Sohvaperuna

Vierailija1

Hei
Minulla todettu siis kilpirauhasen vajaatoiminta. Ensimmäiset tulokset olivat tsh 5,6 ja t4v 12. Sain lääkityksen 0,125mg 1tabl.x1.
Nyt kävin 7vk lääkityksen aloituksesta ja tulokset tsh 6,1 ja t4v 16. Lisäksi tulleet uudet oireet kaulan kohdalla tunne, kuin joku kuristais ja sängystä en meinaa päästä ylös. Verenpaineen mittasin mummon mittarilla 102/60 p.60.
Kuuluuko nämä kuvioon ja viittaako nämä kilpparin vajaatoimintaan..

7

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian.vähän.tietoa

      T4v noussut mutta taaskaan ei T3v mitattu? Kysymyksiä nuokin tulokset herättävä paljon.
      Miksei tyroksiini toimi? Miksei TSH alene järkevänoloisesta annoksesta huolimatta?
      Selviä vajaatoimintaoireita yhä paljon.

      Kaukaisessa menneisyydessä härkäpäisesti olisi lisätty annosta, ehkä vähän tyhmästi.

      Muunnosongelma eli pitäisi lisätä T3:a?
      Vitamiini- ja hivenainepuutoksia korjattava? Varastoraudasta voisi aloittaa.

    • oikea_tai_feikkivajis

      "Kilpirauhasen vajaatoiminta" on vähintään kolmikasvoinen:
      Ensinnäkin tosiaan kilpirauhanen ei tuota riittävästi hormoneja T4 (n. 100ug) ja T3 (n. 25ug)
      Toisekseen voi olla LUKUISIA muita syitä miksi solut eivät saa riittävästi T3-hormonia
      Kolmanneksi voi olla "feikkivajis". Useimmiten varastoraudan puutteen vuoksi.

      Kakkoskohtaan kuuluvat mm. muunnos- ja transportteriongelmat.
      Kolmosesta kertoo tämän s. 25: http://www.kilpirauhasliitto.fi/julkaisut/kilpi_2015_1.pdf

    • Vierailija1

      Hyvä että tietäviä löytyi =)
      Eli siis ymmärsinkö oinein että rautavaje voisi vaikuttaa? Hemoglob. oli 144 ja syön monipuolisesti.
      Mutta tuo mietityttää miksi kilppariarvot nousee vaikka lääkitys aloitettu ja 8vk olin syönyt kun uusi mittaus..itse katsoin tulokset omakannasta ja soitin tkhon aikaa lääkärille näistä oireista ja tuloksista. Pitäisikö minun osata pyytää joitain muita tutkimuksia vai suoraan lähetettä erikoislkriin?

      • oikea_tai_feikkivajis

        Hemoglobiini on tässä merkityksetön. Oikeasti kolme mittausta tarvitan: Transferriinin saturaatio eli TrFeSat, ferritiini eli ferrit, ja transferriinireseptorit eli TfR.

        Kilpiraudashoidossa on kymmeniä asioita 70-80 luvun surkealla tolalla.
        Eräs monista on tämä varastorauta-asia, Tuntematon melkein kaikille lääkäreille. Tuossa Kilpi-lehden jutussa näet miten monenlaista siinä eri potilastapauksissa mitattiin. Samoin Ville Pöntysen blogeissa ja videoissa huomaa miten monia kokeita pitäisi ottaa. Vaan ei oteta.

        Tuo kiistelty Esa Soppi on viime vuonnakin eri lehtihaastatteluissa julistanut että ferritiinivajaus olisi tuplasti yleisempi kuin oikea vajis. USA:n eräässä ammattilehdessä vihjasi että T3-lisäys voitaisiin välttää korjaamalla ferritiini. Toisaalta hänellä oli potilas jolla tämäkin oli kunnossa ja viime hädässä kokeiltiin T3-lisäystä. Vaikutus yllättävän hyvä.

        Tällaisessa ei-perustapauksessa valtaosa lääkäreistä on aivan huuli putkella.


      • oikea_tai_feikkivajis

        > Tällaisessa ei-perustapauksessa valtaosa lääkäreistä on aivan huuli putkella.

        Laajempi ymmärrys tuntuu olevan ns "funktionaalisilla" lääkäreillä. Vaikeat tapaukset ovat oikeasti vaikeita ja mainittu kuuluisa Ville Pöntynen kunnostautuu laajoilla biokemian tiedoilla.
        Yliopistossa opiskelikin ensin biokemiaa mutta tiedonjano vei samanaikaisesti kuuntelemaan myös lääkäriopintojen luennot. Sitten pyrki ja pääsi lääkäriopintoihin. Niiden kanssa yhtaikaa kuunteli biokemiankin luennot kunnes sillä puolella alkoivat hirmulaajat labratyöt.


    • ValdemarAA

      Normaalisti TSH arvo laskee lääkityksellä.Ei ole hyötyä pyytää mitään erityistä tutkimusta koska sinua koskeva tieto on lääkäreillä ja tutkimukset etenee sen tiedon pohjalta.Jos mitään ei tapahdu niin sitten voi vaatia lisätutkimuksia.

    • Vierailija1

      Selvisi sen verran lääkäriltä, että epilepsialääke nostaa noita arvoja. Nyt lääkärille aika oireista ja mietintään mitä tehdään..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      163
      7322
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4218
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3728
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      147
      3210
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2966
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2559
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2356
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2049
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2005
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1906
    Aihe