Hesarin outo pääkirjoitus!?

Mediatarkkailija

Hesarissa oli pääkirjoitus, jossa puhuttiin mistäs muusta kuin presidentinvaaleista. Otsikon mukaan "Populismi joutui syrjään- 1600 km itärajaa vakava asia"!?

Siis muka itäraja olisi ollut jokin ongelma? Kyllä se on 500 kilometrin LÄNSIraja, joka on ollut ongelma!

Itärajan yli on tulvinut taas ennätysmäärin turisteja, jotka tuovat valtavasti rahaa Suomeen. Sen sijaan täysin avoimesta länsirajasta tuli mamutulva ja yhä vuotaa melkoisesti. Ja se taas aiheuttaa valtavasti menoja Suomelle.

Törkeästi HS ja muukin valtamedia esittää Venäjän vain kielteisesti. Ja samalla unohtaa Ruotsin haitallisuuden maallemme.

5

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SvekomediaVauhdissaTaas

      Valtamediaamme ei turhaan kutsuta sekä mamutusmediaksi että svekomediaksi.

      Molemmathan etuliitteet viittaavat todelliseen periviholliseemme Ruotsiin.

      Suomi on svekokratia ja siten valtamediamme tehtävä on tehdä propagandaa sen mukaan.

    • Peresteroikka

      Pietarin talkootrolli heräsi syytämään valheita. Itärajan yli ovat venäläiset vieneet aikojen saatossa kymmeniä tuhansia suomalaisia orjiksi. Väestöä tapettiin ja naisia kohdeltiin siten, kuin puna-armeija toisessa maailmansodassa ja sen jälkeen Itä~Euroopassa 5eki vielä qotp-luvulla.
      Suomen talouden kehittymättömyys johtuu kommunistien kanssa käydystä itakaupasta. Sinne kelpasi klvotonkin tuote, ja vuorineuvokset rikastuivat.

      Kirjoittaja voi olla huoleton. Niinis5ön takana ovat kokoomuksen ja rahapiirien venäjämieliset. Venäläisethän tukevat kokoomuslaisten bisneksi avokästisesti. Kun ilmaisia lounaita ei ole, tämä on bisnesmiesten toteamus, niin mitähän vähmmistöomistajt saavat vastineeksi Jokerin tappioiden maksamisesta? Vuosi toisensa jälkeen. Suomo saa vastineeksi toimintakelvottoman ydinvoimalan Hanhikivelle. Käykääpä katsomassa sitä ns rakentamista.

      • outoa_höpötystä

        Mitä ihmeen höpötystä? Voisitko keskittyä avauksen aiheeseen, etkä ala outoon maalailuun.

        Oliko avauksen sanoma liian tosi, jotta piti alkaa valheellisesti höpöttämään historiasta?


    • HerääSuomi

      Suomen armeija pitäisi ryhmittää länsirajalle eikä itärajalle, koska lännestä se suurin uhka nykyään tulee!

      Suomi vallataan ja tuhotaan kierosti rauhanomaisesti mamutulvien avulla. Suomalaiset ovat typerän vanhanaikaista kansaa. Me kyllä nousemme puolustamaan maatamme, jos joku armeija hyökkää rajan yli. Mitä ei enää koskaan tapahdu! Mutta emme tajua vastusstaa salakavalaa valtausta, kun se tehdään Ruotsin, Euvostoliiton ja "kanisanvälisten sopimusten" takia ja varjolla!

      • kwsiddaaeehcjiey

        Tyhmin osa meillä seuraa vain urheilua ja hömppä viihdettä ja uskoo kaiken mitä,YLE ja Mtv ja lehdet tuputtaa ainoana totuutena. Ressukat eivät edes tajua miten harhaan johdettuja ovat.
        Suomen Media kopioi kaiken Usan itärannikon huuhaa sakin harha aatteista ja kahjosta californialaisista hömppä tuotoksista. Kokoomus alkoi kasvattamaan kannatustaan jääkiekon avulla ja tollot kuvittelee olevan tärkeätä jotkut voitot urheilussa.
        Sossuväki ja Kela toimii typerästi mainostavat sos etuja elintasoa etsiville.
        Jo kauan sitten sivistyneemmät venäläiset pitivät suomalaisia tyhmän lapsellisina jotka uskovat muiden rehellisyyteen. Meidän omat poliitikotja virkamiehet huijaa kansaa totellen EU ja Yk hölmöinä.
        Missä on Suomen Orban?Joka pitää oman kansan puolta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe