Pulsoiva tinnitus

fah

Hei,

Tilanne on tämä: Reilu 2 kk sitten alkoi tinnitus sydämen sykkeen tahtiin toisessa korvassa. Samaan aikaan saman korvan kuulo alentunut (35 db alenema testissä) ja suuntakuulo häiriintynyt. En hahmota mistä suunnasta yllättävä ääni kuuluu, tulkitsen joskus sen kuuluvan vastakkaisesta suunnasta. Tinnitus vaimenee kun painan saman puolen kaulavaltimoa. Tinnitus pahimmillaan makuuasennossa.

Tutkimukset ovat käynnissä mutta tarkempi kuulotesti on tulossa vasta 2 kk päästä ja HUS korvaklinikalle pääsyssäkin voi mennä 6 kuukautta.

Kovasti pelottaa että tämän taustalla on esimerkiksi kuulohermokasvain, eikä stressaaminen auta vaan pahentaa tätä tinnitusta.

Onko kenelläkään vastaavanlaista kokemusta? Onko selvinnyt aiheuttajaa?

3

4414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuroutunut_korva

      Kerropa, mikä on tilanteesi nyt.
      Jos syytä ei ole vielä löydetty, kokeile puhaltaa ilmaa välikorvaan sulkemalla sieraimet. Muuttuuko sykkeen äänenväri ja/tai taso samalla? Silloin jokin koskettaa tärykalvoon.
      Arka aihe korvalääkäreille, joten en kerro enempää.

    • Anonyymi

      Mulla on kanssa toi pulsoiva tinnitus.. tai oikeastaan se on ollut jo noin 40 vuotta.
      Nyt se voimistui taas, yrittäjällä voi olla stressiä joskus, on istumatyötä, riittämättömiä yöunia.. mietin, että mikä hitto se oikeastaan on.. Nuorena kun oli kova jysäri joskus viikonloppuaamuna, se kuului jo silloin, päässä jyskytti ja korvissa suhisi.

      Veren viskositeetin kannalta, olen nyt vanhempana syönyt Kyolic-valkosipulivalmistetta (patentoitu) sekä Möllerin Omega-3:sta. Kyolic ehkaisee verisuonten kalkkeutumista ja kalaöljy pitää veren notkeana. Kerran Vanhan Kellarissa pöytään istui oikein ylilääkäri.. se oli velä sitä aikaa kun musiikki ei soinut ja oli ne pitkät puupöydät..
      Se sanoi, että miehillä on paksumpi veri kuin naisilla joilla kuukautiset pitävät huolen veren alhaisesta viskositeetista.. miehillä kuulemma viina auttaa pitämään veren notkeana, ja kuppaaja. Olen kokeillut varmuuden vuoksi molempia.

      Jo nuorena vaihdoin amalgaamipaikat muovipaikkoihin ja kävin sen jälkeen kuppaajalla jotta veri uudistuisi. Selästä nousi kuppaajan kertoman mukaan korkeita mustia, paksuja kasoja (kiinteää) verta. Selkähän toimii ikään kuin viemärinä verenkierrossa. Kävin lisäksi pari kertaa Kajavahieronnassa, sekin on tosi hyvä ja siitä saa lisää energiaa. Vaikutuksen kyllä huomaa. Niska-hartiaseudun hieronta tekee myös hyvää (ammattihierojan) suorittajana, työpaikoilla on ollut ilmaisia hierojia. Ennen kuin menin hierojalle, luulin, että ei mulla mitään jäykkyyksiä ole niska-hartiaseudulla.. Eron kuitenkin huomaa hieronnan jälkeen. Huomaa, että mullahan oli lihakset ihan saakelin jäykkinä..

      Kaikkea on kokeiltu, osin uteliaisuudestakin. Ei mulla mitään todella konkreettista vaivaa ole ollut, tai sitten ne vaivat ovat pysyneet loitolla. Toki silloin kun oli ne amalgaamipaikat vielä nuorena, muistan, että olin aika väsynyt ja hieman masentunutkin. Elohopeahan on myrkkyä ja hammaslääkäreitä kehoitetaan olemaan koskematta amalgaamipaikkoihin paljain käsin.. Suuhun niitä kuitenkin saa laittaa.. aikamoinen ristiriita. Onneksi niitä ei enää laiteta ihmisten suihin. Nykyiset muovipaikat ovat kestäviä.

      Nyt viimeksi kun pulsoiva tinnitus voimistui, kokeilin itse hieroa niskaa niin, että painelin voimakkaasti ranne-kämmentaipeella noin kello 8:n kohdalta, korvaa pään sivusta katsottaessa, viistosti korvan alapuolella niskassa olevaa lihasta.. samalla kun painelin, pulsoiva tinnitus voimistui. Eli joku yhteys tuolla lihaksella oli kuuloaistimukseen.. meneekö siellä sitten verisuonia sen lihaksen välissä ja se on kireällä?
      Veren viskositeetin ja -kalkkipitoisuuden pitäisi olla ok.. jolloin lihaksen kireys on ainoa selittävä tekijä.. ?

      Nukkumaan mennessä selällään, pää tyynyllä, painelin (koko kouralla) molemmin puolin samaa kireää niskalihaksistoa korvan takaa kallon alareunasta. Nyt olen huomannut,
      että hieronta selkeästi auttaa.. ei ihan heti mutta päivän-parin viiveellä. Lisään myös pulssia tekemällä noin 6 km kävelylenkkejä ripeällä kävelyvauhdilla ilman taukoa, tukisäärystimet jalassa.

      Siinä on muuten halpa henkivakuutus keuhkoveritulppaa vastaan, jos tekee paljon istumatyötä. Seisomatyössäkin tukisäärystimet auttaa. Ei ne ole pelkästään urheilua varten ole, vaikka mainoksissa niin sanotaankin. Ne ovat huomattavasti halvemmat ja kestävämmät käytössä huomattavasti pitempään kuin tukisukat, siksi l´kait niiden eduista ei puhuta. Ihan niin kuin ei D3-vitamiininkaan eduista puhuta.. olisihan se noloa jos suurin osa arjen sairauksista voitaisiin parantaa niin halvalla tavalla. D3:ta saa auringosta ja täällä pohjoisessa jossa valoa on talvella vähän, on loogista, että D3-vitamiinin saannista on puute. Ihminen tarvitsee auringon valoa.

      Veri alkaa kiertää tosiaan ihan eri lailla kun laittaa 30 euron tukisäärystimet jalkaan, jotka kestää noin 1,5 vuotta siksi koska niissä ei ole jalkateriä lainkaan, jotka muuten kuluisivat puhki. Ei niitä tarvitse pestäkään kun ne eivät haise hielle ilman hikoavia jalkateriä. Pirun kätevät. Parantaa verenkiertoa.

      Btw, toi nenäkikka oli ihan hyvä. Kuinka sitä nyt sitten analysoisi.. pitää tutustua korvan anatomiaan.. mutta kyllähän se vaikuttaa pulsoivan tinnituksen äänen väriin kuten "fah" tuossa edellä kirjoitti. Thanks fah.

    • Anonyymi

      Minulla korvat suhisevat jo alati niin, että se haittaa kuulemista. Yläverenpaineeni on jostain syystä korkea (alapaine on hyvä, paino-ongelmia ei ole) ja tämä aiheuttanee tätä korvien suhinaa. Runsas vuosi sitten olin terveyskeskuksessa hoitajan vastaanotolla muissa asioissa ja pyysin korvien tarkastusta ja kerroin kuuloni heikentyneen. Hoitaja katsoi korvat ja sanoi olevan ok, kuulotutkimuksiin pääsee vasta sitten kun kuulo on todella oleellisesti heikentynyt. Yksityisellä puolella kuulotutkimukset lienevät kalliita ja samoin kalliita ovat myös omalla kustannuksella hankittavat kuulokojeet joten pitänee vaan sinnikkäästi yrittää kuulotutkimuksiin yksityiselle puolelle, elämä alkaa olla vaikeaa huonontuneella kuulolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2013
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      151
      1295
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      272
      876
    Aihe