Paha maksasyöpä pirteällä koirallamme?

Benibonito

Olimme noin 3 viikkoa sitten eläinlääkärissä koiramme pahan yskän vuoksi, joka paljastuikin kennelyskäksi, mutta samalla varmuuden vuoksi kuvattiin vatsa, koska on vanhemmiten ruvennut
syömään vatteitani. Sieltä paljastuikin sitten vakava maksasairaus: laajentunut maksa syövän kera. Itkua olemme vääntäneet, mutta koira voi kuitenkin täysin normaalisti lukuun ottamatta voimakasta juomista, jota hän on tehnyt jo useita kuukausia. Olin jo aikaisemmin (alku kesästä) tuon ylettömän juomisen takia eläinlääkärillä, mutta verikoe oli normaali.
Lääkäri ei antanut hyvää ennustetta. Uskoi, että yskäkin johtui syövästä, vaan se on tosiaan kadonnut. Olen ihmeissäni. Tiedän, että tämä tauti vie enemmin tai myöhemmin, mutta koirani on todella reipas, vaikka asat arvotkin olivat yli 2000! Ja mitään muita oireita ei ole. Kysymykseni kuuluu, voiko pahakin maksa/syöpä ikään kuin koteluoitua niin, että sillä voi mennä vielä kauankin? Mitään ruokahaluttomuutta ym. muuta ei ole. Koira on juonut yhtä paljon jo kymmenisen kuukautta; voiko olla siis niin , että tauti on ollut jo näin kauan, mutta ei onneksi leviä. Koirani on rescue koira, Lagotto tyyppinen ja kohta n.12vuotta. Onko kellään kokemusta vastaavasta? Ja mitkä olivat oireet ennen kohtalon hetkeä? Kaunko ne kesti? Luin kauhutarinan täältä koiran yllättävästä sokeutumisesta maksan takia, joka pelottaa. Ostin myös Zentoniliä. Onko kellään siitä kokemusta? Meillä olisi matka helmikuussa, mutta mitä jos romahdus tulee yks kaks. KAIKKI NEUVO TÄRKEÄÄ? Olemme itkeneet jo kyynelkanavat tyhjiin, mutta samalla iloineet koiran reippaasta kunnosta. Hämäystäkö?

8

9926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trdhcftjgyjgyj

      Maksasyöpä on hyvin vähäoireinen. Se etenee hitaasti ja oireetta, kunnes sairas maksa ei enää jaksa ylläpitää elintoimintoja. Silloin koiran kunto romahtaa nopeasti ja dramaattisesti. Meillä koira riekkui normaalisti yhtenä päivänä, lopetti syömisen toisena ja oksenteli, kunnes teimme muutaman päivän päästä "viimeisen palveluksen". Kuolema oli täysin ennalta arvaamaton. Koiran yleiskunto oli loistava aivan viime päiviin asti, joitain "vanhuuden oireita" lukuun ottamatta.

      Meillä alkoi noin puoli vuotta ennen kuolemaa ilmetä "vanhuuden oireita"; koira harmaantui, lisääntynyt karvanlähtö, herkempi palelemaan. Jälkikäteen ajateltuna ne saattoivat olla syövän oireita; koiran elimistö alkoi olla jo loppusuoralla. Me kuitenkin vaatetimme koiraa ja vaihdoimme ruuan laadukkaampaan. Pyrimme siihen, että koiran olo oli mahdollisimman hyvä.

      • Benibonito

        Kiitos vastauksesta. Tässähän tämä pelko onkin. Tosin meillä on ollut koko ajan loisto kunnossa, eikä edes vanhuuden oireita ole ollut. Ei edes kävele hitaammin. Pelkään vaan, jos lähdemme reissuun (täällä kyllä hyvä hoitaja) ehtiikö kotiin, jos tämmöinen romahdus tulee? Katsoin, että vuorokaudessa lennot järjestyvät. En tiedä, jos tämä ollut jo puoli vuotta, meneekö hyvässä lykyssä vielä ehkä puoli vuotta eteen päin. Onko muilla myös kokemuksia, jos romahtaa, miten kauan kesti, kun siis maksa syöpä?


      • iuiguyi

        Näytti olevan ok, mutta sisälmykdet paloivat


      • Trjfjxjdkcjjdkx
        Benibonito kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Tässähän tämä pelko onkin. Tosin meillä on ollut koko ajan loisto kunnossa, eikä edes vanhuuden oireita ole ollut. Ei edes kävele hitaammin. Pelkään vaan, jos lähdemme reissuun (täällä kyllä hyvä hoitaja) ehtiikö kotiin, jos tämmöinen romahdus tulee? Katsoin, että vuorokaudessa lennot järjestyvät. En tiedä, jos tämä ollut jo puoli vuotta, meneekö hyvässä lykyssä vielä ehkä puoli vuotta eteen päin. Onko muilla myös kokemuksia, jos romahtaa, miten kauan kesti, kun siis maksa syöpä?

        Kuten sanoin... se on äkillinen romahdus. Meidän koiramme ehti tehdä kuolemaa viisi päivää ennen lopetusta, koska sairaus tulkittiin virheellisesti oksennustaudiksi. En soisi samaa kohtaloa muiden koirille.

        Kyllä minunkin koirani ravasi vielä viimeisenä päivänään, vaikka sen maksa oli lopussa ja munuaiset poksahtamaisillaan. Mutta ei noita oireita tajua kuin vasta jälkikäteen. Sisäelinten syövät vievät pirteitä koiria...

        Ja tietenkin sitten se, että koiralla voi olla edessään vielä monta reipasta kuukautta tai vuotta. Pahinta on epätietoisuus.

        Omalla kohdallani lähtisin toki matkalle, mutta jättäisin koiranhoitajalle rahaa yllätyksellistä eläinlääkärikäyntiä varten.

        Olisi hyvä, jos selvittäisitte etukäteen päivystävän eläinlääkärin osoitteen. Tai jonkin kotikäyntejä tekevän pienklinikan. Ja koiranhoitajalle pitää jättää niin paljon rahaa, että hän voi viedä koiran eläinlääkäriin, tutkituttaa sen (meillä yllätyskäynti maksoi 600 €, sillä sairaus jouduttiin selvittämään) ja palata eläinlääkäriltä joko koiran kanssa tai ilman.

        Ja pitää myös valmistautua siihen, että koiraa ei enää ole, kun palaat matkalta. Jos pahin mahdollinen tapahtuu, niin koiranhoitajan pitää kuunnella eläinlääkäriä eikä sinua, vaikka itse sanoisit ja toivoisit mitä. Eikä häntä tule syyttää tästä jälkikäteen. Näitä asioita on kurja miettiä, mutta jos koira lähtee sateenkaarisillalle loman aikana, niin sen tulisi tapahtua mahdollisimman kauniisti, kivuttomasti ja nopeasti...

        Voimia teille.


    • teeviimeinenpalvelus

      Piikki tai koira kituu loppuikänsä, sorry

      • Tryffelikoira

        Meidän rakas lagotto lähti tänään paremmille sienimaastoille. 10 vuotias oli pirteä ja terve, söi ja joi normaalisti mutta vatsa alkoi turvota pari viikkoa sitten. Ultrassa nähtiin että tervettä maksaa ei ole vaan se on kasvainta täynnä. Leikata ei voitu ja nesteenpoistosta olisi vain tilapäinen apu. Oli raskas päätös tehdä mutta ei haluttu antaa koiran kärsiä kun elinajan ennuste oli vain viikkoja.. mitään oksentelua eikä sellaista ollut ja näin sitten kävi. Paska homma ja miehelle tosi kova paikka .


    • Anonyymi

      Minun Kettuterrieri joi yhtäkkiä alkoi juomaan oltiin lopun suoralla 11.4 ja Vikin maksa täynnä syöpää ei voitu muuta kuin päästää irti Viki oli silloin kipeä sitäkään ei ollut edes viikkoa. Kyllä se tulee puskista muuta en tajua hoidin Vikin hyvin. Kukaan ei tajunnut kun sanoin että Viki on poissa. 10kk nyt niin ikävä iltaisin en muista edes miten olen selvinnyt aika on se lääke näin minun kohdalla

    • Anonyymi

      Vähän päälle kaksi vuotta on mennyt kun ensimmäiset oireet tulivat. Veden juominen lisääntyi hulppeasti mutta pysyi juuri ja juuri normaalin rajoissa. Sitten meni ehkä puolisen vuotta ja ensimmäinen kohtaus iski, joka muistutti epileptistä kohtausta.

      Tätä tutkittiin tarkemmin sit kesällä 2021 ja huomattiin vähän kohonneet maksan arvot.

      Puolen vuoden välein on käyty kontrollissa ja kaikki on ollut ok tähän asti. 6kk sitten ultrassa ei näkynyt mitään ja nyt oli puolessa vuodessa pamahtanut 4cm kokoinen kasvain maksan kylkeen.

      Jatkotutkimuksissa selvisi, että kasvain on edennyt maksaan sisään eikä sitä kannata lähteä leikkaamaan. Nuoremmista koirista 1/3 jää leikkauspöydälle ja meidän rakkaus pakkauksella on ikää jo 13 vuotta.

      Vielä on pirteä ja hyvän oloinen. Annetaan siis olla ja jatketaan normaalisti kunnes tapahtuu selvä muutos voinnissa ja sitten se on vaan kiltisti viimeiselle matkalle saatettava tämä vanhus neiti.

      Hän on ansainnut mahdollisimman hyvän lähdön kun aika on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5822
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4374
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3247
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2961
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1559
    6. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      66
      1301
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      232
      1206
    9. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1169
    10. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      401
      1161
    Aihe