Logistiikka/ AMK

Insinööriksi ?

Kuinka suuri merkitys fysiikan ja kemian taitamisella on pääsykokeissa? Millaisiin tehtäviin amk:sta valmistunut logistiikka insinööri sijoittuu? Muutenkin olis kiva kuulla opinnoista jotakin infoa jo alaa opiskelevilta...

2

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opsklj

      Tosta pääsykokeesta-matikkaa,fysiikkaa ja kemia olis ihan hyvä osata...tehtävät vaatii loogisuutta ja matemaattista taitoa(jos ei halua laskea kaikki a matikkatehtäviä,osan voi korvata kemian tehtävillä)...katoppa vanhat pktehtävät www.hamk.fi-->opiskelijaksi hamkiin-->nuorisokoulutus-->valintakokeet!

      Ala on mukava ja mielenkiintoinen,koostuu niiiiin monista eri asiakokonaisuuksista. Valmistunut voi toimia yrityksessä hankintapäällikkönä,logistiikkapäällikkönä, asiantuntijana oston/varaston/kuljetusten/toiminnanohjauksen parissa, jne jne jne. Myös omaksi yrittäjäksi on mahdollista ruveta.Opinnoissa painotetaan sitä, että meistä tulee alan asiantuntijoita.

      Ensimmäinen vuosi sisältää perusopintoja;matikkaa,fyssaa,kemiaa,viestintää,perustietotekniikkaa jne. Matikassa,fyssassa ja kemmassa pärjää tosi hyvin,jos olet kirjoittanut lukiossa matskun(pitkä),fyssan ja kemman.Tällöin ihan läpihuutojuttuja.Jos olet taas käynyt ammattikoulun,ed.mainitut ovat sitten vähän ehkä haasteellisempia-mutta oikealla asenteella,tahdolla ja mielenkiinnolla hyvin läpäistävissä!

      Toisenakin vuonna on vielä joitain matematiikan kursseja,jotka ovat pakollisia(jotta yleensä valmistuu insinööriksi!),mutta sitten on jo paljon ainekohtaisia opintojaksoja. Kolmas vuosi koostuu vain ja ainoastaa niistä syventävistä ammattiopinnoista; on esim. toimitusketjun hallintaa,kuljetusjärjestelyä ja -taloutta,kalustotuntemusta,huolintaa...Näiden lisäksi opiskellaan paljon paljon muitakin,mutta enpä jaksa ruveta kirjoittelemaan.

      Koulusta riippuen painotukset ovat erilaiset,meillä opiskellaan tietoteknisien ratkaisujen avulla logistiikkaa.Koneiden avulla esim. voimme simuloida ja rakentaan erilaisia malleja. Opiskelu ei ole vain yksin puurtamista,vaan hommia tehdään ryhmissä,pareittain,laboratoorioissa jne.
      Neljäs vuosi koostuu opinnäytetyön teosta jonkun yrityksen "sisällä".

      Mukaan vaan logistiikkaopiskelijoiden iloiseen joukkoon!!!

      -logistiikka, jos mikä, on tulevaisuuden ala-

      • terror

        Hyvin kattavasti kuvailtu opiskelua tuossa edellä, mutta sen verran lisäisin vielä, että opiskelu sisältää paljon yrityksille/yrityksissä tehtäviä projektitöitä.Sekin tuo mukavasti lisäkontrastia.

        Logistiikka on takuulla tekniikan ja liikenteen alan koulutusohjelmista se monipuolisin ja mielekkäin, esim. tietotekniikka on todella kuivaa ja opintoihin sisältyy useita über-haasteellisia, teoria-pohjaisia kursseja varsinkin toisen ja kolmannen vuosikurssin opintoihin. Kivaa niille, joilla on enemmän teknistä silmää ja laskupäätä, meille muille se on täyttä helvettiä.

        Näin muutaman vuoden tietotekniikkaa opiskelleena ja myöhemmin logistiikkaan vaihtaneena sanoisin, että tervetuloa vain logistiikan alalle. Ja sen verran pitää vetää "kotiin päin", että suosittelen Jyväskylän Ammattikorkeakoulua. Vaikeahkoa päästä sisään, mutta vaiva kannattaa, hyvät opettajat ja mukavia opiskelijoita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4312
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1813
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1523
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1287
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      78
      904
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      833
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe