4vk raskaana ja musta uloste.

MemiB

Moikka!

Sain tietää eilen(perjantaina), että olen raskaana 😄😄 juppiii jeejj...
Mutta torstaisita lähtien ulosteeni väri on mustaa.
En ole syönyt mitään rauta tabletteja eikä mitään rautapitoista ruokaa. Minua vähän pelästyttää tämä musta ulostus. Osaako joku neuovoa vosiko tämä olla raskausmerkki vai jokin muu asia...??

3

3819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raskausoireilua

      Hei ja paljon onnea! Raskaus muuttaa koko elimistön toimintaa, metaboliikkaa, hormoneja jne ja myös pidentää ruoan sulamisaikaa. Uloste ja pissa voivat olla eri väristä kuin aiemmin tai haista erilaiselta tai koostumus ulosteessa muuttua. Musta väri ulosteessa voi johtua mm. elimistön muuttuneesta ruoan käsittelystä, ruoka-aineista, lievästä verenvuodosta suolessa tai lisääntyneestä/nopeutuneesta punasolujen kierrosta (ja siten niiden nopeammasta tuhoamisesta). Jos olosi on muuten hyvä, vatsan alueella ylimalkaan tai paineltaessa tai ulostaessa ei tunnu kipuja eikä ulosteessa ole tuoretta verta, tai olosi ei ole hyvin lyhyessä ajassa muuttunut epätavallisen väsyneeksi (jonkinlaista väsymystä itse raskaustilakin aiheuttaa), niin en olisi huolissani. Kannattaa kylläkin sanoa tuosta ensimmäisellä neuvolakerralla, mikäli tuo ulosteen väri pysyy jatkuvasti hyvin mustana.

      • Kiitos paljon tästä vastauksesta! Helpotti kyllä oloani. Tänään jo alkoi ulosteeni olla normaalia huhhuu... jopa pelästytti ja nyt iso helpotus :-)
        Onpa nämä raskausoireet mulla hassuja :-D


      • OnneaOdotukseen

        Jos sä olit vain syönyt jotain (kuten lakritsia?), joka värjää ulosteen tummaksi.

        Nyt sitten vain kaikki roskaruoka ja einekset pois ja alat tehdä hyvistä raaka-aineista kunnollista, monipuolista kotiruokaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7089
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2500
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      101
      1942
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1059
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe