Kuinka paljon tarttis olla aurinkopaneeleita että markkinoitten parhaalla ilmalämpöpumpulla voi ylläpito lämmitystä pitää ?
Aurinkopaneelit ja ilmalämpöpumppu
15
706
Vastaukset
- lämpöätupaan
Toshiba artic on minimi lämmitys teho Ottoteho (min. - kesk. - max.) kw
0,09 - 0,58 - 2,2
https://lampoykkonen.fi/wp-content/uploads/2014/04/toshiba_arctic_update.pdf
Eli 90w vie kun lämmittää minimillä !- 2000a
Ja tähän aikaan tarvittais akku tai tuulivoimaa jotta sais ees minimin.
- 90WatinIhme
Ei tuo Toshiba taida olla niin säädettävissä, että ylläpitolämpö käyttäisi vain minimitehoa.
Itsellä oleva kone on eri merkkinen ja 6 vuotta vanhakin, mutta ei siinä ainakaan pysty pakottamaan laitetta käyttämään vain minimi tai osatehoa (Panasonic HE9LKE. Ja eikö tuo minimiteho ole pelkästään puhaltimen ja sulatusvastuksen käyttämä sähkö, pyöriikö muka tuolla teholla ulkoyksikön puhallin ja kompurakin? Taulukon mukaan 450W saataisiin 90W tehosta, mutta joko tuossa ei ole huomioitu puhaltimien ja vastuksen sähkönkulutusta tai sitten kyseessä on todella ihmekone.
- INSINÖÖRIPANELISTI
6kw (noin 20-25kpl) paneeleita pärjää 90w ottoteholla eli pärjäät marras - helmikuu noin klo 9,00- 15,00 minimi lämmityksellä (ylläpitolämmitys)
Muina aikoina saat liikaa virtaa !
Jos käytössä on esim 200ah akusto ja invertteri - koevoimalapihalla
Akkuhommiksi menee, talvella ei aurinkosähköä heru...
- lämpöätuleejoopajo
Jos ei tarvi pumpulla lämmittää loka-marras-joulu-tammi-helmi-maaliskuu aikana, sitten riittää 4x300 wattia paneeleita ja hyviä 120 ampeerin akkuja pitää olla 8kpl.
- nukkuvamatti
Pelkästään aurinkopaneeleilla ei voi pitää ylläpitolämmitystä, sillä lämmitys ei toimisi öisin.
- sesiitäsitte1
"""Pelkästään aurinkopaneeleilla ei voi pitää ylläpitolämmitystä, sillä lämmitys ei toimisi öisin."""
Eikä päivisin lokakuusta maaliskuuhun välisenä aikana. Eikä muunakaan aikana kun on pilviä taivaalla.- 2000a
Tai no oikeestaan sekin on ylläpitolämmitystä jos lämmittää päivisin.
- nukkuvamatti
Kyllä lokakuusta maaliskuuhun pärjää myös aurinkopaneeleilla, sillä ne tuottavat aina kun on valoisaa. Tosin paneeleitten määrä on silloin varsin suuri.
- varaajaa
Sitä varten on keksitty varaaja, mutta aurinkopaneeja kylläkin tarvitaan sallilan verran talven lämmitykseen, riippuen tietysti kohteesta.
https://www.sallila.fi/palvelut/aurinkoenergia/aurinkopuisto-live/- eivaraajaa
Kysymyksen alkuasettelussa määritettiin vain aurinkopaneelit ja ilmalämpöpumppu, joten muiden ratkaisujen tarjoaminen on turhaa.
- Anonyymi
Tommoista energia-omavaraisuutta on vaikea saavuttaa aurinkopaneelit ilmalämpöpumppu yhdistelmällä. Lohjalla on yksi tyyppi, joka yhdistämällä montaa lämmitysmuotoa on päässyt aika lähelle omavaraisuutta. Kyseisessä atlossa on ilma-vesilämpöpumppu, vesikiertokiuas, lämmön talteenottopiippu, aurinkokeräimet ja aurinkopaneelit akuilla. Tässä lehtiartikkelissa omistaja kertoo ratkaisustaan tarkemmin: https://www.ekolammox.fi/asiakastarinat/hybridi-kertaa-kuusi/
- Anonyymi
Eipä hätää kun ottaa avuksi Anteron konstit !
- Anonyymi
600w paneeleilla asunnon viileyttä voi ylläpitää, kuumina päivinä. Jäähdytykseen se ei riitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2599688K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1765462Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1555065PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *654747- 1892258
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.112165Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3001789- 881498
- 191220
- 411093