Moikka!
Sain tietää eilen(perjantaina), että olen raskaana 😄😄 juppiii jeejj...
Mutta torstaisita lähtien ulosteeni väri on mustaa.
En ole syönyt mitään rauta tabletteja eikä mitään rautapitoista ruokaa. Minua vähän pelästyttää tämä musta ulostus. Osaako joku neuovoa vosiko tämä olla raskausmerkki vai jokin muu asia...??
4vk raskaana ja musta uloste.
3
4107
Vastaukset
- raskausoireilua
Hei ja paljon onnea! Raskaus muuttaa koko elimistön toimintaa, metaboliikkaa, hormoneja jne ja myös pidentää ruoan sulamisaikaa. Uloste ja pissa voivat olla eri väristä kuin aiemmin tai haista erilaiselta tai koostumus ulosteessa muuttua. Musta väri ulosteessa voi johtua mm. elimistön muuttuneesta ruoan käsittelystä, ruoka-aineista, lievästä verenvuodosta suolessa tai lisääntyneestä/nopeutuneesta punasolujen kierrosta (ja siten niiden nopeammasta tuhoamisesta). Jos olosi on muuten hyvä, vatsan alueella ylimalkaan tai paineltaessa tai ulostaessa ei tunnu kipuja eikä ulosteessa ole tuoretta verta, tai olosi ei ole hyvin lyhyessä ajassa muuttunut epätavallisen väsyneeksi (jonkinlaista väsymystä itse raskaustilakin aiheuttaa), niin en olisi huolissani. Kannattaa kylläkin sanoa tuosta ensimmäisellä neuvolakerralla, mikäli tuo ulosteen väri pysyy jatkuvasti hyvin mustana.
Kiitos paljon tästä vastauksesta! Helpotti kyllä oloani. Tänään jo alkoi ulosteeni olla normaalia huhhuu... jopa pelästytti ja nyt iso helpotus :-)
Onpa nämä raskausoireet mulla hassuja :-D- OnneaOdotukseen
Jos sä olit vain syönyt jotain (kuten lakritsia?), joka värjää ulosteen tummaksi.
Nyt sitten vain kaikki roskaruoka ja einekset pois ja alat tehdä hyvistä raaka-aineista kunnollista, monipuolista kotiruokaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1877242Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1253274Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691383