Törmäsin eilen otsikossa mainittuun tuotteeseen. Vaikuttaa valmistajan sivuston perusteella todelliselta ihmetuotteelta, jota kuvittelisi laajalti käytettävän, vaan näinpä ei asia ole: miksi?
Kysymyksessä siis karkeasti sementin ja EPS-palleroiden sekoitus, jota veteen sekoittamalla voidaan valaa lattioita, tasoittaa esim. maapohjan epätasaisuuksia, eristää seiniä ja väli-/yläpohjia. Tuote ei vaikuttaisi soveltuvan jäykkyyttä vaativiin kohteisiin eli yksiaineisiksi seiniksi tai väli-/yläpohjiksi. Kestävyyttä voidaan lisätä rosteriverkoilla. Suomalaisten kauppojen tarjonnassa tuotetta markkinoidaan kylpyhuoneen lattioihin ääneneristävyytensä takia ja tuossa roolissahan kauppiaalle jää kunnon kateprosentit (ainakin verrattuna raaka-ainekustannuksiin).
Miksiköhän tuote vaatii rosterin käyttämistä? Eikö sinkitty teräs riittäisi - edes suuremmalla materiaalivahvuudella, esim. teräspalkeina?
Liekö tuote patentoitu kun ei osunut pikaisella googlauksella kilpailevia tuotteita vastaan. Materiaali kiinnostaisi, jos soveltuisi rungon perusmateriaaliksi teräksen toimiessa kantavana materiaalina. Suurimpana etuna olisi keveys verrattuna tavalliseen betoniin. Joihinkin EPS-harkkoihin nähden etuna olisi paloturvallisuus (A2) ja rakenteen yhtenäisyys - vai rikkoisiko teräs tuon eli toimisi kondensoitumisytimenä rakenteessa? Harkkorakentamiseen verrattuna rakenteesta tulisi yhtenäinen ja valettavat muodot olisivat kiinni valumuottien muodoista, joiden rajana olisi materiaalin keveyden takia vain mielikuvitus.
Sivuilla ei mainita seinään laitetun EPSCementin pinnoittamisesta mitään, mutta lattioiden osalta tasoite voidaan laittaa suoraan päälle, joten kuvittelisi, että seinän tapauksessa voisi rapata päälle. Entä jos vain maalaisi?
EPSCement - kokemuksia?
Tknk
0
157
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1357771Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?987286Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t206672Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736351Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv225916Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1125702Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa835358Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus485203