Säästää vai tuhlata?

aurora9797

Eli siis mun mummu on mulle kertomatta tehny säästötilin missä on joku 8000e. Nyt kun sain siitä kuulla niin mietin että mitä tekis. Oon 20-v ja tällä hetkellä työtön. Pitäiskö mun säästää rahat siihen kun haen ens vuonna opiskelemaan, vai pitäskö nyt vaa osteskella kaikkee ja nauttii elämästä. Ilman noita rahoja olisin juuri siirtynyt toimeentulotuen piiriin (koska työttömyystukikarenssi kun lopetin työt). Eli jos en tuhlaa noita rahoja kivoihin asioihin niiiin mun on kuitenkin pakko käyttää niitä vaan elämiseen.

Eli kysyisinkin, että jos itelläs olis yhtäkkiä 8 tonnia, nii mitä tekisit?

10

2169

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No jos oot tollasessa tilanteessa niin älä todellakaan lähde tuhlaamaan kaikkia rahoja erilaisiin turhuuksiin

    • tukihuijari

      Nostat kaikki rahat käteisenä pankista ja sitten haet toimeentulotukea kun tili on tyhjä.

    • hjhjhgjjj

      juu tili tyhjäksi ja pistä hyvään jemmaaan ittekiin tyhjensin tilin ja nostin 150000 euroa ja sit kännipäisssäni siirtelin sitä sinne ja tonne ja sitten ne olikin 6 vuotta hyvässä jemmassa, viime vuonna löysin lootan, olin koko ajan evollinen kun tiesin että ei sitä muutkaan löydä kun en ittekkään.
      kokeileppas laittaa sitä rahaa iisää sinne, palaa tänne kuukauden kulutta ja kerro paljonko sait laitettua sinne lisää

    • pimppitaskuun

      "koska työttömyystukikarenssi kun lopetin työt"
      Koska työttömyystukikarenssi MITÄ?
      Opettele kielioppia, kiitos. Tuosta puuttuu verbi.

    • Nyt täytyy kyllä myöntää etten jaksanut lukea ollenkaan ja veikkaan ongelmasi olevan jotain täyttä hevonvitunpaskaa.

      Mene suihkuun ja nukkumaan. Huomenna töihin. Muuta neuvoa ei tule.

    • "Olen työtön ja köyhä jolla ei ole rahaa ruokaan. Sain juuri paljon rahaa. Pitäisikö ostaa kaikkea kivaa niin että olen kahden viikon päästä taas puilla paljailla vai säästää rahat opiskeluun että saan työtä?"

    • piensijoittaja

      Kyllä pitäisi olla helppoa kun me yli 70v ei saatu mitää tukia ja kouluja piti käydä me3nkää töihin niin pärjäätte omillanne, siinä sivussa pikkurahat sijoituksiin pois tileiltä niissä on huono tuotto

    • viisasaikuinenneuvoo1900

      Säästä omaan asuntoon, yrityksen perustamiseen tai johonkin muuhun järkevään. Tuhlailu ei todellakaan kannata. Kannattaa myös kysyä mummilta tai äidiltä että onko järkevää ostaa mummin säästämillä rahoilla jotakin tiettyä asiaa, minkä tahtoisit.

      Kun saa yhtäkkiä jostain paljon rahaa, menee monella todellisuudentaju ja järki. Kansanedustajat ovat siitä hyvä esimerkki. Heillä on rahaa, mutta järki on kadonnut eivätkä he tajua millaista on elää köyhänä.

    • Outoa

      Ei tiliä voi tehdä asianomaisen siitä tietämättä.

      • pieni

        Jos tili on tehty silloin kun k.o henkilö on ollut pieni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      788
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      462
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      27
      391
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    Aihe