Raivokohtausten syy

verensokeri

Voiko liian alas joskus pudonnut verensokeri aiheuttaa raivokohtauksia

eli päässä naksahtaa kun aivot ei saa polttoainetta

7

6578

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aiheuttaa

      liian alhainen verensokeri aiheuttaa ärtyisyyttä ja levottomuutta

      joillakin jopa raivokohtauksia

    • näin_on

      Kun verewnsokeri laskee alas, iskee primitiivinen saalistus/ruoanhankinta vietti päälle ja se tekee ihmisen agressiiviseksi.

      • Vihainen diabeetikko

        Voidaan mittauksinkin osoittaa, että jos verensokeri pyrkii menemään liian alas, adrenaliinia erittyy verenkiertoon. Adrenaliini panee viimeisetkin sokerivarastot liikkeelle, mutta jos nämäkään eivät kompensoi hypoglykemiaa, pannaan iso vaihde päälle (glukagoni?) ja verensokeri nousee yli 20:n, jos vain maksassa riittää hiilihydraattia tai jos maksa ei askartele vaikkapa alkoholin polton kanssa.

        Luulisin, että aggressiivisuus tulee lähinnä adrenaliinista vai olisiko tämä jonkinlainen itseään ruokkiva prosessi: nälän aiheuttama aggressio panee adrenaliinin liikkeelle, joka taas lisää aggressiota.


      • diabeetikon vaimoke
        Vihainen diabeetikko kirjoitti:

        Voidaan mittauksinkin osoittaa, että jos verensokeri pyrkii menemään liian alas, adrenaliinia erittyy verenkiertoon. Adrenaliini panee viimeisetkin sokerivarastot liikkeelle, mutta jos nämäkään eivät kompensoi hypoglykemiaa, pannaan iso vaihde päälle (glukagoni?) ja verensokeri nousee yli 20:n, jos vain maksassa riittää hiilihydraattia tai jos maksa ei askartele vaikkapa alkoholin polton kanssa.

        Luulisin, että aggressiivisuus tulee lähinnä adrenaliinista vai olisiko tämä jonkinlainen itseään ruokkiva prosessi: nälän aiheuttama aggressio panee adrenaliinin liikkeelle, joka taas lisää aggressiota.

        Miehelläni on kakkostyypin diabetes, jota on sairastanut n.12 vuotta. Hän on tablettilääkityksellä.

        Hänellä on mielestäni jonkin sortin "syömishäriö", koska jos en ole vahtimassa, hän syö koko ajan.Tuntuu, että piikitys olisi jo oikea ratkaisu.
        Sokerit ovat joskus jopa 25, jolloin hänen päätään huippaa, ja olo on muutenkin huono.

        En tiedä mitä tehdä? Miehellä on niin kova himo kaikkeen syömiseen, etten tiedä mitä tehdä?
        Lisäksi hänen mielialansa vaihtelevat naurun ja äkillisen raivon välillä.Erittäin raskasta!


    • raivo kohtaus

      Kyllä voi. Hypoglykeeminen diabeetikko saattaa olla agressiivinen ja arvaamaton käytökseltään läheisiään tai ketä muutakin tahansa kohtaan. Matalasta verensokerista kärsivä potilas ei tätä vain tiedosta, eikä myöskään tarkoita pahaa käytöksellään. Joten jos olet joutunut hypoglykeemisen diabeetikon aggresion kohteeksi, voi rauhoittautua tiedolla, ettei diabeetikko ole tahtonut sinua loukata.

      Kyse on erittäin matalan verensokerin aiheuttamasta nk. adrenergisestä vasteesta, jolloin verenkiertoon erittyy adrenaliinia. Samanaikaisesti potilaan aivot kärsivät glukoosin (= aivojen polttoaineen) puutteesta, jonka vuoksi diabeetikko voi olla nk. puolilla valoilla liikenteessä.. Glukanoni-hormonilla ei tässä tapauksessa ole agressiivisuuden kanssa tekemistä.

    • Tämä keskustelu herätti mielenkiintoni sillä lapsellani (nyt 10 v) oli voimakkaita raivo kohtauksia muutaman vuoden ajan. Hänellä ei ole diabetestä vaan lastenreuma johon tuolloin voimakas kortisonilääkitys. Hänelle tehtiin pyynnöstäni 2 tunnin sokerirasitus jossa todettiin, että sokeritaso laskee rajusti kahden tunnin jälkeen. Mitään asialle ei tehty, emme saaneet apua mistään (lastenlääkärit, psykiatri...), kukaan ei tuntunut ymmärtävän asian vakavuutta vaikka olimme koko perhe aivan uuvuksissa asian takia. Todettiin vain ettei ainakaan ole sokeritautia. Tyttäremme oli todella agressiivinen ja raivoisa etenkin aamuisin tilanteen helpotuttua aina kun saimme hänet syömään. Ravintoa piti olla tasaiseen tahtiin joten mihin menimmekin meillä oli aina eväät mukana jottei tilanne riistäynyt käsistä. Muutenkin hän halusi syödä jatkuvasti ja kokojan.
      Kun predsisolon sitten lopetettiin tilanne tasaantui ja nämä raivokohtaukset muuttuivat normaaliiksi kiukutteluksi ja ruokahalu väheni normaaliin :)
      Lääkkeen lopettamisen syyksi meille ilmoitettiin ettei siitä ole ollut apua.....no, haittaa siitä ainakin oli todella paljon.

    • ruskeasilmäinenN

      Jos haluat jollekin suuttua ja hyvin niin tee se matalien sokerien aikana. Autolla ajoa kannattaa taas silloin välttää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1698
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      14
      1510
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1383
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1376
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      302
      1306
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      18
      1239
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      965
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      948
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      923
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      845
    Aihe