Öljyn tarkistamine

Vaihdoin autoa ja aloin tarkastamaan öljyjä. Tikku olikin tässä volkkarissa aivan omituinen, enkä tiedä onko sitä nyt tarpeeksi vai ei. Kyseessä on passat varian vm 06 ja tikku on kokonaan musta ja päässä semmoinen mötikkä.
12485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

4 litraa tuhannelle kilometrille kun lisää öljyä niin eiköhän sillä pärjää, sitä luokkaa se öljynkulutus tahtoo noissa olla.

1Äänestä

Paljonko tsi2012 viimeksi lisäsi volkkariinsa öljyä?

Äänestä
  • litra kerrallaan, 1000km matkalla menee se vakio 4litraa moottoriöljyä. hiukan kalliiksihan se skodalla ajaminen tulee, bensankulutus yli 8l/100km ja siihen lisäysöljy niin ajokulut on kuin 60luvun jenkkiraudalla.

    1Äänestä

Auto osaa itse pyytää öljyä jos tarvitsee lisätä. Turha sitä tikkua on vahtia!

1Äänestä
  • Siinä on taas autotietous ihan huipussaan.

    Äänestä

  • Kyllähän se Passat ilmoittaa milloin öljyä puuttuu. Useimmiten kovalla kolinalla ja savumerkkejäkin tulee konepellin alta.

    1Äänestä

  • ZkodaHolistiKyymanDorka kirjoitti:

    Siinä on taas autotietous ihan huipussaan.

    Tojoterolle on noituutta jos auto osaa kertoa tarvitsevansa öljyn lisäystä, vaihtoa tai huoltoa!

    Äänestä

Mulla ku aikoinaan oli Volkkari TSI koneella, niin takakontissa oli 200 litran öljysäiliö ja siitä sitten ajon aikana lisättiin öljyä ettei kone kilahda kun öljyt ei pysyny koneessa, tämä oli VV Auton mielestä parempi ratkaisu kuin että jo uutena viallinen moottori olisi korjattu tai uusittu, öljyähän maapallolla riittää joten reilusti kanistereita mukaan, lapinreissun jos Helsingistä Volkkarilla tai audilla tekee, niin varaa about vähintään 20 litraa öljyä mukaan varmuuden vuoksi, niistä ei ehkä mene kuin puolet, mutta kulutus kasvaa kilsojen mukaan eli voipi yllättäen alkaa tuplaantua kulutukset. Että jokainen voi repiä siitä, alle 90 tkm ajettu Polo GTI kulutti 66 litraa huoltovälillä kun jotkut Audit vie jopa 4 litraa tonnilla, niin Polohan vei tosi vähän :)

VW on tosi ylpeä valmistamistaan autoista, tosi ylpeä!

1Äänestä
  • Ai niin, mun Opel nyt 4 vuotta ajettu, nolla litraa lisätty uutta öljyä, ihan riittää kun huolto vaihtaa uudet öljyt valmistajan ohjelman mukaan. Että tosi normaalia on jos nykyauton moottori kuluttaa litratolkulla öljyä, onko?

    1Äänestä

  • nolla.on.hyvä.olla kirjoitti:

    Ai niin, mun Opel nyt 4 vuotta ajettu, nolla litraa lisätty uutta öljyä, ihan riittää kun huolto vaihtaa uudet öljyt valmistajan ohjelman mukaan. Että tosi normaalia on jos nykyauton moottori kuluttaa litratolkulla öljyä, onko?

    ainakin VAG:in mielestä se on aivan normaalia että kanisteri menee öljyä tonnille. muilla automerkeillä jos veis litran 10tkm ajolle öljyä niin pitäisi jo huolestua ja tutkia asiaa. japsimerkeillä öljyt vaihdetaan 15tkm välein, öljyä ei siis lisätä sillä välillä.

    1Äänestä

otatte sinne itäauto skodan konttiin 200 litran tynnyrin öljyä ja peräkärriin mahtuu useampi tynnyri niin eiköhän ala öljy riittää lapin reissullekkin :D kyllä taas konjakki maistuu :D

1Äänestä

Tehän tuon asian paremmin tiedätte, joilla ei ole volkkaria.
Ootte kuin paavo väyrysiä, aina oikeassa, mutta ikuisesti loosereita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TunnenItseniTyhmäksi kirjoitti:

Vaihdoin autoa ja aloin tarkastamaan öljyjä. Tikku olikin tässä volkkarissa aivan omituinen, enkä tiedä onko sitä nyt tarpeeksi vai ei. Kyseessä on passat varian vm 06 ja tikku on kokonaan musta ja päässä semmoinen mötikkä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu