Minulla on Hämeenlinnassa suhteellisen suuri tuttavapiiri ja olen kuullut aika monen suusta että Raution pitäisi väistyä KH:n puheenjohtajan pestistä. Kaupungin kiihtyvä velka, 100 miljoonan korjausvelka ja kasvava verotus on monen kaupunkilaisen huolena. Moni on myös ihmetellyt tuota kirjaston 10 miljoonan remonttia ja koulurakennusten surkeaa tilaa. Tyhjät puheet kaupunkilaisten kuulemisesta ja vaikuttamismahdollisuudesta ovat myöskin ärsyttäneet etenkin koululaisten vanhempia.
Sari Raution suosio laskussa
58
1214
Vastaukset
- Erittäinpettynyt
Sari Rautio on surkeinta mitä Hämeenlinnan kaupungille on koskaan tapahtunut!
- Ukgfgdr
Kirjaston 10 me. remontista on tehty rikosilmoitus Persujen toimesta. Hoidossa.
- pölhö.ä
Suhteellisen suuri tuttavapiiri on suhteellisen venyvä käsite 65000 asukkaan kaupungissa
- Ponnariboy
Voisko kaupunki vipata pari milkkua taitaa kohta tärhtää sellanen lasku et pikavipillä ei selviä
- apua.löytyy.kyllä
Todella omituinen avaus jälleen kirjasto-allergiselta. Ensin puhutaan kasvavasta korjausvelasta ja heti perään voivotellaan kirjastoremonttia. Pitäisiköhän sun hakea apua?
- wer5r
Monilta jotka ovat ennen kannattaneet Rautiota, tulee nykyään melko kriittisiä kannanottoja
- kaupunki.vapisee
Mielenkiintoista hörhö. Mitä aiot tehdä sinulle tulleille kriittisillä kannanotoilla.
- EiSeOtaOpikseen
Raution luokalta pääsemiset säälistä pitäisi jo lopettaa.
- Duurgfjh
Emme ymmärrä. Yritä juoppo kirjoittaa uudelleen jos olet vielä hereillä.
- 135785
Ei ole. Nukkuu känniä tosa.
- kultamunasuussa
S.R. istuu vaan viinibaarissa ja perse levii
- 20.1
En ole koskaan ymmärtänyt, miksi Sari Rautio istuu nykyisellä pallilla. Näytöt ja osaaminen on vaatimatonta. Ei riitä "avoimesti ja ilolla eteenpäin" ja ikihymykin jo kyllästyttää. Onko hänellä, ja ilmeisesti on, tukijoita ns. piireissä.
- kunMuijakaan.ei-äänestä
Olisko niin että saa aina kunnallis vaaleissa ääniä mistä taas sinä idoootti voit vain nähdä päiväunta. Et ymmärrä mitään muutakaan.
- MaltaHeiVähän
Maltahan vähän, eli mites on sen Malta-finanssinero ... niinko ei mitään mitään ois tapahtunut, ikään kuin mikäki valtakunnansyyttäjä ...
- Rappari
#yhdessä
- Voi-olla
Pers Pilkkala ja Ritsku yhdessä.
- bigbuttmilf
Sarin suosio sen kun NOUSEE kun katsoo häntä takaapäin. On se vaan niin herkkupeffa.
- viisastuin
Anteeksi tyhmyyteni. En ole ymmärtänyt, että takapäällä kaupungin asioita hoidetaan. Viisastuin, kiitos valistuksesta.
- ehehehehehehe
Pers Pilkkala yritti ja päättyi oikeuteen.
- bigbuttmilf
Oleppa hyvä. Naisten persiillä tätä mailmaa johdetaan. Sanotaan mitä sanotaan.
- vby013bv
Kyllkyllä mutta >Pers Pilkkala yritti
- turhaa.hehkuttamista.hml
> Sarin suosio sen kun NOUSEE kun katsoo häntä takaapäin. On se vaan niin herkkupeffa.
Sari on monta kertaa tullut kadulla vastaan, enkä ole kiinnittänyt mitään erityistä huomiota. Tämä on vahva todiste hänen tavis-olemuksestaan. Ei hän rumakaan ole mutta puoluetta on käsketty hehkuttaa jotakin mikä ei ole ehkä ihan kaiken hehkuttamisen väärtti.
Kaupungissa on herkumpiakin menijöitä, jotka saavat pääni kääntymään kuin taikasauvalla.- sarinmuoto
Ookkona homo? Jos et Sarin persiitä noteeraa, pysy vaan kaapissa.
- ei.vastausta.oksennuks
Ehkäpä vetäydyn tästä ketjusta suosiolla takaäärioikealle.
- luistaa
ei.vastausta.oksennuks kirjoitti:
Ehkäpä vetäydyn tästä ketjusta suosiolla takaäärioikealle.
Niin miekin, takaäärelle?
- OlenPyöristynyt
https://yle.fi/uutiset/3-9224985
Toki Sarilla on lääkkeet huonosti handlaavaan kuntatalouteen.- terveiset.eduskuntaa
Huomenta Pulu.
- 21.1
Älkää nyt Saria halveeratko. Hän on Sitran a s i a n t u n t i j a. Muuten, mitä tällä tarkoitetaan, on jäänyt ainakin minulle epäselväksi. Asiantuntijoita kun on niin moneen junaan ja siihen nimikkeeseen voi kätkeytyä vaikka mitä.
- Aetyjfr
Et ole asiantuntija hönö.
- asiantuntija_nro1
Aetyjfr kirjoitti:
Et ole asiantuntija hönö.
Et niin. Mä oon lettutietteitten vihtori. Mä oon Iisakki...tai Kari...tai Timo... tai Juha. Mitä välii?
- NytJäikinNalkkiin
asiantuntija_nro1 kirjoitti:
Et niin. Mä oon lettutietteitten vihtori. Mä oon Iisakki...tai Kari...tai Timo... tai Juha. Mitä välii?
Iisakki on SCC:n, likaisen afrikkalaisen rahoituksen ja kuuden miltsin euron hukkaamisen asiantuntija, todellinen hallitustyön taitaja. Ainakin pitkätukkainen, oikeus voi tuomita myös pitkäkyntisenä.
- seuraavissavaaleissa
Kyllähän suosio laskee kun positiiviset aikaansaannokset ovat todella vaatimattomia ja isoja investointivirheitä on tehty koko ajan. Näitä asioita ei hyvällä äänestäjät katsele, ei edes Hämeenlinnassa.
- EduskuntaanHei
Pers Pulu olisit hyvä tilalle mutta kun sulla on eduskuntakiireitä.
- samathenkilötkupruissa
Harvassa ovat onnistujat olleet viimeisen kymmenen vuoden aikana Hämeenlinnan hallinnossa. Epäonnistujia onkin sitten ollut melkoinen määrä, nimiä on turha mainita kun kaikkihan ne jo tietää.
- 63408k
Voin sanoa enkä turhaan. Perussuomalaisten kerma Kari Ilkkala onnistui hankkimaan tuomion scc-casessa vaikka itse varoitti casesta. Pistäkää paremmaksi onnistumisen suhteen.
- Sartsa.aina.avoin
Kokoomus jumittaa Sartsaan. On jo kolmatta vuosikymmentä kokkareissa, antavana ja hymyilevänä. Aidosti. Isotuho ja Vekka ovat Sartsan taustalla häärimässä edelleen. Aivoja ei tarvita. Anteliaisuutta ja avoimuutta vaan niin pääsee pitkälle.
- Kova-tuomio
Kari ilkkalaa ei jumita Pers kun lähti politiikasta kun käytti järkeä ja sai SCC tuomion.
- nytjovastatuulessa
Mutta mistä kaupungin yhtiöstä Sarille löytyisi hyväpalkkainen eläkevirka kun suosio alkaa selvästi politiikissa hiipumaan? Kokouspalkkioilla ei pelkästään oikein pärjää ja niistä ei eläkekertymää kasaannu. Kyllä kai jotain olisi nyt hallinnon keksittävä ja pian. Linnan Kehitykseen voisi kai vielä mahtua yksi merkonomi johtajaksi/asiantuntijaksi.
- Bouebtrr
Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tietää SCC hiipumisen. Onnea matkaan.
- Bouebtrr
Bouebtrr kirjoitti:
Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tietää SCC hiipumisen. Onnea matkaan.
Kiitos kun vastasit mutta et voi vastata Iisakin puolesta vaikka sitä kaveriasi tulisikin juuri sinun aina auttaa. Soittele Kiemuralle vankilaan se tietää SCC hiipumisen. Onnea matkaan.
- sinnevaanhuilimaan
ei Kehityksen rajussa aina tappiollisessa tuloksessa tosiaankaan yksi 100 000€:n vuosiansioita nauttiva lisäjohtaja missään tunnu. Kyllä kaupunki ja kaupunkilaiset senkin kuprun kivuttomasti maksavat. Sari siis loppusijoitukseen Kehitykseen.
- Oikeinhml
Pöhinä sai laiskana potkut.
- Iihfeefd
Perziikeillä on todella paha olo. Itkijä ämmiä.
- IloinenTampioSari
Persut haluavat ryhtiä, rehellisyyttä ja osaamista kaupungin ja sen yhtiöiden toimintaan ja taloudenpitoon.
Sari Rautiolle on tärkeää jakaa verorahoja ylisuurina palkkoina ja palkintotyöpaikkoina kokoomuslaisille ja muillekin perserei'ille.- Ryhtiä
Mitä ryhtiä, rehellisyyttä ja osaamista on Kari Ilkkalan kovassa SCC tuomiossa. Ryhtituomio oikeuden taholta.
- Ryhtiä
Ryhtiä kirjoitti:
Mitä ryhtiä, rehellisyyttä ja osaamista on Kari Ilkkalan kovassa SCC tuomiossa. Ryhtituomio oikeuden taholta.
Mitä ryhtiä, rehellisyyttä ja osaamista on KokDemujen touhuissa Kiemungin tai Oksasen osalta kovassa SCC tuomiossa. Ryhtituomio oikeuden taholta.
Ja mitä tuleekaa kovaksi ryhtituomioksi ollenkaan sitten kun SSC-hallitusvastuukysymyksiä aletaan perkaan 6 milj.euron saamisista? - vbewobv
Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tietää SCC touhut. Onnea matkaan.
- kiitosSD
Aina hyvä!
- vbewobvAinahyvä
vbewobv kirjoitti:
Kiitos kun kysyit mutta en voi vastata toisen puolesta vaikka kaveria tulee aina auttaa. Soittele K.Arille vankilaan se tietää SCC touhut. Onnea matkaan.
Kiitos kun vastasit mutta et voi vastata Iisakin puolesta vaikka sitä kaveriasi tulisikin juuri sinun aina auttaa. Soittele Kiemuralle vankilaan se tietää SCC touhut. Onnea matkaan.
- wedw45
Sanoisin että jos Hämeenlinna ja maakunta haluaa kasvua Raution eväät on nyt nähty ja keveiksi todettu. Olisi parempi jos ymmärtäisi itse erota.
- vaihtokauppa
Sartsa vaihtoon, Taitaa olla monen toive.
- toteutui.Jo
Suurin toive oli Pers Pilkkalan vaihto pois SCC tuomituksi.
- Femeenlinnalainen
Sartsa ei vaihdu. Nyt se on kuultu.
Hänessä on potentiaalista pormestariainesta.
- Merkonomivaltio
Onkohan se niin että merkonomi Käen seuraaja on merkonomi Sartsa?
- ehdolle
No,pormestariahan tähän kaupunkiin havitellaan, jos tämän yhden kokoomuksen pintaliitäjän Anni Puntilan kirjoitukseen on luottamista. Onko pormestariehdokas jo tiedossa ????, siis kulisseissa.
- kovanousupäälläUkolla
Narikkamestarista Seremoniamestariksi ja siitä sitten seuraavaksi Pormestariksi eli Pikku Penan paikka ehdottomasti
- 27.1
Rautiolla on suhteellisen vahvat taustatekijät, jos olen oikein asian ymmärtänyt. Tapio Vekka ja ilmeisesti myös Isosuo käyttävät ko. henkilöä ns. käsikassarina. Muistan vanhan sanonnan: sen takia seppä pihdit pitää, ettei hyppyset pala.
- TäysKymppiSananlaskusta
Nyt osu! Meni ko voinen suutarin sormi sian persiiseen!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820