Oppisopimus + YAMK-työkokemusvaatimus

Eli onko kenelläkään kokemusta seuraavasta: Halu suorittaa YAMK-tutkinto, johon vaaditaan 3 vuoden työkokemus. Valmistuin IT-tradenomiksi 2017 helmikuussa, ja harkitsen hakeutuvani merkonomin -koulutukseen oppisopimuksella, jossa työaika viikossa kyseisessä firmassa on yli 30 tuntia, lisäksi koulussa käydään muutamia tunteja kuussa, ja tehdään tehtäviä työn ohessa. Palkka juoksisi koko ajan.

Eli kerryttääkö merkonomin oppisopimus-tutkinto työkokemusta YAMK-tutkintoon.

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulennii

      Mitä järkeä tässä on? Haluat YAMK-tutkinnon mutta opiskelisit merkonomiksi, vaikka olet tradenomi. En ole ennen moista kuullut. Olenkohan pudonnut jo kehityksen kärryiltä.

      Yksinkertaisesti hanki se 3 vuoden työkokemus, joka tarvitaan, jotta saat opiskella YAMK-tutkinnon! Merkonomiopinnot siinä tuskin auttaa sen enempää kuin lähihoitajaopinnotkaan.

    • En ole pudonnut kärryiltä, tiedän kyllä periaatteessa siinä ei ole mitään järkeä suorittaakaan toisen asteen tutkintoa enää, kun on kolmannen asteen tutkinto, mutta kun olen 34-vuotias, ja ei mitään työkokemusta, it-tradenomina näyttäisi siltä, että mihinkään ei oteta töihin. En pääse elintarvikekauppaan hyllyttämään tavaroita, tai sitten vielä pahempi naula iskeytyi viimeksi tänään arkkuun: En päässyt myymään puhelinmyyjäksi vitamiineja vanhuksille yhteen telemarkkinointifirmaan, vaikka luulisi, että puhelinmarkkinointiin pääsee jos on asenne vähänkään kohdalla. Rekrytoinnista vasttaava heebo nimenomaan painotti asennetta, ja sanoi, että ei tarvita aiempaa koulutustaustaa. AMK-IT- Tradenomi tutkinto on siis osaltani ollut täysin turha, voinen kysyä, kun ei töitä löydy?

      Otin yhteyttä opintotoimistoon, ja kysyin, että käykö oppisopimuksen työssäolojakso tosiaan kokemuksena, kun periaatteessa voisin tradenominakin tehdä samaa myyntityötä mutta jos saan samalla merkonomin paperit samalla kun ansaitsen, niin mikä ettei? Tiedä, vaikka elämäntavoitteeksi muodostuisikin taloustutkintojen reeti?

    • Sori, luin väärin viestisi. Et tosiaan ole ystävä hyvä pudonnut kärryiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1681
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1622
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1535
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1402
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1364
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      898
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      441
      879
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      832
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe