Kuinka paljon tarttis olla aurinkopaneeleita että markkinoitten parhaalla ilmalämpöpumpulla voi ylläpito lämmitystä pitää ?
Aurinkopaneelit ja ilmalämpöpumppu
15
700
Vastaukset
- lämpöätupaan
Toshiba artic on minimi lämmitys teho Ottoteho (min. - kesk. - max.) kw
0,09 - 0,58 - 2,2
https://lampoykkonen.fi/wp-content/uploads/2014/04/toshiba_arctic_update.pdf
Eli 90w vie kun lämmittää minimillä !- 2000a
Ja tähän aikaan tarvittais akku tai tuulivoimaa jotta sais ees minimin.
- 90WatinIhme
Ei tuo Toshiba taida olla niin säädettävissä, että ylläpitolämpö käyttäisi vain minimitehoa.
Itsellä oleva kone on eri merkkinen ja 6 vuotta vanhakin, mutta ei siinä ainakaan pysty pakottamaan laitetta käyttämään vain minimi tai osatehoa (Panasonic HE9LKE. Ja eikö tuo minimiteho ole pelkästään puhaltimen ja sulatusvastuksen käyttämä sähkö, pyöriikö muka tuolla teholla ulkoyksikön puhallin ja kompurakin? Taulukon mukaan 450W saataisiin 90W tehosta, mutta joko tuossa ei ole huomioitu puhaltimien ja vastuksen sähkönkulutusta tai sitten kyseessä on todella ihmekone.
- INSINÖÖRIPANELISTI
6kw (noin 20-25kpl) paneeleita pärjää 90w ottoteholla eli pärjäät marras - helmikuu noin klo 9,00- 15,00 minimi lämmityksellä (ylläpitolämmitys)
Muina aikoina saat liikaa virtaa !
Jos käytössä on esim 200ah akusto ja invertteri - koevoimalapihalla
Akkuhommiksi menee, talvella ei aurinkosähköä heru...
- lämpöätuleejoopajo
Jos ei tarvi pumpulla lämmittää loka-marras-joulu-tammi-helmi-maaliskuu aikana, sitten riittää 4x300 wattia paneeleita ja hyviä 120 ampeerin akkuja pitää olla 8kpl.
- nukkuvamatti
Pelkästään aurinkopaneeleilla ei voi pitää ylläpitolämmitystä, sillä lämmitys ei toimisi öisin.
- sesiitäsitte1
"""Pelkästään aurinkopaneeleilla ei voi pitää ylläpitolämmitystä, sillä lämmitys ei toimisi öisin."""
Eikä päivisin lokakuusta maaliskuuhun välisenä aikana. Eikä muunakaan aikana kun on pilviä taivaalla.- 2000a
Tai no oikeestaan sekin on ylläpitolämmitystä jos lämmittää päivisin.
- nukkuvamatti
Kyllä lokakuusta maaliskuuhun pärjää myös aurinkopaneeleilla, sillä ne tuottavat aina kun on valoisaa. Tosin paneeleitten määrä on silloin varsin suuri.
- varaajaa
Sitä varten on keksitty varaaja, mutta aurinkopaneeja kylläkin tarvitaan sallilan verran talven lämmitykseen, riippuen tietysti kohteesta.
https://www.sallila.fi/palvelut/aurinkoenergia/aurinkopuisto-live/- eivaraajaa
Kysymyksen alkuasettelussa määritettiin vain aurinkopaneelit ja ilmalämpöpumppu, joten muiden ratkaisujen tarjoaminen on turhaa.
- Anonyymi
Tommoista energia-omavaraisuutta on vaikea saavuttaa aurinkopaneelit ilmalämpöpumppu yhdistelmällä. Lohjalla on yksi tyyppi, joka yhdistämällä montaa lämmitysmuotoa on päässyt aika lähelle omavaraisuutta. Kyseisessä atlossa on ilma-vesilämpöpumppu, vesikiertokiuas, lämmön talteenottopiippu, aurinkokeräimet ja aurinkopaneelit akuilla. Tässä lehtiartikkelissa omistaja kertoo ratkaisustaan tarkemmin: https://www.ekolammox.fi/asiakastarinat/hybridi-kertaa-kuusi/
- Anonyymi
Eipä hätää kun ottaa avuksi Anteron konstit !
- Anonyymi
600w paneeleilla asunnon viileyttä voi ylläpitää, kuumina päivinä. Jäähdytykseen se ei riitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437387
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543673Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473546- 623298
- 512984
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512882Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1881847- 471541