mikä voi tai margariini

Muistan lapsena jonkin levitteen kannen alla luki Heipä hei kitteeläistä. En löydä mistään enää. Kertoisko joku mikä firma teki?
3305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olisikoha tässä oikea vastaus kysymykseesi:

"1970-luvulla yhtiö alkoi valmistaa maustettua jogurttia, ensiksi mansikan, mustikan ja ananaksen makuista. Vuonna 1971 toiminnan aloittajan Hjalmar Ingmanin poika Carl Gustaf Ingman otti yrityksen vastuulleen. Seuraavana vuonna kommandiittiyhtiö muutettiin Oy Hj. Ingman Ab -osakeyhtiöksi ja Ingman osti Kiteen Meijerin, jossa valmistettiin voita ja maitojauhetta"

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:xH4a5MGmFyUJ:https://fi.wikipedia.org/wiki/Arla_(Suomi) &cd=2&hl=fi&ct=clnk&gl=fi&client=opera

Äänestä

Kiteen voima, voimariini, savikon meijeri?

Äänestä

Kiitos. T aloittaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaivatenmenneitäaikoja kirjoitti:

Muistan lapsena jonkin levitteen kannen alla luki Heipä hei kitteeläistä. En löydä mistään enää. Kertoisko joku mikä firma teki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu