Alkoi kyselemään salasnaa tunnistautumista varten, mistä sen nyt siihen hätään keksii kun kone on erittäin harvoin käytössä.
16.04.3.LTS olisi tyrkyllä.
Ubuntuun tyrkyllä jokin päivitys
10
323
Vastaukset
- typeerää
Minä muistan hyvin: tYperät2
- katse_peiliin
Jakkaraongelma.
- Ohjelmalähteet
Kyllä päivitykset ovat yleensä aivan paikallaan. Ne korjaavat ohjelmissa havaittuja virheitä, lisäävät ohjelmiin ominaisuuksia ja lisäävät tietoturvaa korjatessaan havaittuja tietoturvareikiä. Erityisesti, jos harvoin konetta käytät, ja ohjelmapäivitykset ovat jääneet tekemättä, voi päivityksessä tulla tarjolle enemmänkin ohjelmia/ajureita ym.
Tietenkin järjestelmän ylläpitäjänä voit itse pitkälle tarkistella, mitä päivityksiä olisi tulossa, ja harkita, mitä päivityksiä koneelle haluat asentaa - tai jättää osan jopa päivittämättä. - 56y56y56y
Grubin Recovery modesta voit asettaa uuden salasanan. Löytyy paljon ohjeita. Esimerkiksi linux-kernelin päivitykset vaatii ylläpitäjän salasanan.
LOL
- mintlinux-mään
Keksi uusi salasana. Näin voit vaihtaa.
https://itsfoss.com/how-to-hack-ubuntu-password/- ovatpa_tuttinlutkuttajia
Tuossa ilman ongelmien selvittelyä
http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword
Salasana kirjoitetaan paperille mustekynällä ja sitten näpytetään koneeseen (helpo ss). Salasanaa ei saa kukaan pystyä arvaamaan. Salasanan pitää sisältää erikoismerkkejä, kirjaimia isona ja pieninä, numeroita ja vähintään 16 merkkiä.
Kunnon salasana jota ei tovissa tahi toisessa murreta. Komenna päätteessä esim.
apg -s -a 1 -m 101 -n 1
(kommennon lukuahan voi muuttaa "alemmas", jos kun salasana tuntuu murtamattoman hankalaksi :-) ).
Salasanakysely kannattaa pitää päällä. Ns. single user mode ei auta jos kone on salattu. Tuota on paljon arvolteltu, mutta jos koneeseen pääsee fyysisesti käsiksi vain salaus auttaa. Ja salasana ei saa olla hiirimaton alla ym.
- eihälläolepäälä
Vähintään kun Kotikansion salaat niin on pakko muistaa salasana, sitä kun ei voi kiertää kirjautumisessa.
- Fuck555g00gl3
Salasana voi hiirimatonalla, mutta ei oikeassa muodossa, vaan siihen kun lisää jotain jonka varmuudella muistaa niin on ok. Putkittaa vaikkapa muutaman salasanan tai kolme, niin varmasti muistaa (tieten väleihin jotain uutta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2973618Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard512595SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän912201Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1092003Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --491916Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂311697Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311554Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi221273Nainen sä olet
Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest721238Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."
Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h1221191