Nuku hyvin

Mirtazapin Orion auttaa, kun ei saa ennen ensimmäistä työpäivää nukuttua. Aikaisemmin pyörin koko yön sängyssä ja olin töissä kuin nukkuneen rukous. Sivuvaikutuksista ei ole vielä tietoa, kun en ole käyttänyt kuin muutaman kuukauden ja vasta kymmenkunta tablettia.

Onko kokemusta nukahtamis- tai unilääkkeistä?

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VaikeaNukahtaa

      Minulle lääkääri sanoi, että nukahtamislääkkeiden ja muiden bentsojen kielteiset puolet tulevat esiin vasta kun on yli 70-vuotias ja sekin on hyvin yksilökohtaista.

      Minulla univaikeudet kroonistuivat useita vuosia sitten ja käytän nukahtamislääkettä säännöllisesti. Teho vain alkanut viime aikoina hiipua, sitten täytyy vaihtaa merkkiä.

    • Lääkäri suositteli juuri tätä merkkiä, koska siinä ei pitäisi olla sitää vaaraa, että jää koukkuun. Suhtaudun erittäin kielteisesti yleensäkin lääkkeisiin, mutta nyt oli suorastaan pakko hakea apua. Seuraavina päivinä nukkuminen onnistuu ihan hyvin ja kyse on vain ensimmäisestä työvuorosta.

      Elättelen toivoa, että voin lopettaa käytön, kun jään eläkkeelle.

    • Kolmivuorotyöläinen

      Kokeiltu on. Ei tule uni ilman nukahtamislääkettä, vaikka kuinka nukuttaa. Ilman lääkettä olisin varmaan jo 20 vuotta sitten vetänyt itseni hirteen.
      Pärjään edelleen puolikaspillerillä. Sillä nukun sen viitisen tuntia, kunnes kusihätä herättää. Sen jälkeen ei uni tule uudestaan. Yleensä väkisinmakaan silti jonkin aikaa. Joskus harvoin otan neljäsosapillerin tai puolikkaankin kusellakäynnin jälkeen ja nukun sillä max. 3 tuntia lisää.
      Melatoniini yksinään ei tuo unta, mutta saattaa vähän parantaa unen laatua. Pilleriunihan ei ole oikeaa unta vaan pakolla aikaansaatua täyspimeyttä. Joskus näen vähän aikaa unta juuri ennen kusiherätystä. Sekin pahaa unta. Näin on mennyt jo yli 20 vuotta ja menee loppuun asti.

      • Alkoi minullekin käymään niin paljon psyykkeen päälle, että tiesin että apua on haettava. Toki ymmärrän myös, että uni ei ole samanlaista mitä luonnollinen, mutta olo on paljon parempi, kuin että olisi valvonut koko yön ja lähtisi töihin samoilla silmillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      27
      3019
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe