Alkoi kyselemään salasnaa tunnistautumista varten, mistä sen nyt siihen hätään keksii kun kone on erittäin harvoin käytössä.
16.04.3.LTS olisi tyrkyllä.
Ubuntuun tyrkyllä jokin päivitys
10
311
Vastaukset
- typeerää
Minä muistan hyvin: tYperät2
- katse_peiliin
Jakkaraongelma.
- Ohjelmalähteet
Kyllä päivitykset ovat yleensä aivan paikallaan. Ne korjaavat ohjelmissa havaittuja virheitä, lisäävät ohjelmiin ominaisuuksia ja lisäävät tietoturvaa korjatessaan havaittuja tietoturvareikiä. Erityisesti, jos harvoin konetta käytät, ja ohjelmapäivitykset ovat jääneet tekemättä, voi päivityksessä tulla tarjolle enemmänkin ohjelmia/ajureita ym.
Tietenkin järjestelmän ylläpitäjänä voit itse pitkälle tarkistella, mitä päivityksiä olisi tulossa, ja harkita, mitä päivityksiä koneelle haluat asentaa - tai jättää osan jopa päivittämättä. - 56y56y56y
Grubin Recovery modesta voit asettaa uuden salasanan. Löytyy paljon ohjeita. Esimerkiksi linux-kernelin päivitykset vaatii ylläpitäjän salasanan.
LOL
- mintlinux-mään
Keksi uusi salasana. Näin voit vaihtaa.
https://itsfoss.com/how-to-hack-ubuntu-password/- ovatpa_tuttinlutkuttajia
Tuossa ilman ongelmien selvittelyä
http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword
Salasana kirjoitetaan paperille mustekynällä ja sitten näpytetään koneeseen (helpo ss). Salasanaa ei saa kukaan pystyä arvaamaan. Salasanan pitää sisältää erikoismerkkejä, kirjaimia isona ja pieninä, numeroita ja vähintään 16 merkkiä.
Kunnon salasana jota ei tovissa tahi toisessa murreta. Komenna päätteessä esim.
apg -s -a 1 -m 101 -n 1
(kommennon lukuahan voi muuttaa "alemmas", jos kun salasana tuntuu murtamattoman hankalaksi :-) ).
Salasanakysely kannattaa pitää päällä. Ns. single user mode ei auta jos kone on salattu. Tuota on paljon arvolteltu, mutta jos koneeseen pääsee fyysisesti käsiksi vain salaus auttaa. Ja salasana ei saa olla hiirimaton alla ym.
- eihälläolepäälä
Vähintään kun Kotikansion salaat niin on pakko muistaa salasana, sitä kun ei voi kiertää kirjautumisessa.
- Fuck555g00gl3
Salasana voi hiirimatonalla, mutta ei oikeassa muodossa, vaan siihen kun lisää jotain jonka varmuudella muistaa niin on ok. Putkittaa vaikkapa muutaman salasanan tai kolme, niin varmasti muistaa (tieten väleihin jotain uutta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393