Hei
Minulla todettu siis kilpirauhasen vajaatoiminta. Ensimmäiset tulokset olivat tsh 5,6 ja t4v 12. Sain lääkityksen 0,125mg 1tabl.x1.
Nyt kävin 7vk lääkityksen aloituksesta ja tulokset tsh 6,1 ja t4v 16. Lisäksi tulleet uudet oireet kaulan kohdalla tunne, kuin joku kuristais ja sängystä en meinaa päästä ylös. Verenpaineen mittasin mummon mittarilla 102/60 p.60.
Kuuluuko nämä kuvioon ja viittaako nämä kilpparin vajaatoimintaan..
Sohvaperuna
7
482
Vastaukset
- liian.vähän.tietoa
T4v noussut mutta taaskaan ei T3v mitattu? Kysymyksiä nuokin tulokset herättävä paljon.
Miksei tyroksiini toimi? Miksei TSH alene järkevänoloisesta annoksesta huolimatta?
Selviä vajaatoimintaoireita yhä paljon.
Kaukaisessa menneisyydessä härkäpäisesti olisi lisätty annosta, ehkä vähän tyhmästi.
Muunnosongelma eli pitäisi lisätä T3:a?
Vitamiini- ja hivenainepuutoksia korjattava? Varastoraudasta voisi aloittaa. - oikea_tai_feikkivajis
"Kilpirauhasen vajaatoiminta" on vähintään kolmikasvoinen:
Ensinnäkin tosiaan kilpirauhanen ei tuota riittävästi hormoneja T4 (n. 100ug) ja T3 (n. 25ug)
Toisekseen voi olla LUKUISIA muita syitä miksi solut eivät saa riittävästi T3-hormonia
Kolmanneksi voi olla "feikkivajis". Useimmiten varastoraudan puutteen vuoksi.
Kakkoskohtaan kuuluvat mm. muunnos- ja transportteriongelmat.
Kolmosesta kertoo tämän s. 25: http://www.kilpirauhasliitto.fi/julkaisut/kilpi_2015_1.pdf - Vierailija1
Hyvä että tietäviä löytyi =)
Eli siis ymmärsinkö oinein että rautavaje voisi vaikuttaa? Hemoglob. oli 144 ja syön monipuolisesti.
Mutta tuo mietityttää miksi kilppariarvot nousee vaikka lääkitys aloitettu ja 8vk olin syönyt kun uusi mittaus..itse katsoin tulokset omakannasta ja soitin tkhon aikaa lääkärille näistä oireista ja tuloksista. Pitäisikö minun osata pyytää joitain muita tutkimuksia vai suoraan lähetettä erikoislkriin?- oikea_tai_feikkivajis
Hemoglobiini on tässä merkityksetön. Oikeasti kolme mittausta tarvitan: Transferriinin saturaatio eli TrFeSat, ferritiini eli ferrit, ja transferriinireseptorit eli TfR.
Kilpiraudashoidossa on kymmeniä asioita 70-80 luvun surkealla tolalla.
Eräs monista on tämä varastorauta-asia, Tuntematon melkein kaikille lääkäreille. Tuossa Kilpi-lehden jutussa näet miten monenlaista siinä eri potilastapauksissa mitattiin. Samoin Ville Pöntysen blogeissa ja videoissa huomaa miten monia kokeita pitäisi ottaa. Vaan ei oteta.
Tuo kiistelty Esa Soppi on viime vuonnakin eri lehtihaastatteluissa julistanut että ferritiinivajaus olisi tuplasti yleisempi kuin oikea vajis. USA:n eräässä ammattilehdessä vihjasi että T3-lisäys voitaisiin välttää korjaamalla ferritiini. Toisaalta hänellä oli potilas jolla tämäkin oli kunnossa ja viime hädässä kokeiltiin T3-lisäystä. Vaikutus yllättävän hyvä.
Tällaisessa ei-perustapauksessa valtaosa lääkäreistä on aivan huuli putkella. - oikea_tai_feikkivajis
> Tällaisessa ei-perustapauksessa valtaosa lääkäreistä on aivan huuli putkella.
Laajempi ymmärrys tuntuu olevan ns "funktionaalisilla" lääkäreillä. Vaikeat tapaukset ovat oikeasti vaikeita ja mainittu kuuluisa Ville Pöntynen kunnostautuu laajoilla biokemian tiedoilla.
Yliopistossa opiskelikin ensin biokemiaa mutta tiedonjano vei samanaikaisesti kuuntelemaan myös lääkäriopintojen luennot. Sitten pyrki ja pääsi lääkäriopintoihin. Niiden kanssa yhtaikaa kuunteli biokemiankin luennot kunnes sillä puolella alkoivat hirmulaajat labratyöt.
- ValdemarAA
Normaalisti TSH arvo laskee lääkityksellä.Ei ole hyötyä pyytää mitään erityistä tutkimusta koska sinua koskeva tieto on lääkäreillä ja tutkimukset etenee sen tiedon pohjalta.Jos mitään ei tapahdu niin sitten voi vaatia lisätutkimuksia.
- Vierailija1
Selvisi sen verran lääkäriltä, että epilepsialääke nostaa noita arvoja. Nyt lääkärille aika oireista ja mietintään mitä tehdään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823