Kuinka paljon tarttis olla aurinkopaneeleita että markkinoitten parhaalla ilmalämpöpumpulla voi ylläpito lämmitystä pitää ?
Aurinkopaneelit ja ilmalämpöpumppu
15
685
Vastaukset
- lämpöätupaan
Toshiba artic on minimi lämmitys teho Ottoteho (min. - kesk. - max.) kw
0,09 - 0,58 - 2,2
https://lampoykkonen.fi/wp-content/uploads/2014/04/toshiba_arctic_update.pdf
Eli 90w vie kun lämmittää minimillä !- 2000a
Ja tähän aikaan tarvittais akku tai tuulivoimaa jotta sais ees minimin.
- 90WatinIhme
Ei tuo Toshiba taida olla niin säädettävissä, että ylläpitolämpö käyttäisi vain minimitehoa.
Itsellä oleva kone on eri merkkinen ja 6 vuotta vanhakin, mutta ei siinä ainakaan pysty pakottamaan laitetta käyttämään vain minimi tai osatehoa (Panasonic HE9LKE. Ja eikö tuo minimiteho ole pelkästään puhaltimen ja sulatusvastuksen käyttämä sähkö, pyöriikö muka tuolla teholla ulkoyksikön puhallin ja kompurakin? Taulukon mukaan 450W saataisiin 90W tehosta, mutta joko tuossa ei ole huomioitu puhaltimien ja vastuksen sähkönkulutusta tai sitten kyseessä on todella ihmekone.
- INSINÖÖRIPANELISTI
6kw (noin 20-25kpl) paneeleita pärjää 90w ottoteholla eli pärjäät marras - helmikuu noin klo 9,00- 15,00 minimi lämmityksellä (ylläpitolämmitys)
Muina aikoina saat liikaa virtaa !
Jos käytössä on esim 200ah akusto ja invertteri - koevoimalapihalla
Akkuhommiksi menee, talvella ei aurinkosähköä heru...
- lämpöätuleejoopajo
Jos ei tarvi pumpulla lämmittää loka-marras-joulu-tammi-helmi-maaliskuu aikana, sitten riittää 4x300 wattia paneeleita ja hyviä 120 ampeerin akkuja pitää olla 8kpl.
- nukkuvamatti
Pelkästään aurinkopaneeleilla ei voi pitää ylläpitolämmitystä, sillä lämmitys ei toimisi öisin.
- sesiitäsitte1
"""Pelkästään aurinkopaneeleilla ei voi pitää ylläpitolämmitystä, sillä lämmitys ei toimisi öisin."""
Eikä päivisin lokakuusta maaliskuuhun välisenä aikana. Eikä muunakaan aikana kun on pilviä taivaalla.- 2000a
Tai no oikeestaan sekin on ylläpitolämmitystä jos lämmittää päivisin.
- nukkuvamatti
Kyllä lokakuusta maaliskuuhun pärjää myös aurinkopaneeleilla, sillä ne tuottavat aina kun on valoisaa. Tosin paneeleitten määrä on silloin varsin suuri.
- varaajaa
Sitä varten on keksitty varaaja, mutta aurinkopaneeja kylläkin tarvitaan sallilan verran talven lämmitykseen, riippuen tietysti kohteesta.
https://www.sallila.fi/palvelut/aurinkoenergia/aurinkopuisto-live/- eivaraajaa
Kysymyksen alkuasettelussa määritettiin vain aurinkopaneelit ja ilmalämpöpumppu, joten muiden ratkaisujen tarjoaminen on turhaa.
- Anonyymi
Tommoista energia-omavaraisuutta on vaikea saavuttaa aurinkopaneelit ilmalämpöpumppu yhdistelmällä. Lohjalla on yksi tyyppi, joka yhdistämällä montaa lämmitysmuotoa on päässyt aika lähelle omavaraisuutta. Kyseisessä atlossa on ilma-vesilämpöpumppu, vesikiertokiuas, lämmön talteenottopiippu, aurinkokeräimet ja aurinkopaneelit akuilla. Tässä lehtiartikkelissa omistaja kertoo ratkaisustaan tarkemmin: https://www.ekolammox.fi/asiakastarinat/hybridi-kertaa-kuusi/
- Anonyymi
Eipä hätää kun ottaa avuksi Anteron konstit !
- Anonyymi
600w paneeleilla asunnon viileyttä voi ylläpitää, kuumina päivinä. Jäähdytykseen se ei riitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on14062- 454003
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai803281Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303075En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142877Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632821- 252379
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42230Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141808Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231727