Nuku hyvin

Mirtazapin Orion auttaa, kun ei saa ennen ensimmäistä työpäivää nukuttua. Aikaisemmin pyörin koko yön sängyssä ja olin töissä kuin nukkuneen rukous. Sivuvaikutuksista ei ole vielä tietoa, kun en ole käyttänyt kuin muutaman kuukauden ja vasta kymmenkunta tablettia.

Onko kokemusta nukahtamis- tai unilääkkeistä?

4

173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VaikeaNukahtaa

      Minulle lääkääri sanoi, että nukahtamislääkkeiden ja muiden bentsojen kielteiset puolet tulevat esiin vasta kun on yli 70-vuotias ja sekin on hyvin yksilökohtaista.

      Minulla univaikeudet kroonistuivat useita vuosia sitten ja käytän nukahtamislääkettä säännöllisesti. Teho vain alkanut viime aikoina hiipua, sitten täytyy vaihtaa merkkiä.

    • Lääkäri suositteli juuri tätä merkkiä, koska siinä ei pitäisi olla sitää vaaraa, että jää koukkuun. Suhtaudun erittäin kielteisesti yleensäkin lääkkeisiin, mutta nyt oli suorastaan pakko hakea apua. Seuraavina päivinä nukkuminen onnistuu ihan hyvin ja kyse on vain ensimmäisestä työvuorosta.

      Elättelen toivoa, että voin lopettaa käytön, kun jään eläkkeelle.

    • Kolmivuorotyöläinen

      Kokeiltu on. Ei tule uni ilman nukahtamislääkettä, vaikka kuinka nukuttaa. Ilman lääkettä olisin varmaan jo 20 vuotta sitten vetänyt itseni hirteen.
      Pärjään edelleen puolikaspillerillä. Sillä nukun sen viitisen tuntia, kunnes kusihätä herättää. Sen jälkeen ei uni tule uudestaan. Yleensä väkisinmakaan silti jonkin aikaa. Joskus harvoin otan neljäsosapillerin tai puolikkaankin kusellakäynnin jälkeen ja nukun sillä max. 3 tuntia lisää.
      Melatoniini yksinään ei tuo unta, mutta saattaa vähän parantaa unen laatua. Pilleriunihan ei ole oikeaa unta vaan pakolla aikaansaatua täyspimeyttä. Joskus näen vähän aikaa unta juuri ennen kusiherätystä. Sekin pahaa unta. Näin on mennyt jo yli 20 vuotta ja menee loppuun asti.

      • Alkoi minullekin käymään niin paljon psyykkeen päälle, että tiesin että apua on haettava. Toki ymmärrän myös, että uni ei ole samanlaista mitä luonnollinen, mutta olo on paljon parempi, kuin että olisi valvonut koko yön ja lähtisi töihin samoilla silmillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1683
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1635
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1544
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1405
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1365
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      901
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      448
      885
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      835
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe