Nuku hyvin

Mirtazapin Orion auttaa, kun ei saa ennen ensimmäistä työpäivää nukuttua. Aikaisemmin pyörin koko yön sängyssä ja olin töissä kuin nukkuneen rukous. Sivuvaikutuksista ei ole vielä tietoa, kun en ole käyttänyt kuin muutaman kuukauden ja vasta kymmenkunta tablettia.

Onko kokemusta nukahtamis- tai unilääkkeistä?

4

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VaikeaNukahtaa

      Minulle lääkääri sanoi, että nukahtamislääkkeiden ja muiden bentsojen kielteiset puolet tulevat esiin vasta kun on yli 70-vuotias ja sekin on hyvin yksilökohtaista.

      Minulla univaikeudet kroonistuivat useita vuosia sitten ja käytän nukahtamislääkettä säännöllisesti. Teho vain alkanut viime aikoina hiipua, sitten täytyy vaihtaa merkkiä.

    • Lääkäri suositteli juuri tätä merkkiä, koska siinä ei pitäisi olla sitää vaaraa, että jää koukkuun. Suhtaudun erittäin kielteisesti yleensäkin lääkkeisiin, mutta nyt oli suorastaan pakko hakea apua. Seuraavina päivinä nukkuminen onnistuu ihan hyvin ja kyse on vain ensimmäisestä työvuorosta.

      Elättelen toivoa, että voin lopettaa käytön, kun jään eläkkeelle.

    • Kolmivuorotyöläinen

      Kokeiltu on. Ei tule uni ilman nukahtamislääkettä, vaikka kuinka nukuttaa. Ilman lääkettä olisin varmaan jo 20 vuotta sitten vetänyt itseni hirteen.
      Pärjään edelleen puolikaspillerillä. Sillä nukun sen viitisen tuntia, kunnes kusihätä herättää. Sen jälkeen ei uni tule uudestaan. Yleensä väkisinmakaan silti jonkin aikaa. Joskus harvoin otan neljäsosapillerin tai puolikkaankin kusellakäynnin jälkeen ja nukun sillä max. 3 tuntia lisää.
      Melatoniini yksinään ei tuo unta, mutta saattaa vähän parantaa unen laatua. Pilleriunihan ei ole oikeaa unta vaan pakolla aikaansaatua täyspimeyttä. Joskus näen vähän aikaa unta juuri ennen kusiherätystä. Sekin pahaa unta. Näin on mennyt jo yli 20 vuotta ja menee loppuun asti.

      • Alkoi minullekin käymään niin paljon psyykkeen päälle, että tiesin että apua on haettava. Toki ymmärrän myös, että uni ei ole samanlaista mitä luonnollinen, mutta olo on paljon parempi, kuin että olisi valvonut koko yön ja lähtisi töihin samoilla silmillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      429
      2685
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      84
      1995
    3. 158
      1551
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      63
      1466
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1406
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1241
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      144
      1042
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      50
      1034
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      902
    10. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      892
    Aihe