Skoda ei mene kaupaksi käytettynä . . .

Skoda_rulez

... näinhän se palstan hönötrolli väittää. Todellisuus on tässäkin asiassa ihan muuta. Nettiauto.comin tekemä tilasto kertoo, että Skodat ovat suosittuja myös vaihtoautomarkkinoilla.

"Vuonna 2017 Nettiauto.comissa ilmoitettiin myydyksi 600 343 vaihtoautoa. Kasvua vuoteen 2016 verrattuna on 5,2%. Myydyimmät kymmenen merkkiä pysyivät samoina kuin 2016. Opel oli ainoa, jonka myynti laski (-2,6%). Suurin kasvaja kärkikymmenikössä oli Skoda (13,7%)."

"Automalleista eniten rahaa takoi Mercedes-Benz E -sarja, noin 220 000 000 € myynnillä. Hyvin lähelle tätä pääsivät Skoda Octavia ja Mercedes-Benz C -sarja. "

Esim. Octaviaa myytiin käytettynä yli 15 tuhatta autoa ja keskimääräinen myyntiaika oli 24 päivää.

https://www.nettiauto.com/artikkeli/mysteeri_auki_suomen_vaihtoautokauppa_vuonna_2017?utm_source=cision&utm_medium=email&utm_campaign=autokaupan-koko-2017

10

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sarkasmi.sakari

      Hönötrollin mukaan Skodat annetaan ilmaiseksi. Siksi käy "kaupaksi".

      Sellaistahan ei ed mainitussa lähteessä mainita, joten se ei myöskään kiistä jullinjuntin väitettä. Yleensä väitteen esittäjältä on tapana odottaa perustelua, mutta Suomi24 on poikkeus ja jullinjuntti. Vankka väite on fakta.

    • Maailma.pelastuu

      Suomen suosituin auto on Toyota
      27.07.2017 | TL-verkkotoimitus
      Suomen suosituin auto on Toyota.

      Trafi on tuonut tuoreinta tilastodataa Suomen autokannasta. Eniten Suomessa on liikenteessä Toyota-merkkisiä autoja.

      Ajoneuvorekisteissä oli kesäkuun 2017 lopussa noin neljä miljoonaa autoa. Näistä henkilöautoja oli 3,4 miljoonaa. Pakettiautoja oli reilu 400 000, kuorma-autoja oli 150 000 ja muita autoja 30 000. Liikennekäytössä autoista oli 3,2 miljoonaa. Henkilöautoista liikennekäytössä oli noin 2,7 miljoonaa.

      Suosituimmat merkit henkilöautoille olivat Toyota (355 000 kpl), Volkswagen (297 300 kpl) ja Volvo (218 000 kpl). Eniten henkilöautoja oli liikennekäytössä Uudellamaalla (714 000 kpl) ja vähiten Keski-Pohjanmaalla (37 000). Suosituimmat värit henkilöautoille olivat harmaa, punainen ja sininen.

      Henkilöautoja on viimeisen 10 vuoden aikana ensirekisteröity vuosittain 90 000–140 000 kpl. Kuluvan vuoden ensirekisteröinnit tulevat mitä luultavammin olemaan samassa haarukassa, kun kesäkuun loppuun mennessä henkilöautoja oli ensirekisteröity jo yli 60 000 henkilöautoa.

      Henkilöautoja on otettu viimeisen 10 vuoden aikana käyttöön enemmän kuin niitä on poistunut ajoneuvokannasta. Kun ajoneuvokantaan jää enemmän vanhoja autoja, kuin sinne tulee uusia, niin seurauksena ajoneuvokannassa olevien henkilöautojen keski-ikä kasvaa eli kanta vanhenee.

      Vaihtoehtoisten käyttövoimien osuus on kasvanut vuodesta 2007 vuosittain keskimäärin 50% joka vuosi. Mikäli kasvu jatkuu samanlaisena, niin hyvin pian merkittävä osuus autoista kulkee muulla kuin bensiinillä tai dieselillä.

      SKODAT POISTUVAT REKISTERISTÄ NOPEASTI.KANTA ONNEKSI VÄHENEE KOKO AJAN
      Vaihtoehtoisten käyttövoimien osuus on kasvanut vuodesta 2007 vuosittain keskimäärin 50% joka vuosi. Mikäli kasvu jatkuu samanlaisena, niin hyvin pian merkittävä osuus autoista kulkee muulla kuin bensiinillä tai dieselillä...
      MILLÄS SAASTEKIPAT KULKEE..

      ÖLJYLLÄKÖ..HEHEHEH HIIIII
      ONNEKSI TULEVAISUUS ON TÄMÄ.

      Markkinajohtajaksi hybrideillä – Toyota teki Suomessa tempun johon muut vasta pyrkivät.
      Suomen markkinajohtajan ensirekisteröinneistä jo puolet ovat hybridejä.

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/markkinajohtajaksi-hybrideilla--toyota-teki-suomessa-tempun-johon-muut-vasta-pyrkivat/YEYftYFb?ref=iltalehti:20a4

      • miksiNäinkin

        Joku ostaa öljypolttimia?


    • trollillekylmäävettä

      Huh. Hönötrolli väittää, että kaikki liisinkiautot menevät käytön jälkeen suoraan paaliin.

      Silti yksityisillä on ollut vielä 15 000 Octaviaa, jonka he ovat antaneet vaihdossa kun ovat ostaneet uuden auton.

      Ja kyseessä ei ole mikään kolmen tonnin Korolla, vaan autosta saatu hinta on ollut keskimäärin 11500 euroa.

    • Mistä.moottorit.SKEIDAAN

      VOI VOI PIENTÄ SKEIDA HÖNÖÖ..
      Nyt ei öljynpolttimoiden tulevoisuus hyvältä näytä..

      Mutta kestä totuus kuin mies.vinkumatta

      • lällätilällätilää

        Epätoivoisesti jullinjuntti kiemurtelee, kun häneen liturgiansa kumotaan yksi toisensa jälkeen. Jäljelle jää vain naurettava trolli.


      • ABC-asemapäällikkö
        lällätilällätilää kirjoitti:

        Epätoivoisesti jullinjuntti kiemurtelee, kun häneen liturgiansa kumotaan yksi toisensa jälkeen. Jäljelle jää vain naurettava trolli.

        Ei sitä kannata kiusata. Se tuntuu olevan ihan tosissaan. Mitä vielä tekee, kun menettää malttinsa täydellisesti.


    • Sarkasmi.sakari

      Skoda Octavian mediaanihinta 11 547,50 €.

      Tässä onkin jullinjuntilla jo enemmän selittämistä, miten ilmaiseksi annetuista vikakipoista muodostuu tuollainen mediaanihinta. Ei sillä , että Jullinjuntti erottaisi mediaania ja merianturaa, saati keksiarvoa ja mediaania toisistaan.. ;)

      Vai meneekö se niin, että asiakas maksaa vaikkapa v. 2016 mallisesta Octaviasta 10 000 euroa ja saa autoliikkeeltä 10 000 euron lahjakortin korjauskuluihin vapaasit valitsemassaan korjaamossa?

    • enolerobottien

      Kuinka sattuikaan,,tulin ostaneeksi sellaisen auton,joka herättää mielenkiinnon,,toisaalta kehuja,toisaalta haukkumisia,,,asiahan on kuin tuolla kaksipyöräisten puolella Harley-Davidson,joka näyttää myös olevan varsinainen tunteidenherättelijä..siellä japsimopot vastaavat Toyotaa...jos ei muussa niin loputtomassa tylsyydessään.

    • Tero.Tietämätön

      Että se naapurin Jorman uusi neliveto-Octavia ottaa jullijuntille koville. Miten Jorma on voinut sellaisen ostaa. Tä? Uutena vielä. Ei sitä kyllä julli juntti käsitä. Mistä niillä naapureilla sitä rahaa riittää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1668
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1590
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1496
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1394
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1362
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      893
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      882
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      420
      857
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      826
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      812
    Aihe