Minun koirallani oli tänään outo kohtaus, jossa koirani takaruumis alkoi kramppaamaan ja se katsoi pelokkaalla katseella. Annoimme koirallemme ruokaa ja sitten koira alkoi vetämään etutassujaan ylös ja alkoi kaatuilemaan taaksepäin. Yritin viedä ruokakuppia lähemmäs ja koirani yritti syödä, mutta koira vain vetäytyi taaksepäin, kuin joku olisi ohjannut koiraani. Sitten koirani sai syötyä ruokaa ja melkein heti sen häntä nousi ylös jalkojen välistä eikä se enää horjunut tai kaatuillut. Nyt koira on ollut ihan normaalisti ruoan jälkeen. Koirani rotu on Venäjän toy terrieri ja se on 4-vuotias. Auttakaa! Mietin että olisiko se jokin epileptinen kohtaus vai alhainen verensokeri.
Koirallani kohtaus!
9
412
Vastaukset
- jennikkka
Epilepsia?
- dthfdjjkkk
Kysyppä eläinläkäriltä.Kasvattajaltakin kannattaa kysellä.Kipukohtaus, epilepsia yms.Vaikea arvailla.Vain el voi auttaa.
- Lekuriin
Käynti eläinlääkärissä voisi auttaa.
- Nyt.heti
Aivokasvain. Koira on joaggressiivinen, eikö niin? Kannattaa hankkiutua hänestä eroon välittömästi, ennenkuin käy kimppuun ja koettaa tappaa sinut kun nukut.
- Maminnami
Koiruli leikki kanssasi, anna namia!
- tohtori-tolonen
Soita HETI eläinlääkärille.
- röhnö
Meillä koira sai samanlaisen kohtauksen jälleen tänään, tosin myös kuolasi . Välillä tajuntaa on, välillä ei. Koiralla epilepsialääkitys ollut toukokuusta asti (1,5 barbivet pilleriä aamuin illoin). Saa silti näitä kohtauksia n kerran kuussa, Poikakoira ,kohta 8v . Ei millään tavalla aggressiivinen kohtauksen jälkeen. Eläinlääkärissä käyty kontrolleissa säännllisesti, otettu verikokeita ja seurattu barbivet arvoa. Kohtauksissa ei ole merkitystä onko saanut ruokaa ennen, voi tulla milloin vain.
Mietityttää nuo kohtaukset, onko koiralla kipuja. Pian häntä kuitenkin heiluu taas, halutaan ulos ja rapsutuksia.... - Kunhankysynvain
Voisiko olla jokin myrkytys tai yliherkkyys tai liikanannos sivuoire. Otteko käyttänyt minkälaisia rokotuksia, ootteko antaneet esin 2 rokotusta samanaikaisesti niistä voi haittavaikutuksia tulla vasta kuukausien päästä, joistakin rokotuksista on enemmän haittailmoituksia tehty kuin joistakin toisen valmistajan vastaavista. entä lääkkeitä? Entä punkkimyrkyt Bayvantic, punkinestotabletit? Onko syönyt ulkona jotakin vaarallista. Tuli vaan tällaistakin mieleen.
- kaikkikunnos
Sattuuhan sitä! Ei mitään hätää!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500