"Kolmas havainto liittyy dieseleihin. Kaksi kolmesta kuluttajasta – Länsi-Euroopassa peräti 70 prosenttia kansalaisista – on sitä mieltä, että diesel poistuu jo lähitulevaisuudessa autojen käyttövoimien joukosta."
https://www.is.fi/autot/art-2000005525685.html?utm_medium=social&utm_content=ios.is.fi&utm_source=facebook.com&utm_campaign=fb-share
https://yle.fi/uutiset/3-9707064
https://yle.fi/uutiset/3-9190494
https://www.hs.fi/autot/art-2000005165125.html
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Myyjät-sanovat-nyt-ei-diesel-Toyotan-haluaville/1082533
http://www.tuulilasi.fi/uutiset/toyota-lopettaa-polttomoottoriautojen-kehitystyon
Dieselautojen myynti loppuu 2020
15
464
Vastaukset
- ProAceHybrid
Näin se tulee käymään, dieselit muuttuvat täysin arvottomiksi ja ne kielletään meilläkin kaupungeissa viiden vuoden sisällä. Toyota teki taas oikean ratkaisun kuten aina panostaessaan hybrideihin. Ne valtaavat markkinat ja Toyota on kukkona tunkiolla.
Henkilöautojen lisäksi dieselit häviävät pakuista ja se vasta on kova juttu, kun muilta kuin Toyotalta ei vielä ole tulossa hybridipakuja. HiLux- ja ProAce-hybridit tulevat myyntiin tänä vuonna ja arvatenkin dieseleiden tuonti pikkuhiljaa loppuu. - Rudolfin_serkku
Nyt on siis kiire ostamaan taloudellinen ja kestävä diesel-auto. Diesel-autojen arvo tulee nousemaan, jos saatavuus heikkenee.
- KovinIhmettelen
Miten dieselveron ja polttoaineen hinta, luuletko ettei niitä nosteta? Ja aiotko ajaa vain haja-asutusalueella tulevaisuudessa?
Miten sellaisen tuotteen hinta nousis mitä kukaan ei halua? Kyllä joillain on sitten ihmeellinen järjen juoksu? Dieseleistä on kohta sellainen ylitarjonta ettei mitään määrää ja se jos mikä laskee hintoja autoja olis vaikka kuinka mutta kysyntää ei.
Diesel auto ei tule olemaan mikään huutokauppakeikarin kuparipannu josta joku idiootti on valmis maksamaan 600€ jotta pääsee telkkariin!
- zxåpqwmn
Miten niin ei kukaan halua? Minä aina kin haluan eli olet väärässä. Jos on tottunut dieselin voimaan ja vähään kulutukseen niin ei muuta halua. ja vaikka ajan vuodessa vain 7-10. tuh km. niin silti valintani on vähemmän saastuttava diesel. Dieselillä tehdään voima , bensalla pestään pensselit ja sähköllä vispataan kerma.
Sinä haluat! No sehän on sitten koko suomen ja euroopan tahto! Ei helvetti! Kuunnelkaa nyt itteänne eihän noissa höpötyksissä oo päätä ei häntää! Monet valmistajat meinaa hylätä dieselit lähitulevaisuudessa sen pystyy jokainen lukemaan noista aloittajan linkeistä.
- AasialaistaKurapaskaa
Jos vaihtoehtona on vain Toyotan hybrid, niin silloin siirryn taksin käyttäjäksi. Mitä mieltä on itse ajaa autolla jos siitä on viety kaikki hauskuus ja mukavuus kuten kuohitut ja ankeistetut Toyotat.
- Edison_
Taksilla tosiaan välttyy Tojo-kyydiltä, koska niitä härveleitä ei enää ole taksissa. Taksi-isännät ja kuskit eivät pitäneet ankeista Toyotan sähköautoista.
Päinvastoin hybridit tulee lisääntymään myös takseissa koska hybridin kulutut ovat huomaattavasi pienemmät kuin dieselien sekä päästöt!
- Auto-Eino
Saksasta tuotu ja juuri ostamasi auto on heti oston jälkeen täysin arvoton. sitä ei osta enää kukaan. Uusien diselautojen kysyntä on loppunut kokonaan.
- tätä_on_jo_niin_nähty
Tämähän on näitä tojouskovaisten ennustuksia. Varmaan käykin toteen mutta päivämäärä tulee siirtymään hamaan tulevaisuuteen kuten muutkin tojojen kehitysaskeleet.
- Tero.forever
Ja eikä mene montakaan vuotta kun autoja ei saada laillisesti kaupatakaan yksiktyishenkilöille, ennustaa autoalan guru, joka on enemmän saksalais- kuin japanilaisperäinen.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/autotietaja-viisi-vuotta-aikaa-luopua-autosta--sitten-joudut-myymaan-sen-romuksi/TwJkk5rY
- diiselitkielletään
Diesel-autoilijoiden kannattaa tutustua HSL:n uusiin lippuvyöhykkeisiin, jotta ovat tuttuja sitten, kun dieseleillä ei enää pääse Helsinkiin. Ne voi jättää parkkiin Keravalle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2201496- 961296
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61167Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171166Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9958Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86930Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66895- 32870
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43841Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii57813