Ubuntuun tyrkyllä jokin päivitys

mistä.niitä.muistaa

Alkoi kyselemään salasnaa tunnistautumista varten, mistä sen nyt siihen hätään keksii kun kone on erittäin harvoin käytössä.
16.04.3.LTS olisi tyrkyllä.

10

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typeerää

      Minä muistan hyvin: tYperät2

    • katse_peiliin

      Jakkaraongelma.

    • Ohjelmalähteet

      Kyllä päivitykset ovat yleensä aivan paikallaan. Ne korjaavat ohjelmissa havaittuja virheitä, lisäävät ohjelmiin ominaisuuksia ja lisäävät tietoturvaa korjatessaan havaittuja tietoturvareikiä. Erityisesti, jos harvoin konetta käytät, ja ohjelmapäivitykset ovat jääneet tekemättä, voi päivityksessä tulla tarjolle enemmänkin ohjelmia/ajureita ym.
      Tietenkin järjestelmän ylläpitäjänä voit itse pitkälle tarkistella, mitä päivityksiä olisi tulossa, ja harkita, mitä päivityksiä koneelle haluat asentaa - tai jättää osan jopa päivittämättä.

    • 56y56y56y

      Grubin Recovery modesta voit asettaa uuden salasanan. Löytyy paljon ohjeita. Esimerkiksi linux-kernelin päivitykset vaatii ylläpitäjän salasanan.

    • LOL

    • mintlinux-mään
      • ovatpa_tuttinlutkuttajia

        Tuossa ilman ongelmien selvittelyä
        http://www.psychocats.net/ubuntu/resetpassword
        Salasana kirjoitetaan paperille mustekynällä ja sitten näpytetään koneeseen (helpo ss). Salasanaa ei saa kukaan pystyä arvaamaan. Salasanan pitää sisältää erikoismerkkejä, kirjaimia isona ja pieninä, numeroita ja vähintään 16 merkkiä.
        Kunnon salasana jota ei tovissa tahi toisessa murreta. Komenna päätteessä esim.
        apg -s -a 1 -m 101 -n 1
        (kommennon lukuahan voi muuttaa "alemmas", jos kun salasana tuntuu murtamattoman hankalaksi :-) ).


    • Salasanakysely kannattaa pitää päällä. Ns. single user mode ei auta jos kone on salattu. Tuota on paljon arvolteltu, mutta jos koneeseen pääsee fyysisesti käsiksi vain salaus auttaa. Ja salasana ei saa olla hiirimaton alla ym.

      • eihälläolepäälä

        Vähintään kun Kotikansion salaat niin on pakko muistaa salasana, sitä kun ei voi kiertää kirjautumisessa.


      • Fuck555g00gl3

        Salasana voi hiirimatonalla, mutta ei oikeassa muodossa, vaan siihen kun lisää jotain jonka varmuudella muistaa niin on ok. Putkittaa vaikkapa muutaman salasanan tai kolme, niin varmasti muistaa (tieten väleihin jotain uutta).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      158
      2584
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2250
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      202
      2177
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      255
      1658
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      141
      1354
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1204
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1158
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1012
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      970
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      947
    Aihe