseltään haluaako itse ja perheensä hengittävän tuon putken läpi tulevaa ilmaa?

      • Tarkka.Mies

        Insinööri puhuu ihan huttua!
        Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?
        Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.
        Valkoisella silkkihanskalla näkee paremmin onko tuloilmakanava puhdistuksen tarpeessa.


      • valikoiva_katse
        Tarkka.Mies kirjoitti:

        Insinööri puhuu ihan huttua!
        Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?
        Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.
        Valkoisella silkkihanskalla näkee paremmin onko tuloilmakanava puhdistuksen tarpeessa.

        > Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?

        Koska niihin kertyy huonepölyä. Asuintaloissa käytettävillä tuloilmaventtileillä on myös tapana kerätä pölyrengas ympärilleen. Sekin on tuloilmasuihkun kattoon paiskaamaa huonepölyä, vaikka tietämättömien tulkinta yleensä menee niin, että ilmanvaihdosta tullut..

        Huonepölyn vuoksi venttiileitä tosiaan pitää puhdistaa väh. kerran vuoteen, mutta kanavat juurikin tarpeen mukaan. Hyvän suodatuksen kanssa näkyy tosiaan menevän niin, että 10-vuotiassa talossakin on tulokanavissa yhä vähäinen määrä rakennuspölyä eikä muuta -> monessa talossa riittäisi pelkästään päätelaitteiden ja poistokanavien puhdistus.

        Tarkka mies ei ole kovin tarkka, jos ei onnistu päätelaitteisiin kertyvää pölyä näkemään....


      • Rassaaja4

        Juuri näin kun tarkka kirjoitti mutta kannattaa ne tulokanavat hangata siinä samalla kun puhdistus tehdään. Hinnassa se ei juuri näy koska koneen tyhjennykset ym. työt pitää tehdä siitä huolimatta vaikka tulokanaviin ei koskettaisikaan.


      • InsinööriX
        Tarkka.Mies kirjoitti:

        Insinööri puhuu ihan huttua!
        Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?
        Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.
        Valkoisella silkkihanskalla näkee paremmin onko tuloilmakanava puhdistuksen tarpeessa.

        > Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein
        > (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.

        Niin, tämähän juuri selviää tuolla ehdottamallani tarkistuksella. Etenkin muutettaessa sisään käytettyyn asuntoon kannattaa tuo tarkistus tehdä, sillä voihan olla että edelliset asukkaat eivät ole vaihtaneet suodatinta edes kerran vuodessa, se on asennettu vääriin (reunavuodot) , se on repeytynyt, tai jopa niin että suodatinta ei ole koneessa ollenkaan ("otin pois kun se oli tukossa")...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      189
      5109
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1812
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1507
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1185
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe