Puhdistukset

kehvahva

Tervehdys,

näin ilmastointiasentajan näkökulmasta voin kertoa että ilmastoinnin puhdistukset ovat hyvin suurelta osin pelkkää rahastusta. Koska:

a) niille ei ole tarvetta; hyvin harvoin kanavat ovat todellisuudessa puhdistuksen tarpeessa. Tuloilma asuntoon tulee suodattimen läpi ja tulokanavat ovat yleensä lähes täysin puhtaita. Poistokanavissa tavaraa voi löytyä mutta kestää aivan minimissään 5 vuotta että 2-5 hengen taloudessa poistokanavat ovat puhdistuskunnossa. Yleensä venttiilit keräävät suurimmat paskat joten näitä kannattaa puhdistaa. Tämäkään "likainen" ilma ei päädy siis huoneeseen vaan koneen poistosuodattimeen.,

b) ne ovat rahastusta. Esim koneen puhaltimien siivet jätetään usein siivoamatta vaikka juuri ne olisi tärkeintä puhdistaa. Maksat juipille joka pesee venttiilisi, homma jonka osaat tehdä itsekin. Venttiilit irtoavat pääosin kiertämällä.

Miettikää..

8

1634

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeiiiin

      Tämä on nähty jo aiemmin. Muut huoltotyöt, patteriventtiilien uusinta ym. on halvempaa vaikka osia vaihdetaan...
      -Likainen kanava on jauhemaalausuunin poisto,

      pitserian uunin huuva,

      ei mummonmökin huonepölyt.

    • Kyllä tuo liesituulettimen putki on silloin tällöin hyvä putsata. Voi tulla muuten flambeerauksen yhteydessä aika jännä hormipalo, kun rasvat kärähtävät...

      Noin muuten, kerran viiteentoista vuoteen voi olla ihan hyvä hoonata röörit ja tarkistaa samalla, ettei ole oravat kaivautuneet missään kohtaa pelleistä läpi tai muuta vastaavaa. Ei niin, että niitä tarkistettaisiin...

      • puhdasilma-parempimieli

        Ohjeistushan on koneellisen tulo- ja poistoilman kohdalla puhdistus 7 vuoden välein ja jos on pelkästään koneellinen poisto niin 10 vuoden välein?

        Ihan aiheellista putsata jo ennenkuin katossa tuloilmaventtiilien ympärystät on mustanharmaana moskasta (näitäkin näkee).

        Omakohtainen kokemus edellisestä putsauksesta oli oikein positiivinen, nuoret kaverit tekivät huolellisesti ja siististi hommansa. Putsaten myös ne iv-koneen moottorien siivet hyvin; niihinhän tapaa lika jumittua tiukasti kiinni.


    • InsinööriX

      Venttiilit (sekä tulo että poisto) täytyy asukkaan toimesta puhdistaa muutaman kerran vuodessa. Aina kun niissä näkyy likaa tai alkavat suhista tai vinkua.

      Poistokanavat tarvitsevat puhdistusta lähinnä paloturvallisuuden vuoksi, esim. 10 vuoden välein. Liesituulettimen kanava ehkä useammin (jopa kerran vuodessa, jos rasvasuodatin puuttuu tai on viallinen).

      Tuloilmakanavia on vain koneellisessa tulo/poisto/LTO-ilmanvaihdossa ja niiden puhdistuksen tarve on jokaisen helppo itse määritellä: irrottaa pari tuloilmaventtiiliä/hajottajaa ja katsoo taskulampun avulla sinne kanavaan. Sitten voi kysyä itseltään haluaako itse ja perheensä hengittävän tuon putken läpi tulevaa ilmaa?

      • Tarkka.Mies

        Insinööri puhuu ihan huttua!
        Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?
        Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.
        Valkoisella silkkihanskalla näkee paremmin onko tuloilmakanava puhdistuksen tarpeessa.


      • valikoiva_katse
        Tarkka.Mies kirjoitti:

        Insinööri puhuu ihan huttua!
        Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?
        Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.
        Valkoisella silkkihanskalla näkee paremmin onko tuloilmakanava puhdistuksen tarpeessa.

        > Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?

        Koska niihin kertyy huonepölyä. Asuintaloissa käytettävillä tuloilmaventtileillä on myös tapana kerätä pölyrengas ympärilleen. Sekin on tuloilmasuihkun kattoon paiskaamaa huonepölyä, vaikka tietämättömien tulkinta yleensä menee niin, että ilmanvaihdosta tullut..

        Huonepölyn vuoksi venttiileitä tosiaan pitää puhdistaa väh. kerran vuoteen, mutta kanavat juurikin tarpeen mukaan. Hyvän suodatuksen kanssa näkyy tosiaan menevän niin, että 10-vuotiassa talossakin on tulokanavissa yhä vähäinen määrä rakennuspölyä eikä muuta -> monessa talossa riittäisi pelkästään päätelaitteiden ja poistokanavien puhdistus.

        Tarkka mies ei ole kovin tarkka, jos ei onnistu päätelaitteisiin kertyvää pölyä näkemään....


      • Rassaaja4

        Juuri näin kun tarkka kirjoitti mutta kannattaa ne tulokanavat hangata siinä samalla kun puhdistus tehdään. Hinnassa se ei juuri näy koska koneen tyhjennykset ym. työt pitää tehdä siitä huolimatta vaikka tulokanaviin ei koskettaisikaan.


      • InsinööriX
        Tarkka.Mies kirjoitti:

        Insinööri puhuu ihan huttua!
        Mitkä venttiilit pitää puhdistaa muutaman kerran vuodessa?? Asuuko insinööri jossain pölylootassa?
        Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.
        Valkoisella silkkihanskalla näkee paremmin onko tuloilmakanava puhdistuksen tarpeessa.

        > Tuloilmakanavissa ei näy/ole mitää likaa, jos LTO:n hienosuodatin on toiminut oikein
        > (ei falskannut ilmaa) ja se on vaihdettu kerran vuodessa.

        Niin, tämähän juuri selviää tuolla ehdottamallani tarkistuksella. Etenkin muutettaessa sisään käytettyyn asuntoon kannattaa tuo tarkistus tehdä, sillä voihan olla että edelliset asukkaat eivät ole vaihtaneet suodatinta edes kerran vuodessa, se on asennettu vääriin (reunavuodot) , se on repeytynyt, tai jopa niin että suodatinta ei ole koneessa ollenkaan ("otin pois kun se oli tukossa")...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1688
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1649
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1562
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1408
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1366
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      451
      898
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      889
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      842
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      819
    Aihe