Aloitteellisuus kadonnut täysin palstalta?

No tietty,nyt vaalihurmoksessa, kaikki oleellinen kiinnekohta kadonnut?
Media ryösti pandahysterian?
Minä ruunen kanssa yritän jotain säheltää ilman kulisseja?
Ja sinisirkkukin on hereillä,kiitos Sinulle sirkuttelija.
Sinä Krisu olet ihminen,sinun höyhennyksistä näen jopa painajaisia
Ramoona,Sinut on jo laitettu katekoriaan,jonne minulla tuskin asiaa?
Varmaankin aloitepalkinto ohitti minut,joten jatketaan aloitteellisuutta ilman sitä palkintoa?
Täällä muutensataa aivan maahan asti ja pilkkitoukatkin kuolivat ennen kuin joutuivat koukutettaviksi
Se toi aman sateinen päivä alkaa hämärtyä?

11

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinäpä muistat monia hetkellä sinisellä,..niin hieno on hämy täälläkin etelämpänä, että ihan silmät lepää. Puiden hieno oksistoverkko kuvastuu niin kauniina lempeää sametti taivasta vasten, upeaa !

      Ei se aloitteellisuus minnekään ole hävinnyt,..minäkin olen kirjoittanut monilla eri nikeillä, enkä ole tehnyt piiruakaan väärin! Hauskana olen pitänyt avainippua, narukenkää, ja tammikuu~~~~on oma luomukseni😊

      Tein Ritu nyt poikkeuksen kohdallasi kertoessani, mutta painun niin mielelläni taas inkognitotilaan,..jos yleensä käynkään muun ohella.

      Minulle kun lätkästiin fobia nimike otsaan, annoin luovuuden saada yliotteen, enkä taida palata pelkkään sinisirkku'uteen! tere

      • jjoutava

        onhan tämä niin vaikeeta kun äänestämään läksin niin kohta takaisin palasin, lunta on liikaa niin olokoon koko äänestys toistaiseksi. Naista nyt joutuu äänestämään, semmoinen on nyt tunnelma.
        Merjassa on semmoinen pakkaus että eikö tuo olis hyvä, tai hyviä on toisetki naisehokkaat. Vastaavuus palstalla pitäisi myös saada kohentumaan.


      • Jaa että mitä?
        Olisiko Sinut keulahahmo,siis avarakatseinen kirjoittelija ammuttu alas oksalta?

        No jos minuunkin se ohilaukaus kohdistunut,niin ei me niistä välitetä.
        No sitä sanontaa,että parempi pyy pivossa,kuin kymmenen oksalla en ymärrä,mutta
        minä en ammuskele ketään.
        Ne aamorinnuoletkin jo niin tylsistyneet,etteivät uppois enää kehenkään tervejärkiseen?


    • ottopaavonpoika.78

      Min mielestä vaalikampanja on vaisua tiedotusvälineissä. En kuitenkaan jätä äänestämättä kun tämä mainio ennakkoäänestysmahollisuus.
      Kovin nuoria ovat vaalitoimitsijat, mutta napakasti hoitavat hommansa. En ole kapinan jälkeen mitään laittanut sille kolehtinkerääjälle.

      En enää yksinkertaisesti tarkene istua pilkillä, vaikka pienetkin ahvenentirrit tulisi käytettyä. Tipattomalle tammikuulle virnistelen. Lääkemitallinen pari päivässä rehtiä viinaa tappaa pasiliskot. Sillai pysy terveenä eikä maksa paljoo.

    • Ramoona_

      Nytkin on ollut niin inspiroivia aloituksia monena päivänä, että ei ole tarvinnut miettiä, mistä kirjoittaisi, kun palstan sivun avaa. Eläinten kohtelu on lähellä sydäntä, eikös me Ama siinäkin olla aika samoilla linjoilla. Eilen tuohi ja sauna sai kynän liikkeelle ja näitä talvisään vaihteluita riittää ihmeteltäväksi, melkein aina minut saa mukaan myös luonto- ruokakeskusteluun innostumaan. Tunnistan kyllä laiskuuteni aloitusten tekijänä, mutta eikös mukanaolo ole kuitenkin tärkeintä. Kirjoitan kyllä yleensä kerralla vähän pitemmän litanian, ehkä napakka ytimekäs tyyli olisi joskus enemmän paikallaan.

      Onneksi täällä ppalstalla ei tarvitse arvojohtajuuksia eikä muitakaan päällikkyyksiä tavoitella. Presidenttikisa ei nyt suurempia intohimoja herätä, äänestämässä toki aina käyn. Tänään minäkin topakkaa rouva Kyllöstä kuuntelin, sanavalmis ja maanläheinen, ronskinpuoleinen . Jaan monet ajatukset hänen ilmastohuolistaan, loppuun hän tyylikkäästi kirjallisuuskatkelman sovitti. Arvostan palsta-aktiiveja, jotka jaksavat keksiä uutta jutunjuurta ja vielä kommentoidakin saamiaan vastauksia. Jos kommenttini ketjun osasena joskus puolustaa paikkaansa, mukavaltahan se tuntuu . Ilo on löytää ajatuksilleen vastakaikua , saa se olla vastarannan kiiskienkin kaikua.

      Lumitöihin päästiin jo etelärannikollakin ja ennekaikkea sydäntalven tunnelmaan. Metsässä kävellessä tuntui niin hiljaiselta, lumi vaimentaa, juhlistaa ja antaa majesteettista arvokkuutta joka risulle ja kuusennäreelle.

      • ottopaavonpoika.78

        Pihalinnutkin rauhoittuivat kun lumi tosiaan vaimentaa ääniä. Vien joka aamu maitotölkillisen linnulle auringonkukansiemeniä ja ainakin puoli litraa kauraa.
        Keltasirkut ja fasaanit niitä tarvittoovat.
        Aamulla piti lumilapiolla avata syöttötörppöjen alta lumet ens pois. Avopaikalle en laita kauraa ettei satapäinen naakkalauma etsiytyisi pihariesaksi.


      • Jotenkin aina nautin Sinun Ramoona kannustavista,asiallisista,mukananakulkevista kannanotoistasi.
        Kuljen niiden kokemustesi keralla,kuljen niiden jopa ohjeistujesi keralla,kuljen vain ja nautin mukanaolostasi.Kiitos!

        Sinä ottopaavonpoika.78
        Kuinka ominta minullekin toi lintujenruokinta!
        Keltasirkkuja ollut melkoinen parvi ja aamulla mustarastas.
        Koskikara tuolla alajuoksulla ja toissapäivänä harmaatikka yritti tuvanpäätyydystä löytää einestä?
        Menin hänelle juttelemaan,mutta oli katsonut,ettei ton akan kanssa ole asiallista jatkaa nokitusta ja niin se harmaatikka lensi pois.
        Uskomatonta,mutta se harmaatikka onkin lähes vihreä ja niin sitä luullaan vihertikaksi,joka todella harvinainen?
        Nyt meni amalla taas niinsanotusti yli hilseen,mutta saimpahan sanotuksi


    • katellahan

      Palstan elämä ja aloitustenteko kyllä vilkastuu kun päästään pitemmälle yläkuuta. Itsellä ainakin pientä mieliala lamaa tunnistettavissa.

      • katellahan!
        Siinä kujanjuoksussa minäkin haluan mukana!
        Se kannustus,vaikka yhdellä sanalla kantaa aloitustani eteenpäin! KIITOS ama


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2394
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      246
      2118
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1812
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1471
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1386
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1347
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      185
      1204
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1140
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1015
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      941
    Aihe