Tarvitsisin apua

Xxviseensans

Tarvitsisin apua koirani kanssa koira on jo 1v ja 2kk ja ei vieläkään kunnolla sisä siisti pissaa moneen paikkaan monta kertaa vaikka on käytetty eikä osaa pidättää kovin hyvin kakkaa ja pissaa repun ja kaiken huonekalun päälle vaikka on käytetty miten saisin sen loppumaan kyseessä on mäyräkoira ja jack russell terrier sekoitus kiitos kaikille jo etukäteen avusta

9

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasvattajantuki

      Kysy kasvattajalta.Yleensä ne lupaa tuen 24/7 koiran eliniäksi.Niin meidän pennulle ainakin.En ole koskaan tarvinnut.Mutta kasvattajilla on yleensä kokomusta, ja neuvot valmiina.Siksi valitsin pennun hyvältä, ja luotettavalta kasvattajalta.
      Kasvattajalta kysytään aina ensimmäisenä, jos ongelmia ilmenee.
      Jos se on ollut sisäsiisti ennen.Vie lekurille, voi olla pissavikaa yms.
      Repulle voisit virittää seinäkoulun, jäisi sotkematta.

      • muista_aina_kiittää

        Meille tuli koira hyvältä kasvattajalta vähän yli-ikäisenä, ylijäämäpentuna.
        Todella pitkään kesti opettaa koiraa sisäsiistiksi, vaikka sitä vietiin ulos monta kertaa päivässä
        (aina koiran herätessä, aina ruokailun jälkeen, vielä myöhään illalla).

        Jälkeenpäin mietin: olisi ollut helpompaa opettaa koira pissaamaan hätätilassa vaikka kylppärin lattiakaivon päälle, kuin juoksuttaa sitä kerrostalossa sylissä pihalle vähintään 10x päivässä!
        No, mutta se oppi kuitenkin!


    • harmihomma

      Kyseessä on sekoituspentu joten ns.kasvattajalta tukea tuskin saa, useimmat serojen myyjät lakkaavat auttamasta kun raha ja pentu on vaihtanut omistajaa.
      Et kertonut onko tyttö vaiko poika, jos se on poika se voi olla ihan yliliika merkkailua. Tosin kakkailusta en sitten tiedä. Käyttäisin ihan varmuudeksi lääkärissä että siellä tutkitaan pentu läpikotaisin, jos sillä on vaikka luonnostaan ongelmia pidätyksen kanssa, jotain häikkää suolistossaan tms.

      • Sisäsiistirotukoira

        Just ton takia ostin puhtaan rekattun rotukoiran, on se kasvattajan tuki, neuvot.Ja jotain takeita koirasta, et millanen siitä tulee.Seropimixeleissä ei takuuta, eikä tietoa mitä niihin on periytynyt, kun kasvattajat valehtelee rodut, vanhempien terveydet jne.Siinä voi saada vaan pelkkiä murheita, ja ongelmia.Mut suosittelisin lekurilla käyttämistä myös, ei ole normaalia tommonen.Meidän koira oli jo 4,5kk ikäisenä sisäsiisti, se kyllä yllätti positiivisesti miten nopeasti oppi.


      • Xxviseensans
        Sisäsiistirotukoira kirjoitti:

        Just ton takia ostin puhtaan rekattun rotukoiran, on se kasvattajan tuki, neuvot.Ja jotain takeita koirasta, et millanen siitä tulee.Seropimixeleissä ei takuuta, eikä tietoa mitä niihin on periytynyt, kun kasvattajat valehtelee rodut, vanhempien terveydet jne.Siinä voi saada vaan pelkkiä murheita, ja ongelmia.Mut suosittelisin lekurilla käyttämistä myös, ei ole normaalia tommonen.Meidän koira oli jo 4,5kk ikäisenä sisäsiisti, se kyllä yllätti positiivisesti miten nopeasti oppi.

        Kiitos tiedosta


      • Xxviseensans

        Kiitos avusta


    • Xxviseensans

      Kiitos kaikille vinkeistä

    • Manch

      Oma koirani oli erittäin hidas oppimaan sisäsiistiksi. Yli vuoden ikäsenäkin vielä teki sisään (vaikka suurimman osan siinä vaiheessa jo ulos).

      Se mikä meillä lopullisesti auttoi, oli tinkimätön ulkoilutus: säännöllisin ajoin, oikeasti lenkille pihallakäynnin sijaan. Ulos heti herättyä ennen esim kahvinjuontia. Koiran tarkkailu hädän merkkien varalta (kyllähän se lähes aina yritti kertoa että tarttis nyt päästä ulos, mutta sen verran vähäeleisesti ettei sitä tajunnut kuin jälkikäteen).

      Tosiaan, oma piha joka tuolloin oli, oli lähinnä haitta sisäsiisteyden opettelussa. Ehkä pennun oli vaikea tehdä eroa pihan ja asunnon välille kun molemmat oli "omaa aluetta?" Ehkä sen rakko ei vain tyhjentyny tarpeeksi yhdellä-kahdella lorautuksella (vaikka tyttökoira onkin)? Se ei siis ikinä oikein oppinut selkeästi pyytämään ulos, kävi vain heittämässä jonkun "merkitsevän katseen" ja kun tyhmä omistaja ei tajunnut, meni huomaamatta johonkin nurkkaan tarpeilleen. Merkittävää on myös, että yksinollessaan se kyllä pidätteli pitkiäkin aikoja, vahingot tapahtu vain kun joku oli kotona.

      Niin, ja aina kannattaa tietysti kehua kovasti kun koira pissaa/kakkaa oikeaan paikkaan, eli ulos. Vahingoista rähjääminen taas ajaa koiran salapissaajaksi ja hidastaa opetusta. Jos näet että koira aikoo tehdä tarpeensa sisään, ihan lempeästi keskeytät ja viet ulos. Ennakoit. Ihan kuten pennunkin opetuksessa.

      Tietysti on mahdollista että teidän tapauksessa on kyse merkkailusta tai muusta "viestityksestä". Meillä koira on ainakin kerran sortunut tähän - oli useamman päivän kylässä vieraita, jotka ilmeisesti koira koki stressaavina tai muuten epämiellyttävinä ja kakkasi heidän sänkyynsä. Edellinen (lapsuuden) koira taas pissaili muutamia kertoja veljeni tavaroiden päälle, ilmeisesti koska veli härnäsi koiraa välillä. Kerran se myös oli pissannu mun kenkään, en tiedä miksi, mutta varmasti oli "jotain henkilökohtaista." Nämä siis kaikki sen jälkeen kun koira jo muuten sisäsiisti. Jos epäilet tällaista tarkotuksellista merkkailua, kannattaa ihan perusteellisesti pohtia mikä on teidän arjessa vikana.

      • Xxviseensans

        Kiitos kun jaksoit vastata tosta on apua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1699
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1664
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1576
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1368
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      453
      904
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      890
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      845
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      820
    Aihe