eli siis mitä ne ovat ja miten ne huomaa?? ja miten ne saa sitte hoidettua..? tuleeko niitä kaikille jotka synnyttää? pelottaa tämmönen..
MITKÄ ON PERÄPUKAMAT??
todellakin tietämätön
4716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kun pukamat iskee, sen kyllä huomaa ja tuntee.
Pukamat tulevat pyrstöön, sinne pers``reiän ympärille ja eiköhän ole sellaisia sisäisiäkin pukamia,
nyt en osaa sanoa "mitä ne ovat" mutta kyllä huomaa esim ulostaessa saattaa olla kovaa kipua, uloste ei luista, tulee verta, kaikille synnyttäjille niitä ei tule
Hoitoon on rasvoja, suurin osa kai nykyään hoidetaan lääkkeillä, osalta pukamat poistetaan, sillain hirtetään, lääkäri pistää silmukan pukaman ympärille, pukama sitten aikoinaan putoaa pois.
Enää ei pukamat pelota kun niistä on niin kauan kärsinyt, kamala vaiva nuo pukamat.
Edelliseen lisäisin, et pukamat on siis sitä, et iho menee peräsuolessa ja siitä peräaukon ympäriltä rikki tai "venyy ulospäin" poimuiksi. Synnytyksessä tätä aiheuttaa kova ponnistus (ei kuitenkaan kaikille), mut pukamia tulee myös esim. ummetuksesta. Noita ihopoimuja voi lääkäri sit "hirttää" pois, mut yleensä pukamia hoidetaan ajalla ja kaikenmoisilla rasvoilla ym. (apteekista, reseptittäkin). Inha vaiva, mut ei mikään sietämätön. Lievät pukamat ei oo kivuliaita koko ajan ja ne voi parantua itsestäänkin.
Siis peräpukamat ovat peräsuolen loppuosan laajentuneita laskimoita (verisuonia). Paine vaikuttaa peräpukamoiden syntyyn, mm. ummetus. Lihavuus, raskaus ja runsas taakkojen nostelu pahentavat paukamien kehittymistä.
Pukamat voivat vuotaa verta.
Kyllä ne peräpukamat huomaa kun peräpuoli on senverran kipeä ettei istumaan pysty ja tulevat myös sellaisille jotka eivät ole synnyttäneet. Olen kolmikymppinen peräpukamista kärsinyt mieshenkilö ja tietääkseni en ole kertaakaan synnyttänyt.