OKT Energiankulutus

RakentajatLappi

Talonrakennus hankkeeseen ryhtymässä ja olisi hyvä saada muiden kokemuksia erilaisista lämmitys ratkaisuista.

Ensisijaisesti haen tietoa uusimmista lämmitysjärjestelmistä kuten maalämpö, poistoilmalämpöpumppu, ilmanlämpöpumppu ehdottomasti myös kiinostaa mikäli jollakin
on rakenneltu maa-ilmalämpöpumppu yhdistelmä, mutta voit lisätä minkä tahansa lämmitys ratkaisun vuosi kulutustiedot esim suorasähkö. Voit myös lisätä arvion käyttösähkön osuudesta vuosikulutuksessa.

Kerro viestissä: Talon koko ja energialuokka mahdollisesti valmistus vuosi mikäli et tiedä energialuokkaa, lämmitysjärjestelmän muoto, vuosi kulutus kwh, mahdolliset muut lämmitettävät tilat esim autotalli, onko talossa tulisija ja kuinka paljon tulisijaa lämmitetään pakkaskausina, myös asuinkunta on hyvä mainita itse olen Lapista ja täällä on talvisin pitkiä pakkaskausia eli myös maakunta on tärkeä tieto.

Tähän viestiketjuun pyritään keräämään tietoa okt talojen todellisesta energian kulutuksesta.
Kiitoksia vastanneille! Pyritään pitämään viestit asiallisena.

8

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Kysymyksessä ei ole järkeä.

      Esimerkki: 320 neliöisen A-luokan taloni lämmitysenergian kulutus on alle 6000 kWh, kun taas G-luokan taloni n. 170 m2, jossa on teoreettinen suora sähkölämmitys ja tosiasiallinen ilmalämpöpumppu, kokonaiskulutus on 17 000 - 19.000 kWh per vuosi sisältäen yritystoiminnassa käytetyt sähköt. ILP:in kulutuksen tiedän, mutta lämpimän veden lämmityksen energian kulutusta voin vain arvailla.

      A-luokan talossa on parasta rakennushetkellä saatavissa olevaa tekniikkaa ja investointikustannukset sen mukaan, kun taas G-luokan talon ILP maksoi alle 2.000 €.

      Teoriassa G-luokan talo on käytännössä kulutuksen mukaan B-luokkaa. Se taas osoitaa, ettei energialaskennassa ole mieltä.

      Alkuperäiseen kysymykseen: on älytöntä vertailla paljon yli 100.000 € järjestelmiä alle 2.000 €:n järjestelmiin. Porchen ja Dacian vertailu keskenään on yhtä epämielekästä.

      Investointina paras mahdollinen talotekniikka ei ole kannattavaa, ei edes alan miehelle. Sen vuoksi ei ole mielekästä verrata energian kulutusta ottamatta huomioon investointja.

    • suorasähkö

      Rakenna yksinkertainen järkevän kokoinen erittäin hyvin lämpöeristetty talo. Suurin osa talon energiankulutuksesta muodostuu talon lämmityksestä ja lämpimän käyttöveden tekemisestä. Lisäksi monimutkaisen talotekniikan huoltokulut nousevat suuriksi. Valitse pitkäikäisiä materiaaleja, jolloin pintoja ei tarvitse uusia.

      Sillä ei loppujen lopuksi ole kovinkaan paljon merkitystä kuluuko lämmittämisaan 1000e vai 2000e vuodessa.

    • muitakin.voi.olla

      Lämmityskuluilla on merkitystä. Jos hintaero on 1000 euroa vuodessa niin se on 50 vuodessa 50 000 euroa. Sillä tekee jo aikamoisen saneerauksen taloon.

      Meikäläisellä on 109 neliön talo (kerrosalaa) 80-luvun puolesta välistä. Suora sähkö ILP sekä vajaa 4 pinomottia klapeja. Niistä yli puolet menee saunan lämmitykseen. Kesällä sähkön kulutus n. 250 kWh kuukaudessa eli käyttösähkö 3 000 kWh vuodessa. Siitä osa tulee lämmityskauden aikana hyötykäyttöön eli nettona vuodessa ehkä 2 000 kWh. Sähkön kokonaiskulutus toissa vuonna vajaat 6 000 kWh, viime vuonna vähän yli 6 000. Paikka Päijät-Hämeessä.
      Ilmalämpöpumppu kannattaa ehdottomasti hankkia, uudet mallit ovat tehokkaampia kuin aikaisemmat. Kun rakentaa kunnon talon joka on asiallisen kokoinen niin maalämpö on järjettömän kallis investointi.

    • sahkoenergiaguru

      Täällä on niin paljon trolleja sun muite tietämättömiä yli 95% vastaajista joten en suosittele täältä kysymään, jos oikeasti haluat hyvän ratkaisun.
      Minun laajassa tuttavapiirissä ei ole montaa jotka OIKEASTI ymmärtävät energia/sähkökulutusken laskennasta.
      Jos haluat haluat oikeita ratkaisuja niin ota yhteyttä sahkoenergiaguru ( at )gmail.com
      Toteutan huokeaan tuntihintaan ratkaisuja eli ei mitään järkyttäviä urakka hinnoitteluja vaan reiluun tuntuhintaan. Tämä säästää jokaiselle ostajalle aina verrattuna urakkaan.
      Mielellään keskustelen lisää, kun otat yhteyttä.

    • tämäkin_nähty

      energiankulutus riippuu niin paljon asukkaistakin että suorastaan tyhmää kysellä "talon kulutusta"

    • talon.kulutus

      Iso horisko talo saattaa kuluttaa moninkertaisesti enemmän energiaa kuin pieni ns. passiivitalo.

    • Maantiemaittaa

      Minulla kans vähän yli 100 m2 ja suora sähkö lattiaan laitetut vastukset, ei mitään ilp vaan klapeja omasta takaa n. 7m3 menee vuodessa, sähkösauna ja sähkölaskua pukkaa 7000kWh.

      • samanlainen.tapaus

        Ihan asiallinen paketti paitsi miksi ei saunassa puukiuasta kun puuta kuluu aika lailla. Hanki ILP, se kannattaa ja lisäksi sillä voi kesällä viilentää, tämä maksaa vain kymppejä vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe