Kamera on Nikon D 610.
Olen vaihtamassa kameraa, olisi hyvä tietää todellinen laukaisumäärä.
Miten saan kamerasta laukaistun kuvien määrän
5
546
Vastaukset
Tallentuu muistikortille muun datan kanssa kuviin.
- Löytyyhän
Melko usein digikameroilla otettujen kuvien lukumäärä tallentuu myös itse kamerasta löytyvään flash-muistiin. Valitettavasti en kuitenkaan osaa sanoa, kuinka tuo tieto saadaan esille juuri tuossa Nikon D 610:ssä.
- Löytyyhän
Kas täältä löytyy ohjeita ongelman ratkaisemiseksi. Jos oikein muistan, niin ainakin vanhemmat IrfanViewit lisäkirjastoineen pystyvät näyttämään noita EXIF-tietoja.
https://photographylife.com/how-to-find-total-shutter-actuations-on-nikon-and-canon-dslrs
Linuxin exiftool on monille hankala. Noita ohjelmia jotka lukevat kuvien metadataa on lukuisia. Ainakin Rajalassa osaavat lukea tiedon muistikortilta jos itse ei osaa. Kuvien metadatassa on paljon tietoa - kannattaa miettiä sitä ennen kuvan lähettämistä. Toki sitä voi myös väärentää. Muuttaa arvon pienemmäksi ennen laitteen vaihtoon vientiä.
Ok , homma selvisi. Kiitos kaikille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818