Ubuntu päivitys tyrkyttää otsikon ohjelmaa ja samassa Sulautettu GNU C-kirjasto: jaetut kirjastot.
Yritin selvittää tuon ohjelman tarkoitusta ja tarvetta, mutta se ei auennut minulle tuolta.
https://transmissionbt.com/about/
Ehtiskö joku selvittää lyhyesti yksinkertaisin sanoin mitä tuolla tehdään?
Ubuntu 14.04
Transmission BitTorrent-sovellus
8
200
Vastaukset
- jalaa1x
BitTorrent on P2P (peer-to-peer) sovellus, missä ladattavaa tiedostoa jaetaan samalla itsekkin muille lataajille. BitTorrent on tullut enemmänkin tunnetuksi siitä, että sitä käytetään elokuvien, musiikin jne. lataamiseen verkosta. Ohjelma itsessään ei ole laiton/edes taiteile harmaalla alueella. Käyttö mihin/miten sitä käyttää ratkaisee. Torrentin lataaminen vaatii aina .torrent päätteisen linkin lataamisen, että lataus voi alkaa. Torrentteina jaetaan mm. Linux distroja.
- wsxz
En lataa koneelle elokuvia tai musiikkia enkä myöskään jaa niitä.
Päivitykset olen käsittääkseni saanut normaalisti ja järjestelmän vaihdon olen tehnyt tikun avulla. Silloin on tikussa valmiina järjestelmä mikäli sen tarvitsee myöhemmin asentaa uudelleen.
Ymmärtääkseni en tarvitse tuota mihinkään, joten voinen poistaa sen asennettavista päivityksistä ilman ongelmia. Eikö vain?- iivari.julma
Ko ohjelma jää sitten päivittämättömänä Ubuntuusi.
- wsxz
iivari.julma kirjoitti:
Ko ohjelma jää sitten päivittämättömänä Ubuntuusi.
Sovellusvalikoiman mukaan tuota ohjelmaa ei ole vielä koneellani eikä tuo tunnu päivitykseltä. Koko on 5,3 Mt ja kirjasto 4,8 Mt.
- wsxz
iivari.julma kirjoitti:
Ko ohjelma jää sitten päivittämättömänä Ubuntuusi.
Ups...
Työpöydän vasemmalta ylhäältä tuo lähes pyöreä kolmepulttinen epäkesko häkkyrä. Löytyi tuo ohjelma jo koneelta vaikka valikoima ei sitä kertonut.
Joo, päivitetään. Asia on finaalissa.
Kiitos teille molemmille.
Asennuksessa tulee aina mukana ohjelmia joita ei tarvitse. Esim. Sähköpostiohjelmaa en ole käyttänyt kun selaimellakin toimii. Jotkut voivat käyttää torrent-tyyppistä tiedostojen jakoa tietämättään. Jotkut suoratoistopalvelut käyttävät sitä. Torrent usein nopea tapa ladata vaikka linux jakelu ja se ei rasita palvelinta. Kaikilla ei ole mahdollista ylläpitää tehokkaita palvelimia.
Yle Areena ostaa jakelupalvelunsa. Jos se käyttäisi torrent-tyyppistä tekniikkaa eli käyttäjät lähettäisivät toisilleen osia tiedostoista palvelimien kuorma laskisi ja rahaa säästyisi.- 4646
Harva varmaan tulee tarkistaneeksi noita tarkistussummia latauksissa, torrent-latauksissa se tarkistetaan automaattisesti joten tuo vähän lisäturvaa.
- mediumtaso
Eikös se ole tuo CVE-2018-5702.
https://people.canonical.com/~ubuntu-security/cve/2018/CVE-2018-5702.html
Asentu myös tänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564